podatek od kryptowalut

Podatek od kryptowalut 2020 r. – Jak należy wykazać koszty z lat poprzednich w PIT?

Aby rozliczyć się z podatku od kryptowalut, w rocznej deklaracji podatkowej za dany rok powinieneś wskazać przychody i koszty poniesione z tytułu transakcji na krypto. W tym wpisie zajmę się wyłącznie kosztami, a dokładnie wykazaniem kosztów poniesionych w latach ubiegłych. Możesz je przenosić na kolejne lata, aż do całkowitego ich odliczenia.

Jeżeli chcesz zacząć od początku – polecam te artykuły:

PODATEK OD KRYPTOWALUT 2020 – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFO

Jak zaoszczędzić na podatkach od kryptowalut w 2020?

Czym są koszty uzyskania przychodów (KUP)?  

Chociaż pisałam już na swoim blogu o kosztach, to chcę Ci jednak przypomnieć, czym one są w kontekście krypto. Koszty uzyskania przychodów (KUP) to wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu. W przypadku kryptowalut to wszelkie udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie krypto lub jej zbycie.

KUP jest zatem sam koszt zakupu kryptowaluty (inaczej mówiąc cena, którą zapłaciłeś za kryptowaluty) oraz różnego rodzaju prowizje, np. za przesłanie kryptowaluty z wirtualnego portfela na giełdę i z powrotem. Kosztem uzyskania przychodów nie jest koszt prowadzenia konta na giełdzie lub koszt wysyłki pieniędzy na giełdę, zakup komputera (o ile nie jesteś minerem) lub koszty prowizji za wymianę krypto na krypto. Więcej o tym, czym są koszty i jak należy je dokumentować, piszę tutaj.

Podatek od kryptowalut za 2020: Czym są koszty z lat poprzednich?

W przypadku transakcji kryptowalutowych mamy w PIT dwa rodzaje kosztów:

– koszty poniesione w roku podatkowym (czyli tym, za który składasz PIT do urzędu), i

– koszty poniesione i nierozliczone w poprzednich  latach podatkowych.

PIT-38 OD KRYPTOWALUT – PRZYKŁAD 1

Jeżeli jesteś w krypto od 2019 r. i tylko kupujesz krypto, wtedy w Twoim rocznym PIT-38 za 2020 r. koszty poniesione w roku podatkowym – to będą wszystkie wydatki na zakup krypto plus prowizje z 2020 r. Koszty poniesione i nierozliczone z poprzednich lat to będą właśnie koszty z 2019.

Uwaga: nawet jeżeli nie sprzedałeś kryptowalut, to i tak powinieneś złożyć PIT, w którym wykażesz koszty. Bez wykazania kosztów, nie możesz ich rozliczyć.

Jaki PIT wybrać do rozliczenia podatku od kryptowalut za 2020?

Transakcje kryptowalutowe wykazujemy w PIT-38 – jest to ten sam formularz, w którym pokazujemy zyski np. ze sprzedaży akcji. Ten formularz powinieneś złożyć za rok 2019 i 2020.

We wcześniejszych latach (tj. do końca 2018 r.) powinieneś się rozliczyć na PIT-36 lub PIT-36L.

Jeżeli nie prowadziłeś działalności gospodarczej w zakresie krypto, to transakcje krypto za lata wcześniejsze niż 2019 r. i 2020, tj. np. za rok 2017 lub 2018 wykazujesz w PIT-36 w poz. 74 i 75 – w rubryce prawa autorskie i inne prawa majątkowe. Formularz PIT-36 możesz pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

Jeżeli w poprzednich latach osiągałeś także inne przychody, np. z umowy o pacę, wówczas składasz jedną deklarację PIT-36. Wykazujesz w niej zarówno swoje przychody z umowy o pracę (umowy zlecenia/umowy o dzieło), jak i przychody i koszty z transakcji krypto.

W poprzednich latach (tj. w rozliczeniach do końca 2018 r. włącznie) transakcji krypto nie pokazywaliśmy w PIT-38 (tj. deklaracji dedykowanej tzw. dochodom z kapitałów pieniężnych).

Podatek od kryptowalut: W 2020 r. prowadziłem działalność gospodarczą – na jakim formularzu muszę wykazać transakcje krypto?

Jeżeli w 2020 r. prowadziłeś działalność gospodarczą, to o ile nie prowadzisz kantoru krypto albo giełdy kryptowalutowej (lub nie jesteś innym podmiotem zajmującym się krypto i będącym instytucją obowiązaną), transakcje krypto wykazujesz w PIT-38, czyli na tym samym co inwestorzy indywidualni czy traderzy. Formularz PIT-38 możesz pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

W formularzu PIT-38 znajdziesz wiersz przeznaczony do wyszczególnienia dochodów uzyskanych z wirtualnych walut (a.k.a. kryptowalut). Pozycja 35 PIT-38 została poświęcona kosztom uzyskania przychodów poniesionych w danym roku podatkowym, a pozycja 36 kosztom uzyskania przychodu poniesionym w latach ubiegłych i niepotrąconych w poprzednim roku podatkowym. 

W pozycji 35 wykazujesz zatem koszty uzyskania przychodu, które w danym roku poniosłeś. Chodzi więc zatem o te wszystkie koszty, które zapłaciłeś za kryptowalutę w danym roku.

Z kolei te koszty, które musisz wykazać w pozycji 36, ja nazywam tzw. zachomikowanymi kosztami. Jeżeli jesteś hodlerem, albo kupiłeś bardzo dużo kryptowalut w zeszłym roku, albo w latach poprzednich i ich nie sprzedałeś albo w żaden inny sposób tych kosztów nie rozliczyłeś, to masz prawo do tego, żeby w pozycji 36 wykazać wszystkie zachomikowane koszty z lat poprzednich. Wartość, którą wpiszesz w polu 36, pomniejszy Twój podatek do zapłaty. Nie musisz wypełniać tego pola, jeżeli nie chcesz zgłaszać transakcji. Musisz się jednak liczyć z tym, że sprzedając kryptowalutę, zapłacisz większy podatek dochodowy (od całości przychodu, bez potrącenia kosztu zakupu).

W jaki sposób uzupełnić PIT-38 i jak rozliczyć koszty z lat poprzednich pisałam również tutaj.

PIT-38 OD KRYPTOWALUT – PRZYKŁAD 2

Co miesiąc, od stycznia 2018 r. kupujesz krypto za 500 plus. Nie sprzedajesz krypto – chcesz je sprzedać kiedy Twoje dziecko będzie miało 18 lat. Kupiłeś więc krypto w 2018 r. za 6.000 zł, w 2019 r. za 6.000 zł i w 2020 r. za 6.000 zł. Razem – za 18.000 zł.

Żeby prawidłowo rozliczyć PIT-38 za 2020 r. koszty z 2018 i 2019 r. pokazujesz w pozycji 36 formularza PIT-38. Koszty z 2020 r. pokażesz w pozycji. 35.  Całość kosztów – 24.000 będziesz mógł pokazać w PIT za 2021 r., jeżeli nie sprzedasz krypto w 2021 r. będziesz te koszty mógł „przenosić” na kolejne lata podatkowe i rozliczyć je w roku sprzedaży krypto.

Pamiętaj, że w 2019 r. powinieneś złożyć PIT-38 i pokazać koszty z 2018 i 2019 r. Jeżeli to zrobiłeś to możesz wpisać kwotę 12.000 w poz. 36.

Pokazałam to na przykładzie:

PIT-38 od kryptowalut za 2019 r. – PRZYKŁAD

PIT-38 od kryptowalut za 2020 r. – PRZYKŁAD

Uwaga! Pamiętaj o tym, że wszystkie transakcje, które wykonujesz, dla US w razie ewentualnej kontroli powinny być poparte dowodami. Nie możesz wykazać w formularzu kwoty, która pomniejszy podatek, jeżeli nie będziesz w stanie jej udokumentować.  

***

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut, wyjaśniam w moim ebooku. Jeżeli potrzebujesz indywidualnych konsultacji, zostaw komentarz lub prześlij do mnie mail.

Podatek od kryptowalut
E-book – podatek od kryptowalut

Opublikowano w kategorii PIT, Podatki i otagowano: , , , , , .

10 Comments

 1. In example 2, what would happen if you had started buying 6000 PLN per year starting from january 2017 (instead of 2018)?

  Do you simply add the extra 6000 in PIT 2019 under item (36)? So item (36) in PIT 2019 will be 12000 instead of 6000.

  Or should this additionally also be reported in PIT-36 for 2018?

  Are you by any chance planning to have an English version of your book in the next few weeks? 🙂

  • Yes, you should just add 6k into pos. 36 in PIT-38 for 2019. As regards the ebook – I don’t think so:)

   • Dzien dobry,
    Rozumiem, ze transakcje wewnatrz gieldowe nie sa objete opodatkowaniem. Np. Wplacilem 10 000pln (koszt), kupilem za to kryptowalute i gram na krotkie terminy, wiec za dwa dni sprzedalem zakupiona kryptowalute za 10 500 pln – ale pieniadze dalej sa na gieldzie. Czy tutaj powinienem juz traktowac to jako pierwsza transakcje, czy transakcja nazwalibysmy to, gdybym fizycznie wyplacil pieniadze z gieldy na prywatne konto bankowe?

 2. Dzień dobry, mam pytanie. Sytuacja: jestem osobą fizyczną-pracuję na pełny etat, mam umowę, roczny dochód np. wynosi 70 tys. zł. pracodawca płaci podatek, wysyłam pit – 37 za ubiegły rok i dodatkowo dla siebie kupuję i sprzedaję kryptowaluty z dochodem np. 30 tys. zł., obliczyłam dochód 19 proc. od 30 tys. Zł. Pytanie czy dochód z kryptowaluty zwiększa dochód roczny połączony z przychodami z umowy o pracę? 70 000 + 30 000 = 100 000 muszę zapłacić podatek po kwocie 85 528 zł – 32%, skala podatkowa czy te dochody nie sumują się i płacę tylko 19% od 30 000 zł (Podatek dochodowy od kryptowalut). Czy dochód od umowy i od kryptowalut jest sumowany i czy wzrasta procent opodatkowania? Umowa o pracę –PIT-37 i oddzielnie i PIT-38 19% od kryptowaluty.

  • krypto jest wykazywane osobno w PIT-38 – nie wpływa na wysokość stawki podatku z tytułu umowy o pracę. Wpływa za to na daninę solidarnościową 9ale to przy dochodach powyżej 1.000.000 rocznie:)

 3. Rozumiem, ze opodatkowana jest jedynie sprzedaz kryptowaluty tj. Spieniezenie krypto na PLN lub inna walute, a nie transakcje na gieldzie? Czyli jezeli kupilem krypto za 5k w 2020 roku i obracam nimi wewnetrznie na gieldzie, kupno-sprzedaz to nie wymaga to opodatkowania, nawet pomimo tego, jezeli w tym momencie jest tam np. 50k? Obowiazek podatkowy jest dopiero wtedy, jezeli chcialbym wyplacic te 50k, wiec wtedy podatek 19% obowiazywalby od kwoty 45k?

  • musimy rozliczać się z transakcji na giełdzie – nie ma znaczenia czy się wypłaciło środki z giełdy czy nie. Liczymy wszystkie zakupy i wszystkie sprzedaże do FIATów na giełdzie (giełdach) i je wykazujemy w PIT

 4. Co w sytuacji gdy np. od 2018r. kupuje kryptowaluty, ale nie skłądałem PITU-28. Czy gdybym teraz chciał złożyć taki PIT, to mógłbym wpisać koszty uzyskania przychodów z lat wcześniejszych niż rok podatkowy?

 5. Witam,
  w 2018 mam kupno (kilka transakcji) za kwotę 10 tys. i jedną sprzedaż na kwotę 700 zł.
  Następnie w 2020 mam tylko sprzedaż wszystkiego (ze stratą) na kwotę 5 tys.
  Wcześniej nic nie rozliczałem.
  Co teraz z tym wszystkim zrobić?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *