IP-Box to rozwiązanie podatkowe, które pozwala innowacyjnym przedsiębiorcom korzystać z preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego. Sprawdź, czy jeżeli działasz w branży blockchain i kryptowalut, możesz z niego skorzystać.
Na czym dokładnie polega IP-Box?
Ulga IP-Box pozwala na opłacanie preferencyjnej 5% stawki podatku CIT lub PIT w odniesieniu do dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Więcej o uldze IP-Box możesz dowiedzieć się z artykułu: Zachęty podatkowe dla innowacyjnych: Ulga B+R, IP-Box, 50% KUP.
Kto może skorzystać z 5% PIT/CIT?
IP-Box jest dla przedsiębiorców, czyli osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Forma działalności nie ma znaczenia. Oznacza to, że aby skorzystać z IP-Box, możesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą albo działać w formie spółki.
Pamiętaj: IP box nie dotyczy Twoich dochodów ze sprzedaży krypto!
Jakie warunki muszę spełnić, żeby zaoszczędzić na podatkach?
Jeżeli chcesz skorzystać z IP-Box, najpierw upewnij się, czy spełniasz wszystkie poniższe warunki.
- Prowadzisz działalność badawczo – rozwojową.
Działalność badawczo-rozwojowa charakteryzuje się cechami:
- jest twórcza;
- obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe;
- jest podejmowana w sposób systematyczny,
- jest podejmowana w celu zwiększenia szeroko pojętej wiedzy lub wykorzystania już dostępnej wiedzy i rozwiązań dla nowych zastosowań.
Jak należy rozumieć działalność B+R, pisałam dokładniej tutaj.
W branży IT z działalnością badawczo – rozwojową mamy do czynienia np. w przypadku tworzenia oprogramowania od początku lub kiedy rozwijasz już istniejące oprogramowaniu, ale nie wykonujesz bardzo podstawowych działań, jak np. zwykłe debugowanie, czy po prostu zrobienie kopiuj + wklej, któremu nie towarzyszy większy zamysł.
Uwaga! Możesz prowadzić albo działalność badawczą, albo działalność rozwojową, albo działalność badawczo-rozwojową.
Z interpretacji DKIS wynika, że prace kwalifikujące się pod IP-box mogą przybierać każdą formę prac badawczo-rozwojowych. Chodzi więc nie tylko o prace rozwojowe, tak jak zazwyczaj bywa przy tworzeniu oprogramowania.
DKIS potwierdził, że jeżeli pracujesz nad technologią blockchain, ale bardziej w analitycznym zakresie, czyli np. w zakresie tworzenia dokumentacji, z której wynika, czy w ogóle są możliwości technologiczne do realizacji jakiejś koncepcji opartej na blockchainie, to możesz już w zakresie tylko tej dokumentacji skorzystać z IP-Boxa (!). Prowadzisz wtedy prace badawcze.
Jeżeli jednak prace analityczne połączysz z pracami rozwojowymi, tzn. wdrożysz analizę w życie poprzez stworzenie i zaimplementowanie jakiegoś rozwiązania opartego na blockchainie, wówczas mamy do czynienia z pracami badawczo-rozwojowymi.
Oznacza to, że w każdej z trzech powyższej wersji prac nad blockchainem, można stosować IP-Boxa i organy podatkowe tego nie zakwestionują.
Przykładami prac B+R w blockchainie mogą być:
- oprogramowania oparte na technologii blockchain (prace rozwojowe);
- koncepcja wdrożenia rozwiązania programistycznego opartego na blockchainie (prace badawcze);
- doprecyzowanie rozwiązania opartego na blockchainie oraz dostosowanie go do wersji produkcyjnej (dokumentacja + implementacja) (prace badawczo-rozwojowe).
O przykładach prac badawczo – rozwojowych w branży blockchain i krypto piszę więcej w artykule: Przykłady prac B+R w branży blockchain i kryptowalut.
- Masz wyniki – określone prawa IP.
Abyś mógł skorzystać z IP-Box w branży IT i w sektorze blockchain, prace B+R, które wykonujesz, muszą być zakończone sukcesem w postaci stworzenia programu komputerowego i posiadania autorskich praw do programu komputerowego, bądź też albo równocześnie, albo osobno posiadasz patent na określone rozwiązanie.
- Masz dochody z określonych źródeł.
Z IP boxa możesz skorzystać jedynie w zakresie dochodów z określonych źródeł (powiązanych z Twoimi pracami R&D). Tymi źródłami może być sprzedaż lub przeniesienie praw, udzielenie licencji albo wynagrodzenie, które jest „zaszyte” w cenie za usługę (np. jakiś rodzaj SAAS-u opartego na blockchainie, czyli software as a service).
Źródłami zarobków może więc być np. stworzenie programu dla zagranicznego kontrahenta opartego o blockchain, sprzedaż albo dokładniej wspomniany wcześniej SAAS, usługi typu coin tracker, jakiś model subskrypcyjny polegający na tym, że ktoś co roku płaci Ci za dostęp do coin trackera. Usługami, które mogą dawać prawo do 5% podatku mogą być także Twoje dochody ze sprzedaży stworzonego przez Ciebie portfela sprzętowego wraz z firmwarem (oczywiście nad którego rozwojem pracujesz). Jeżeli wówczas np. sprzedajesz portfel z zaszytym oprogramowaniem, to z ceny portfela sprzętowego musisz wydzielić to, co przypada na tę część „sprzętową” i to, co przypada na oprogramowanie. I wtedy do wydzielonej części wynagrodzenia, tego, co zarabiasz, która przypada właśnie na oprogramowanie, będziesz mógł zastosować IP-Box.
Przykładami dochodów podlegających pod IP boxa w branży blockchain może więc być:
- program dla zagranicznego kontrahenta;
- sprzedaż usługi typu cointracker;
- firmware do portfela sprzętowego.
- Ponosisz koszty „preferowane” przez ustawę.
Musisz sprawdzić, jakie koszty ponosisz na działalność badawczo-rozwojową. Te koszty wpływają na tzw. wskaźnik Nexus.
Wskazuje on, jaką maksymalną wartość przychodów, które uzyskujesz z kwalifikowanych praw IP, którą możesz opodatkować 5% stawką podatku.
W dużym uproszczeniu jeżeli Twoja firma zarabia np. 1.000.000 złotych rocznie (przychód) za wylicencjonowanie oprogramowania, ma koszty pracowników 200.000 zł, to musisz obliczyć wskaźnik Nexus i pomnożyć 800.000 zł (1.000.000 – 200.000) razy wskaźnik Nexus.
Takie obliczenia wskażą, do jakiej części wynagrodzenia możesz zastosować 5% stawkę podatku. Jeżeli wskaźnik Nexus wyniesie 1, to 5% podatku rocznie będziesz mógł stosować do całego dochodu. Jeżeli wskaźnik wyniesie 1/2, to de facto będziesz mógł IP-Box zastosować tylko do połowy dochodów, a do pozostałej części stawkę standardową, czyli na przykład 19%.
Uwaga: pamiętaj, że to bardzo ogólny i uproszczony przykład!
Ważne! Nie możesz skorzystać z IP-Boxa, jeżeli kupiłeś w całości rozwiązanie i dalej je tylko odsprzedajesz lub udzielasz dalszych licencji, a nie wykonałeś żadnych dodatkowych prac R&D na tak kupionym IP.
- Prowadzisz ewidencję i posiadasz stosowną dokumentację.
O jakie ewidencje chodzi?
Jeżeli chcesz skorzystać z IP-Box, powinieneś prowadzić ewidencję, a dokładniej ewidencje. Z objaśnień Ministerstwa Finansów i z interpretacji podatkowych wynika bowiem, że musisz mieć zarówno ewidencję kwalifikowanych IP, tzn. zestawienie stworzonych przez Ciebie rozwiązań, które kwalifikują się pod IP boxa oraz ewidencję podstawową, z której wynikają kwoty Twoich przychodów, kosztów i dochodu.
Jeżeli pracujesz nad kilkoma różnymi projektami, co sprowadza się do tego, że powstaje kilka różnych, odrębnych, kwalifikowanych IP, ewidencje te powinny być prowadzone odrębnie dla każdego z tych IP.
Jeżeli nie prowadzisz ksiąg rachunkowych, tylko książkę przychodów i rozchodów, jak większość podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wystarczy, że będziesz prowadził ewidencję w zwykłym arkuszu kalkulacyjnym.
IP-Box w branży blockchain i kryptowalut: Czy muszę wystąpić o indywidualną interpretację?
Obowiązek posiadania ewidencji i jej prowadzenia wynika wprost z przepisów. Z kolei wystąpienie o indywidualną interpretację do DKIS jest dobrowolne, ale Ministerstwo Finansów w wydanych objaśnieniach dało jednak takie zalecenie dla branży IT.
We wniosku o interpretację należy zadbać, aby stan faktyczny, tzn. to, co dokładnie robisz, nad czym pracujesz, funkcjonalności, które tworzysz, zostały maksymalnie dokładnie opisane w taki sposób, żeby w razie kontroli opisany stan faktyczny nie został zakwestionowany.
Sprawdź mój gotowy wzór ewidencji IP-Box, który przygotowałam razem z przewodnikiem, aby ułatwić Ci jego wypełnienie (uwaga – dotyczy on wyłączenie osób na PKPIR).
Dokumentacja – czyli co dokładnie?
Katalog prowadzonej dokumentacji na potrzeby IP-Boxa jest otwarty. Na pewno powinieneś przechowywać umowę, na podstawie której albo udzielasz licencji do swojego oprogramowania, albo na podstawie której sprzedajesz prawa, które tworzysz. Z IP-Boxa możesz korzystać, jeżeli zarabiasz na licencji albo na sprzedaży autorskich praw do programu komputerowego. Istotne jest zatem to, żebyś przed skorzystaniem z IP-Boxa zajrzał do umów, które zawarłeś ze swoimi kontrahentami, zleceniodawcami i sprawdził, czy są w nich zastrzeżenia dotyczące przeniesienia praw autorskich. Jeżeli tak, to w jakim zakresie.
Dobrze gdybyś przechowywał zestawienie czynności do każdego z projektów, np. zrzuty z time sheetów albo zrzuty z systemu w zakresie poszczególnych zadań, nad którymi pracujesz.
Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to Twoja dokumentacja sprowadza się de facto do umowy, do tego, żebyś wiedział, co robisz, nad jakim projektem pracujesz i do wskazania już w ewidencji tych różnych IP, które przenosiłeś. W praktyce będzie się to sprowadzało do tego, że opisujesz po prostu poszczególne funkcjonalności, poszczególne programy, które przenosisz i linkujesz np. do Jiry albo do innego systemu zarządzania projektami informatycznymi oraz do repozytorium.
O tym co dokładnie musisz zrobić, żeby wdrożyć IP-boxa piszę w artykule: Jak wdrożyć IP-boxa w działalności gospodarczej.
***
Mam nadzieję, że jeżeli działasz w branży blockchain lub kryptowalut, ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Jeżeli potrzebujesz indywidualnych konsultacji w zakresie wdrożenia IP-Boxa albo w przygotowaniu dokumentacji, napisz do mnie maila.