arowizna kryptowalut podatek od kryptowalut (2)

Darowizna kryptowalut a podatki: wszystko, co musisz wiedzieć.

Kryptowaluty, altcoiny i tokeny to aktywa jak każde inne. Na pewno zastanawiasz się czy można je komuś przekazać w darowiźnie? Sama otrzymałam kilka pytań od klientów czy można komuś zrobić darowiznę kryptowalut, a jeżeli tak to jak to zrobić w praktyce? W tym artykule dowiesz się jak przekazać kryptowaluty w darowiźnie i jak zgłosić je do urzędu skarbowego. 

Czy można komuś dać kryptowaluty w darowiźnie i czy to legalne?

Kryptowaluty na chrzciny, komunię, ślub i 18! Czy darowizna kryptowalut jest legalna?  

Na co dzień pracuję z osobami, które albo już miały kryptowaluty, albo z takimi które te kryptowaluty chcą kupić i zastanawiają się, czy jest to legalne. Odpowiadam krótko – tak, kryptowaluty i ich zakup są legalne! Więcej o tym, przeczytasz w artykule: Czy kryptowaluty są legalne?  

Kiedy z reguły pytacie mnie czy możliwa jest darowizna? Głównie w sytuacji różnego rodzaju uroczystości (i to co ciekawe kościelnych). Pytacie więc, czy można dać komuś kryptowaluty na chrzciny, komunię czy ślub. Czasem także czy można komuś dać krypto na osiemnastkę.   

Jedno z ciekawszych pytań jakie dostałam, to czy można dać dziadkom kryptowaluty na 50-lecie😊 

I na takie pytanie jest oczywiście jedna odpowiedź – można (a bitcoinowi maksymaliści powiedzą, że nawet trzeba).   

Odpowiadając na pytanie – tak, można komuś dać kryptowaluty w darowiźnie. A sama darowizna kryptowalut jest legalna.  

Jak powinna wyglądać umowa darowizny kryptowalut?

Jak powinna wyglądać umowa darowizny kryptowalut? Jak udowodnić otrzymanie kryptowalut w darowiźnie?  

Teoretycznie nie ma obowiązku zawarcia umowy darowizny kryptowalut na piśmie. Sama umowa darowizny jest traktowana jako wykonana, jeżeli darczyńca (a więc osoba, która coś daje) wykonała swoje świadczenia – czyli w naszym wypadku przekazała darowiznę.   

Z praktyki działania organów skarbowych, ale też banków i giełd kryptowalutowych (o weryfikacji źródła pochodzenia środków i kryptowalut przeczytasz tutaj), wiem jednak, że zawarcie umowy darowizny się przydaje i “załatwia” ewentualne niedomówienia.  

Jeżeli więc możesz to podpisz umowę darowizny – jeżeli nie możesz zrobić tego osobiście (bo np. jesteście w różnych miastach) możesz umowę podpisać elektronicznie, np. Korzystając z darmowej podpisywarki epuap.     

W umowie darowizny kryptowalut powinieneś uwzględnić: 

  1. Kto i komu daje darowiznę, dobrze jest też wskazać pokrewieństwo – jeżeli ono występuje.   

Jeżeli kryptowalutę chcesz dać dziecku lub nastolatkowi – możesz umowę darowizny zawrzeć z dzieckiem reprezentowanym przez jego mamę lub tatę. Możesz też takie oświadczenie sporządzić jednostronnie, a rodzic potwierdzi, że otrzymał od Ciebie klucz prywatny do portfela.  

2. Co jest przedmiotem darowizny – np. 1 BTC, i jaka jest jej wartość w momencie darowizny (możesz ją ustalić np. na podstawie coinmarketcap lub coinpaprika)  

3. Adres z którego kryptowaluta jest przelewana,  

4. Adres na który kryptowaluta jest przelewana,  

5. informacje o dacie do kiedy ma nastąpić przelew. 

Jeżeli potrzebujesz wzoru umowy darowizny kryptowalut – możesz zajrzeć do mojego sklepu. Przygotowałam taką umowę – wystarczy, że uzupełnisz tylko niezbędne dane😊. W zestawie z umową otrzymasz:  

  1. nagranie – wideo-instrukcję jak uzupełnić deklarację na podatek od spadków i darowizn z tytułu otrzymanej darowizny i wysłać ją elektronicznie;  
  1. nagranie – wideo-instrukcję jak uzupełnić umowę darowizny kryptowalut.    

Jak opodatkowana jest darowizna kryptowalut?

Darowizna kryptowalut nie podlega podatkowi od osób fizycznych (PIT). Ale uwaga! Otrzymanie kryptowalut w ramach darowizny może podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.  

Ewentualny podatek musi zapłacić obdarowany – tj. osoba która otrzymała kryptowaluty.   

Kiedy musisz zapłacić podatek od darowizny kryptowalut?   

Podatek od darowizny kryptowalut zapłacisz w 2 sytuacjach:  

  1. Darowiznę kryptowalut otrzymałeś od kogoś kto nie jest: mamą, tatą, bratem, siostrą (pra)dziadkiem, (pra)babcią, (pra)wnuczkiem, (praw)wnuczką,  żoną lub mężem i wartość darowizny łącznie z innymi darowiznami od tej osoby w ciągu ostatnich lat przekracza próg nieopodatkowanych darowizn. Ten próg 4 902 zł, 7 276 zł lub 9 637 zł (próg zależy od stopnia pokrewieństwa i powinowactwa – opisujemy to poniżej).  
  1. Darowiznę kryptowaluty otrzymałeś, co prawda od kogoś z najbliższej rodziny – tj. od  mamy, taty, brata, siostry (pra)dziadka, (pra)babci, (pra)wnuka, (praw)wnuczki,  żony lub męża ale zapomniałeś złożyć specjalnej deklaracji, która zwalnia Cię z zapłaty podatku od spadków i darowizn.  

Kiedy nie zapłacisz podatku od darowizny kryptowalut? 

Nie zapłacisz podatku od darowizny kryptowalut kiedy korzystasz ze specjalnego zwolnienia dla najbliższej rodziny (tzw. grupy „0”) oraz (co super ważne) złożysz specjalną deklarację w terminie 6 miesięcy od daty darowizny.  

Podatku od darowizny kryptowalut nie zapłacisz także wtedy gdy co prawda otrzymałeś ją od kogoś z dalszej rodziny ale wartość takiej darowizny (i innych darowizn w przeciągu ostatnich 5 lat od tej osoby) nie przekroczyła łącznie:  

  • 4 902 zł – gdy darowiznę otrzymałeś od kogoś zaliczanego do tzw. grupy I (czyli: mama, tata, brat, siostra (pra)dziadek, (pra)babcia, (pra)wnuczek, (praw)wnuczka,  żona, mąż, ojczym, macocha, pasierb(ica) – a więc tzw. grupa 0, która może korzystać ze zwolnienia- i dodatkowo teściowie, synowa i zięć:   
  • 7 276 zł – gdy darowiznę otrzymałeś do kogoś zaliczanego do tzw. grupy II (a więc: zstępnych rodzeństwa (czyli np. syn, córka, wnuczki naszej siostry/brata), rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych:) lub   
  • 9 637 zł – gdy darowiznę otrzymałeś od kogoś kto nie należy do grupy I i II wskazanej powyżej (czyli np. fana na YT, znajomej, dziecka kuzynki, narzeczonego lub narzeczonej).  

(Uwaga – planowane jest podwyższenie ww. kwot progów podatkowych ale na 29.09. nie ma jeszcze uchwalonych zmian w ustawie) 

Ustawa posługuje się trudnymi sformułowaniami których na co dzień nie-prawnicy nie używają – zstępny i wstępny. Najprościej mówiąc – zstępni to nasze dzieci, wnuki, prawnuki tak dalej. Wstępni to natomiast nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i tak dalej (w górę).  

Uwaga! Jeżeli chcesz dać narzeczonemu kryptowaluty w prezencie – lepiej zaczekać i dać mu je po ślubie 😊. Będą wtedy korzystać ze zwolnienia z podatku.  

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?   

Jak już wspomniałam na wstępie, do zapłaty podatku jesteś zobowiązany jeśli jesteś stroną obdarowaną (obdarowanym). W zależności od sytuacji, obowiązek może powstać z chwilą złożenia oświadczenia o darowaniu kryptowalut – jeśli zawierasz umowę darowizny w formie aktu notarialnego, albo jeśli umowa jest w innej formie (także ustnej) w momencie otrzymania darowizny na twój wallet.   

Warto wspomnieć przy tym, że w przypadku zawierania umowy w formie aktu notarialnego, podatek od darowizny pobierze od Ciebie notariusz.    

Ile mam czasu na złożenie deklaracji od darowizny kryptowalut?  

Jak zawsze w podatkach – to zależy😊  

Jeżeli darowiznę otrzymałeś/otrzymałaś od kogoś z grupy „0”, wtedy masz aż 6 miesięcy na jej „bezpodatkowe” zgłoszenie do US.   

Przykład 1:    

Twój maż daje Ci 10 ETH, który kupił jeszcze przed ślubem na Twój wallet. Od dnia otrzymania ETH na swój wallet masz 6 miesięcy na złożenie deklaracji SD-Z2. Wartość darowizny możesz ustalić w oparciu o obiektywnie dostępne informacje – np. coinmarketcap lub coinpaprika.  

Jeżeli darowiznę otrzymałeś/otrzymałaś od kogoś z innej grupy podatkowej, darowizna powinna zostać zgłoszona w terminie 1 miesiąca od daty otrzymania kryptowaluty.  

Przykład 2:  

Od chrzestnego dostałeś 0,1 BTC o wartości 20.000 zł na osiemnaste urodziny 2 sierpnia 2022 r. Kiedy musisz darowiznę zgłosić do US? Chrzestny to kolega z wojska Twojego taty.  

Taką, darowiznę musisz zgłosić do 1 września 2022 r. na formularzu SD-Z3.  

Jak obliczyć podatek od darowizny kryptowalut?

Jeśli otrzymana przez Ciebie darowizna przekroczy wskazane powyżej wartości będziesz zobowiązany do obliczenia i zapłaty podatku od spadków i darowizn na zasadach wskazanych poniżej.  

Kwota darowizny   Stawka darowizny   
Od 10 278   3%   
Od 10 278 do 20 556   Podatek w wysokości 308,30 zł i 5% nadwyżki ponad kwotę 10 278 zł   
Od 20 556   822,20 i 7% nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł   

Dla nabywcy zaliczonego do II grupy podatkowej:   

Kwota darowizny   Stawka darowizny   
Od 10 278   7%   
Od 10 278 do 20 556   podatek w wysokości 719,50 zł i 9% nadwyżki ponad kwotę 10 278 zł   
Od 20 556   podatek w wysokości 1644,50 i 12% nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł   

Dla nabywcy zaliczonego do III grupy podatkowej:    

Kwota darowizny   Stawka darowizny   
Od 10 278   12%   
Od 10 278 do 20 556   podatek w wysokości 1233,40 zł i 16% nadwyżki ponad kwotę 10 278 zł   
Od 20 556   podatek w wysokości 2877,90 zł i 20% nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł   

  

Uwaga – planowane jest podwyższenie kwot wolnych i kwot progów podatkowych (ale na 29.09. nie ma jeszcze uchwalonych zmian w ustawie) 

Dla nabywcy zaliczonego do I grupy podatkowej:   

Czy należy płacić podatek od sprzedanych kryptowalut otrzymanych w darowiźnie?

Tak! Pamiętaj, że nawet jeżeli darowizna kryptowalut korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, to i tak od sprzedaży takich kryptowalut należy zapłacić podatek dochodowy.  

Podatek od sprzedaży kryptowalut wynosi 19% dochodu (plus ewentualnie 4% daniny solidarnościowej). Szerzej piszę o tym w tym artykule.   

Czy sprzedając kryptowaluty z darowizny można rozliczyć jakieś koszty?  

Niestety, jedyny koszt jaki możesz rozliczyć to prowizja giełdy, kantoru lub innego pośrednika jaka została pobrana przy sprzedaży przez Ciebie kryptowaluty z darowizny.  

Organy podatkowe będą też kwestionować odliczenie jako kosztu podatkowego podatku od darowizny- jeżeli był zapłacony.  

  

***  

  

Jak widzisz podatek od darowizny kryptowalut nie jest taki prosty, łatwy i przyjemny jak mogłoby się o wydawać. Zanim spróbujesz się „optymalizować” przez darowizny zbadaj wszystkie za i przeciw i dokładnie policz co Ci się opłaca.  

A jeżeli potrzebujesz wzoru umowy darowizny kryptowalut – to zapraszam do mojego sklepu internetowego.   

  

Być może zainteresuje Cię seria wpisów na temat podatku od kryptowalut: 

Opublikowano w kategorii Podatki, VAT i otagowano: , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *