Podatek od kryptowalut 2021/2022 – 5 najczęściej zadawanych pytań

Najpóźniej do 30 kwietnia 2022 r. musisz złożyć PIT dotyczący transakcji krypto. Wciąż zasypujecie mnie pytaniami związanymi z rozliczaniem podatku od kryptowalut za 2021 r., dlatego postanowiłam odpowiedzieć na 5 najczęściej powtarzających się pytań.

ARTYKUŁ ZOSTAŁ ZAKTUALIZOWANY 09.02.2022 R.

1. Podatek od kryptowalut 2021/2022: Czy muszę deklarować sprzedaż krypto w kantorze stacjonarnym?

Nie ma różnicy, czy sprzedajesz krypto na giełdzie, czy w kantorze stacjonarnym. W obu tych przypadkach powinieneś wykazać sprzedaż krypto i wyjście do FIAT w PIT. Sprzedaż krypto również w kantorze spowoduje powstanie przychodu. A ten powinieneś wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Obowiązek zapłaty podatku w związku ze sprzedaży krypto w kantorze będzie zależał od kosztów, jakie poniosłeś na zakup krypto. Pamiętaj, że sprzedając krypto w ten sposób, powinieneś zabrać potwierdzenie transakcji. Nie będziesz go potrzebował na etapie składania PIT, ale na przyszłość w celach weryfikacyjnych przez US, gdyby miał wątpliwości, czy sprzedawałeś krypto faktycznie w kantorze.

To samo dotyczy transakcji w bitomacie – dokumentuj co się da 🙂

2. Podatek od kryptowalut 2021/2022: Czy Urząd Skarbowy będzie wymagał ode mnie przedstawienia całej historii z giełdy?

Spokojnie, na etapie składania PIT nikt nie będzie wymagał przedstawienia od Ciebie całej dokumentacji i wszystkich Twoich działań z krypto. Powinieneś jednak gromadzić historię dla własnego bezpieczeństwa w razie ewentualnej kontroli. Bo jeżeli US będzie prowadził jakieś postępowanie i wezwie Cię do przedstawienia wyjaśnień, wtedy może wymagać złożenia dokumentacji. Pamiętaj, że nie masz obowiązku corocznego jej przesyłania wraz z PIT do Urzędu Skarbowego.

Jeżeli nie masz historii – bo np. kryptowaluty wykopałeś albo kupiłeś je na giełdzie, która już nie ustnieje lub na local-bitcoin – nie panikuj! Od tego mamy blockchain – jesteśmy w stanie łatwo pokazać datę nabycia krypto przez Ciebie.

Podatek od kryptowalut
E-book – podatek od kryptowalut

3. Podatek od kryptowalut 2021/2022: Jedynie kupiłem kryptowaluty. Czy też muszę składać PIT za 2021 r.?

Podatek płacisz tylko od dochodu. Dochód to różnica pomiędzy przychodem (czyli tym wszystkim, co otrzymałeś ze sprzedaży kryptowalut, lub z wymiany na towary lub usługi) a kosztami nabycia kryptowalut w danym roku. Dlatego koszty są ważne:)

Jeżeli w danym roku nie sprzedałeś żadnych kryptowalut (ani nie zapłaciłeś nimi np. za koparki lub jakąś usługę), to nie wykażesz żadnego przychodu. Tym samym nie wykażesz też dochodu. Również jeżeli w danym roku kupiłeś kryptowaluty za większą kwotę niż sprzedałeś, to nie wykażesz dochodu i nie będziesz musiał zapłacić podatku. Ale to nie oznacza, że nie musisz w ogóle składać formularza PIT.

Jeżeli tylko kupiłeś krypto, powinieneś w nim wykazać koszty. Dzięki temu będziesz mógł je rozliczyć w przyszłych latach.

Jeżeli nawet nie złożysz PIT, to nie będziesz ponosił żadnej odpowiedzialności karno-skarbowej, bo w razie kontroli udowodniłbyś jedynie poniesienie kosztów, co nie ma żadnego wpływu na zapłatę podatku. Jeżeli jednak dokonywałbyś też sprzedaży krypto, to masz obowiązek złożenia PITu. Musisz to zrobić nawet wy sytuacji, gdyby podatek w ostatecznym rozliczeniu wynosiłby 0 zł, bo nie uzyskałeś żadnego dochodu.

Czyli PIT za 2021 r. powinieneś złożyć gdy:

  1. dokonałeś jakichkolwiek transakcji zakupu lub sprzedaży krypto w 2021 r.;
  2. w 2021 r. nie miałeś żadnych transakcji FIAT-owych (nie zmieniałeś krypto na towary lub usługi), ale posiadałeś nieodliczone koszty zakupu kryptowalut poniesione w poprzednich latach.

Przypominam, że transakcje od krypto wykazujemy w PIT-38. Formularz PIT-38 możesz pobrać pod tym linkiem. Jak rozliczyć koszty zakupu kryptowalut tłumaczę również tutaj.

4. Podatek od kryptowalut 2021/2022: Błędnie wykazałem dochody z krypto w PIT. Czy mogę go skorygować i jakie sankcje mi za to grożą?

Jeżeli urząd skarbowy nie zajął się jeszcze Twoją sprawą – możesz bez żadnych sankcji skorygować PIT. Pamiętaj, że musisz wtedy dopłacić podatek wraz z odsetkami. Może pojawić się także obowiązek złożenia tzw. czynnego żalu wraz z deklaracją.

Jeżeli natomiast to US stwierdziłby, że zapłaciłeś za niski podatek, powinieneś w takiej sytuacji zapłacić podatek wraz z odsetkami. Wynoszą one w granicach 8% rocznie. W takiej sytuacji mogą także pojawić się sankcje na gruncie kodeksu karno-skarbowego lub karnego (te ostatnie rzadziej).

Ewentualne sankcje karno-skarbowe, które będziesz musiał ponieść z tytułu pomyłki będącej wynikiem zaniedbania, są uzależnione od kilku kwestii – przede wszystkim Twojej winy w zakresie rozliczenia. Jeżeli np. PIT uzupełniał twój doradca za Ciebie to nie powinieneś ponosić odpowiedzialności – powierzyłeś rozliczenie profesjonaliście.

Jeżeli pewne kwestie zataiłeś lub rozliczyłeś nieprawidłowo świadomie to sankcje będą zależeć od wysokości niezapłaconego podatku. Jeżeli wartość pomyłki jest niewielka – nie przekracza 5krotności minimalnego wynagrodzenia to, z reguły pomyłka będzie kosztowała Cię ewentualnie przyznaniem mandatu karnego.

Jeżeli jednak US stwierdziłby, że powinieneś zapłacić wyższy podatek, argumentując to, że popełniłeś pomyłkę, bo inaczej urząd interpretuje przepisy prawne, to zawsze możesz złożyć np. odwołanie od decyzji.

5. Podatek od kryptowalut 2021/2022: Przez jak długi okres muszę przechowywać dokumentację w zakresie transakcji krypto?

Obowiązek trwa tak długo, jak nie przedawnia się dane rozliczenie podatkowe, czyli w praktyce 6 lat. Zobowiązania podatkowe przedawniają się co prawda z upływem 5 lat, ale okres ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym mieliśmy złożyć PIT. Oznacza to, że jeżeli składasz rozliczenie za 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r., to upływ 5 lat liczymy od końca 2022 roku.Musisz więc dokumentację przechowywać przynajmniej do 2027 r.

Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli rozliczałeś krypto również za lata wcześniejsze albo chcesz rozliczyć koszty w PIT za rok 2021, to moim zdaniem powinieneś przechowywać również dokumentację za poprzednie lata.

***

Jeżeli interesujesz się tematyką krypto, możesz przeczytać także te moje artykuły:

  1. PODATEK OD KRYPTOWALUT 2021 – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFO
  2. Podatek od kryptowalut 2020 r. – Jak należy wykazać koszty z lat poprzednich w PIT?

Jeżeli inwestujesz w krypto i masz problem z rozliczeniem podatku od kryptowalut za rok 2021 albo potrzebujesz indywidualnych konsultacji, zostaw komentarz lub prześlij do mnie mail.

***

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut, wyjaśniam w moim ebooku. Jeżeli potrzebujesz indywidualnych konsultacji, zostaw komentarz lub prześlij do mnie mail.

Podatek od kryptowalut
E-book – podatek od kryptowalut

Opublikowano w kategorii PIT, Podatki i otagowano: , , , , , .

6 Comments

  1. Poproszę o poradę.

    Prowadzę działalność gospodarcza JDG w jakieś tam branży, dodatkowo od 3 lat zajmuję się kopaniem kryptowalut. Zakup sprzętu do kopania , prąd odliczam co miesiąc w kosztach..

    Teraz przyszła pora na realizację zysków.
    Z tych zysków planuje wybudować dom.
    W domu chcę uwzględnić pomieszczenia na biuro + łazienka przy biurze + pomieszczenie na koparki.

    Czy podatek od zysków z krypto mogę pomniejszyć o część kosztów budowy domu która przeznaczoną jest pod działalność?

    Obecnie trzymam zysk w USDT, a zamienialbym to na fiat po otrzymaniu faktury od firmy która by ten dom stawiała.

  2. Dzien dobry pani Marcelino.
    Prosze o pomoc w okresleniu pojecia kraju jaki nalezy wpisac w PIT/ZG i kiedy nalezy wypelnic PITZG.
    – czy handlujac akcjami poprzez zagranicznego brokera/maklera PIT/Zg okreslamy dla kraju gdzie zarejestrowany jest taki broker/makler czy tez raczej tak jak ja to rozumiem wpisujemy kraj gieldy na ktorej aktywami handlujemy.
    – przykladowo handlowalem akcjami poprzez Revoluta i kupowalem akcje firm amerykanskich, jaki pit ZG dolaczyc do PIT38?
    – Czy jest obowiazek wdolaczania pit/zg przy handlu krypto?
    – czy przy operacjach fiat/krypto/fiat gdy fiaty to nie pln-y kurs danej waluty przeliczamy tak samo jak przy handlu na rynkach tradycyjnych, czyli stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu?

    Z gory dziekuje za pomoc!

  3. Dzien dobry pani Marcelino.
    Prosze o pomoc w okresleniu pojecia kraju jaki nalezy wpisac w PIT/ZG i kiedy nalezy wypelnic PITZG.
    – czy handlujac akcjami poprzez zagranicznego brokera/maklera PIT/Zg okreslamy dla kraju gdzie zarejestrowany jest taki broker/makler czy tez raczej tak jak ja to rozumiem wpisujemy kraj gieldy na ktorej aktywami handlujemy.
    – przykladowo handlowalem akcjami poprzez Revoluta i kupowalem akcje firm amerykanskich, jaki pit ZG dolaczyc do PIT38?
    – Czy jest obowiazek wdolaczania pit/zg przy handlu krypto?
    – czy przy operacjach fiat/krypto/fiat gdy fiaty to nie pln-y kurs danej waluty przeliczamy tak samo jak przy handlu na rynkach tradycyjnych, czyli stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu?

    Z gory dziekuje za pomoc!

  4. czy staking od kryptowalut podlega opodatkowaniu, jesli tak to jak go obliczyc?

    tez mam takie pytanie co do skradzionych kryptowaluy. czy mozna wpisac to w koszta i jak to obliczyc gdyz nie wszystkie zostaly skradzione a cena sie wacha wiec mam tylko srednia w dniu kradziezy, a w dniu obliczenia juz jest inna wartosc, a w dniu podatku bedzie inna. jak to obliczyc i wykazac?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *