Czy krypto są legalne?

Czy kryptowaluty są legalne?

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących kryptowalut, na które muszę odpowiadać to kwestia czy krypto są legalne. Z perspektywy podatkowej, nie ma jednak najmniejszych wątpliwości. O tym, w tym artykule.  

TEN ARTYKUŁ ZOSTAŁ ZAKTUALIZOWANY 20.10.2021

Nie trzymając w niepewności – z perspektywy podatkowej, kryptowaluty i transakcje na kryptowalutach są w pełni legalne. Oznacza to, że możemy je swobodnie kopać, kupować, sprzedawać czy hodlować.

UWAGA: Od 31.10.2021 r. zostaje wprowadzony rejestr firm kryptowalutowych. Oferowanie wybranych usług dotyczących kryptowalut bez wpisu do rejestru będzie grozić karą 100.000 zł. Więcej możesz przeczytać w tym artykule: AML i obowiązek rejestracji firm kryptowalutowych w specjalnym rejestrze

Najlepszym przykładem pokazującym, że kryptowaluty były i są w pełni legalne jest fakt, że musimy płacić podatek od dochodów wykazanych na transakcjach kryptowalutowych. Polskie przepisy wprowadzają generalną zasadę, że ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli kryptowaluty byłyby nielegalne, to automatycznie wszystkie krypto transakcje nie mogłyby stanowić przedmiotu prawnie skutecznych (a więc wiążących) umów. W konsekwencji – nie zostałyby opodatkowane.

Skoro mamy więc płacić podatki od dochodów (przychodów) krypto, oznacza to, że krypto są legalne!

Nielegalne natomiast są niektóre aktywności, do których wykorzystuje się kryptowaluty. Do działań nielegalnych zalicza się, w dużym uproszczeniu: „kradzież” kryptowalut (albo prądu do ich kopania), oszukiwanie na koparkach kryptowalutowych, wyłudzanie ich, unikanie płacenia podatków czy ukrywanie posiadanych bitcoinów przed komornikiem. Nie zmienia to jednak faktu, że takie same przestępstwa można popełniać bez udziału krypto.

To o czym trzeba pamiętać, to także to, że nielegalne mogą być takie aktywności, które wymagają uzyskania stosownej licencji czy zezwolenia albo po prostu dokonania określonej licencji. Najlepszym przykładem takiej sytuacji jest znane w naszej branży krypto tzw. STO, czyli security token offerings. Jeżeli chcemy zaoferować tzw. tokeny inwestycyjne (ang. security tokens), to w zależności od zasad przeprowadzenia takiego projektu i kapitału, który chcemy zebrać sama zbiórka może w ogóle nie podlegać zgłoszeniu do właściwego organu nadzoru finansowego, może podlegać obowiązkowemu badaniu prospektu albo podlegać zmniejszonym wymogom regulacyjnym. Przeprowadzenie takiej zbiórki bez zachowania wymogów ustawowych – może skutkować odpowiedzialnością karną. Taka sama sytuacja będzie dotyczyć organizacji nielegalnej loterii dotyczącej kryptowalut czy działalności para-finansowej bez licencji.

Więc jeszcze raz należy podkreślić – kryptowaluty są w 100% legalne. Nielegalne są jedynie niektóre działania lub transakcje, które na krypto przeprowadzamy.

Nie zmienia to faktu, że w niektórych krajach poza Unią Europejską kryptowaluty lub tokeny mogą być nielegalne. Dlatego, jeżeli przenosimy biznes za granicę, musimy zawsze sprawdzić jakie reguły obowiązują w danym kraju.

Czy kopanie kryptowalut jest legalne?

Tak jak pisałam powyżej – kryptowaluty są w pełni legalne. Tak samo jest z miningiem. Kopanie kryptowalut jest legalne. Nielegalna będzie kradzież prądu do kopania, czy podpięcie się pod serwery pracodawcy – ale samo kopanie w domu czy w ramach swojej spółki jest legalne.

PRZECZYTAJ TEŻ ARTYKUŁ: Uwaga! Kryptowalutowi oszuści!

***

Masz więcej pytań o podatki od kryptowalut? Popatrz na e-booka, który przygotowałam! Odpowiadam w nim na ponad 50 pytań o to, kto, kiedy i na jakich zasadach powinien płacić podatki od kryptowalut.

Pod tym linkiem możesz pobrać spis treści.

A tutaj możesz kupić e-book ?

Masz pytania o podatki od krypto? Napisz do mnie (marcelina@msztax.pl)!  

Podatek od kryptowalut
E-book – podatek od kryptowalut

Chcesz wiedzieć więcej o podatkach w krypto? Przeczytaj moje inne artykuły:

PODATEK OD KRYPTOWALUT 2020 – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFO

Jak zaoszczędzić na podatkach od kryptowalut w 2020?

Kryptowaluty zwolnione z PCC bezterminowo!

Podatki od kryptowalut – 5 najważniejszych zmian!

Jak rozliczyć PIT od kryptowalut za 2018 r.?

Opublikowano w kategorii Innowacje, PIT, Podatki, Prawo i otagowano: , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *