podatek od kryptowalut

Jak zaoszczędzić na podatkach od kryptowalut w 2020?

Koniec 2020 r. oraz początek 2021 r. to gorący okres dla wszystkich, którzy zajmują się kryptowalutami. Codzienne nowe ATH i przekroczenie przez bitcoina magicznego pułapu 100.000 zł spowodowało, że wielu z nas zdecydowało się na wyjście z inwestycji w krypto. Teraz pojawia się pytanie o podatek od kryptowalut – kto i na jakich zasadach musi zapłacić podatek od zysków z kryptowalut. Zobacz jakie są legalne (!) sposoby na obniżenie podatku od kryptowalut?

Poniżej możesz przeczytać transkrypcję webinaru, który przeprowadziłam 30 grudnia 2020 r.

Samo wideo możesz zobaczyć na moim kanale na Youtube i tutaj – klikając w okienko z filmem.

Zanim zaczniesz czytać zapis webinaru, możesz też przeczytać moje inne artykuły o krypto:

PODATEK OD KRYPTOWALUT 2020 – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFO

Czy kryptowaluty są legalne?

Kryptowaluty zwolnione z PCC bezterminowo!

A może zainteresuje Cię mój e-book o podatkach w krypto?

Podatek od kryptowalut
E-book – podatek od kryptowalut

***

Podczas webinaru będziemy rozmawiać o tym, co możemy jeszcze zrobić do końca tego roku, żeby zapłacić jak najmniej podatku od naszych zysków z krypto. Patrząc na dzisiejszą cenę bitcoina, rozumiem, że część z nas planuje wyjście z inwestycji, albo, chociaż z części aktywów, które posiadamy. Będziemy więc po prostu rozmawiać o tym, co można jeszcze zrobić, żeby te podatki zapłacić jak najmniejsze.

Z branżą krypto współpracuję już od 2016 roku, wtedy też weszłam w pierwsze inwestycje krypto, także o większości rzeczy, o których mówię, to nie tylko będzie wiedza teoretyczna, ale też wiedza praktyczna. Mi także udzieliło się FOMO na początku i wszystkie strachy związane z wahaniami kursów, teraz już można powiedzieć, że otrzepałam kurz i już właściwie wahania na bitcoinie z 20 tysięcy do 6 tysięcy dolarów już nie są mi straszne. Część z was może mnie kojarzyć – na YouTube jest kilka wywiadów ze mną, też kilka webinarów, gdzie opowiadam właśnie o tym, co należy zrobić ze swoimi zyskami z krypto właśnie w kontekście podatków.

Podatki od krypto – fakty i mity

Zasada jest taka, że jeżeli zarobiliśmy, nieważne, czy na kryptowalutach, czy na akcjach, czy na innych aktywach, jeżeli tak stanowią przepisy prawa, to podatek musimy zapłacić. A brak zapłaty, może spowodować grzywnę, a w przypadku dużych kwot, może powodować inne poważniejsze  konsekwencje prawne.

Chcę, żebyście po tym webinarze czuli się pewnie czytając różne rzeczy w internecie i żeby nikt wam nie robił wody z mózgu odnośnie tego, kiedy i na jakich zasadach należy płacić podatek od transakcji kryptowalutowych. Porozmawiamy o waszych obowiązkach, ale też porozmawiamy właśnie o tych kwestiach dotyczących optymalizacji i oszczędności, o tym co można zrobić.

Podatek od kryptowalut: PIT, VAT, PCC?

I tak, jeżeli mówimy o zasadach, to mamy podatkowy zawrót głowy, dlatego że możecie słyszeć, że jest PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, że jest podatek PCC, czyli od czynności cywilno- prawnych, że jest też VAT i możecie się zastanawiać, kurde, czy ja muszę płacić te wszystkie 3 podatki? I zasada jest taka – nie. To, o czym dzisiaj będziemy mówić i czym, tak naprawdę musicie się interesować, jeżeli jesteście zwykłymi ludźmi, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, jako instytucje obowiązane, czyli giełdy, kantory, to jest tak naprawdę PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Więc tylko będziemy się zajmować PITem.

Podatek od kryptowalut – tylko od dochodu!

Najważniejsza zasada, którą chcę, żebyście zapamiętali po tym naszym dzisiejszym webinarze, to to, jak działa PIT.

Podatek od kryptowalut płacimy tylko i wyłącznie, jeżeli wykażemy dochód.

Czym jest dochód? Dochód jest to różnica pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania przychodu. Teraz upraszczając, czym jest mój dochód? Dochód, w potocznym rozumieniu, to będzie zysk, który uzyskaliśmy na transakcjach kryptowalutowych. Przychodem jest wszystko to, co otrzymaliśmy ze sprzedaży kryptowaluty, zakupy, czyli tzw. koszty uzyskania przychodu, to są wydatki na nabycie kryptowaluty. Czyli tak naprawdę cena, którą zapłaciliśmy za kryptowaluty, ale także różnego rodzaju prowizje. Czy to dla giełdy, czy to za przesłanie kryptowaluty z walletu na giełdę i z powrotem. To są nasze koszty uzyskania przychodu.

Czyli jeszcze raz, jeżeli jakikolwiek, kiedykolwiek podatek od kryptowalut płacimy, to jest to podatek od dochodu. Czyli w dużym uproszczeniu, podatek od zysku, który rozpoznaliśmy na transakcjach kryptowalutowych. To, jak ten zysk będziemy obliczać w szczegółach, to powiemy sobie zaraz.

Podatek od kryptowalut – od czego płacimy podatek, jak, ile i kiedy?

To, co jest też ważne, jakie najważniejsze pytania zawsze musimy sobie zadawać, kiedy rozmawiamy o podatkach, to tak naprawdę, co jest przedmiotem opodatkowania, czyli, od czego płacimy podatek, jak płacimy ten podatek, ile i kiedy. I to są najważniejsze informacje. Teraz trochę po prawniczemu, bo od 1 stycznia 2019 roku, nasza ustawa o PIT posługuje się definicją waluty wirtualnej. Czyli w dużym uproszczeniu, za każdym razem, kiedy mówimy o kryptowalutach, to dla urzędnika mówimy o tzw. walucie wirtualnej.

Podatek od kryptowalut – definicja kryptowaluty a stablecoiny

Więc mamy taką definicję, która właściwie mówi nam, czym jest kryptowaluta, a właściwie mówi, czym nie jest. I to, co jest dla nas szalenie istotne, to to, że waluta wirtualna, czy też kryptowaluta, nie może być pieniądzem elektronicznym. Czyli wszędzie, jeżeli dana krypto uzyskałaby status pieniądza elektronicznego, wtedy odnośnie jej będziemy mieli trochę inne zasady opodatkowania.

W dużym uproszczeniu, jeżeli mamy stablecoiny takie, jak na przykład DAI, czy Tether, to to nie jest pieniądz elektroniczny, tylko wciąż to jest rodzaj kryptowaluty, waluty wirtualnej. Ponieważ nie jest to pieniądz elektroniczny w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych.

Jeżeli natomiast Europejski Bank Centralny na przykład, zdecydowałby się wyemitować stablecoina opartego na euro, no to to będzie pieniądz elektroniczny i on, pomimo tego, że będzie CBDC, czyli tą centralną kryptowalutą, czyli euro, które będzie de facto kryptowalutą, to dla potrzeb podatkowych nie będzie. Wiem, dosyć to zagmatwane.

I teraz, tak, jak powiedziałam, patrzymy, czy dany stablecoin jest pieniądzem elektronicznym, czy nie i to będzie dla nas ważne. Ale tak, jak powiedziałam, te zwykłe kryptowaluty, zwykłe altcoiny i większość tokenów jest kryptowalutą dla potrzeb prawa podatkowego. Tutaj powiedziałam, że większość tokenów, dlatego że przy niektórych tokenach, przy niektórych ICO, musimy się zastanawiać, czy dany token jest faktycznie kryptowalutą, czy może spełnia nam jednak definicję instrumentu finansowego i jest już takim pełnym security tokenem. Wtedy jego zasady opodatkowania byłyby trochę inne. Ale dzisiaj nie będziemy o tych security tokenach mówić.

Podatek od kryptowalut – kiedy powstaje przychód?

To, co jest ważne, to to, kiedy powstaje nam przychód. I przepisy mówią, że ten przychód powstaje w momencie wymiany waluty wirtualnej, czyli wymiany krypto na fiaty, na towar, na usługę, na prawo majątkowe inny, niż waluta wirtualna. Ale także w sytuacji regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Co to oznacza? Zawsze, kiedy wychodzimy z krypto do fiatów, kiedy płacimy krypto na przykład za kawę, kiedy płacimy krypto za na przykład jakieś konsultacje, albo za usługi programistyczne, albo, jeżeli płacimy krypto za itemy w grach, coiny w grach, to wtedy te wszystkie transakcje, one są zdarzeniem podatkowym i musimy je wykazać w naszym rozliczeniu rocznym.

Czyli jeżeli traduję w danym roku i w ogóle nie wyszłam z kryptowalut do fiatów, tylko cały czas traduję pomiędzy różnymi kryptowalutami, albo po prostu zamieniam krypto, nawet nie w jakimś hardcore-owym tradingu, tylko raz na jakiś czas dokonuję jakiegoś arbitrażu, bądź też jakichś mniejszych transakcji to nie musze tego wykazywać. Kiedy na przykład mam podpiętą kartę typu wirex i płacę nią za kawę, czy za ciastko, jak pojadę na przykład do Japonii, albo, jeżeli zapłacę sobie krypto za jakiś ITEM, to wtedy w takich sytuacjach, muszę taką transakcję, wartość takiej transakcji, w przeliczeniu na złotówki, pokazać w swoim rocznym rozliczeniu, jako przychód. Pamiętacie, że od przychodu będziemy odejmować koszty i podatek będziemy płacić jedynie od dochodów z krypto.

Podatek od kryptowalut: Jak wykazać zyski z kryptowalut?

To, co jest ważne, to w 2020 roku taki przychód, który mamy z kryptowalut, pokazujemy, jako zyski kapitałowe. Czyli takie zyski, które są opodatkowane podatkiem Belki. Tutaj zrobiłam gwiazdkę, dlatego że to opodatkowanie jest trochę inne, niż w przypadku np. zysków z akcji. Będziemy mieli ten sam formularz, tj. PIT 38, na którym pokazujemy nasze przychody i koszty dotyczące krypto, ale one nie będą nam się łączyć z tymi wszystkimi przychodami, zyskami, które mamy z typowych zysków kapitałowych właśnie na przykład na akcjach, czy instrumentach pochodnych, czy innych instrumentach finansowych. I to jest szalenie istotne, ponieważ jeżeli na przykład na transakcjach dotyczących akcji, będziemy mieli stratę, to tej straty nie będziemy mogli sobie skompensować z dochodem na krypto. I na odwrót, jeżeli z transakcji kryptowalutowych mielibyśmy więcej kosztów, to nie możemy tych kosztów skompensować z przychodami ze sprzedaży na przykład akcji, czy z instrumentów pochodnych.

Stawka podatku od zysków kryptowalut – 19% + danina solidarnościowa

To, co jest szalenie istotne, to to, że dla naszych zysków z kryptowalut stawka podstawowa to 19 %. Mamy tutaj gwiazdkę i pewnie zapytacie, dlaczego zrobiłam tę gwiazdkę. Ano, dlatego, że jeżeli w trakcie roku nasze dochody z kryptowalut, ale też na przykład z umowy o pracę, czy z działalności gospodarczej, łącznie przekroczyłyby kwotę 1.000.000 złotych, to wtedy od tej nadwyżki nad milion złotych, musimy zapłacić dodatkowe 4 % tzw. daniny solidarnościowej.

Czyli zasada jest taka, że 19 %, to jest stawka, którą płacimy od zysków, czyli różnicy pomiędzy naszymi przychodami i kosztami, a dodatkowo 4 % płacimy od nadwyżki tego zysku nad milion. Czyli jeszcze raz, z reguły będziemy płacić 19%, jeżeli mielibyśmy dużą inwestycję w krypto, w której byśmy wychodzili właśnie teraz, to moglibyśmy dodatkowo płacić 4 % od tej nadwyżki nad milion złotych.

W dużym uproszczeniu, do miliona złotych dochodu od podatku z kryptowalut zapłacimy 19%, od nadwyżki nad milion zapłacimy 23 %, bo 19 + 4 %.

Koszty uzyskania przychodu – transakcje kryptowalutowe

Tak, jak wcześniej mówiłam, możemy rozliczać koszty. Jakie to są koszty? To są koszty bezpośrednie. Czyli to są koszty, które ponosimy właśnie na zakup kryptowaluty. Czy to na giełdzie, czy w kantorze. I co jest ważne, te koszty muszą być udokumentowane. Jeżeli mówimy o dokumentowaniu, to tak naprawdę najważniejsza dla nas jest historia z giełdy, a także wpłaty z rachunków bankowych na giełdę. Jeżeli kupujemy krypto w kantorze, to poprośmy o to, aby kantor dał nam podsumowanie, taki rachunek, bądź też księgowanie wpłaty, które potwierdzi, że my, czyli na przykład ja, Marcelina, przyszłam do kantoru kryptowalutowego i kupiłam sobie bitcoina za 40 tysięcy złotych i zapłaciłam gotówką. Dlaczego to jest ważne?

Dlatego, że jeżeli nie mamy dokumentów, które potwierdzają, ile a dane kryptowaluty zapłaciliśmy, to nie możemy rozliczyć kosztów. Czyli jeszcze raz, jeżeli kupujemy krypto, to gromadźmy historię, gromadźmy papierologię, która dotyczy tych kosztów i tego, ile za krypto zapłaciliśmy.

To, co jest ważne odnośnie rozliczania tych kosztów. Nie tylko te koszty możemy rozliczyć, kiedy one są udokumentowane, ale także wtedy, kiedy pokazaliśmy je w naszym zeznaniu podatkowym. Jeżeli nie pokażemy kosztów, to nie będziemy mogli ich rozliczyć.

Podatek od kryptowalut: zamiana krypto-krypto – neutralna podatkowo

I to, co jest szalenie istotne i o czym zaraz będziemy szerzej mówić, zamiany krypto na krypto, są neutralne. Czyli tak, jak wcześniej mówiłam, jeżeli wychodzimy z krypto do innej kryptowaluty, to nie musimy pokazywać wartości takiej transakcji w naszym rozliczeniu rocznym.

Podatek od kryptowalut – podsumowanie

Czyli rozmawialiśmy o zasadach, wiemy już, że podatek płacimy tylko od dochodu, czyli w dużym uproszczeniu mówiąc od zysku, który mamy wygenerowany na kryptowalutach, wiemy, że stawka podstawowa, którą musimy zapłacić do urzędu, to jest 19 %, chyba, że nasze dochody w skali roku przekraczają milion złotych, wtedy dodatkowo musimy zapłacić 4%, ale od tej nadwyżki nad 1 milion. To, co jest ważne, to, że do tej kwoty miliona wliczamy nie tylko zyski z krypto, ale także zyski na przykład z naszej działalności gospodarczej, czy z umowy o pracę, to jest ważne.

Obowiązki podatkowe – kryptowaluty

Tak, jak powiedziałam, mamy obowiązek złożenia PIT-u do urzędu skarbowego. I to jest PIT 38, jest to specjalny rodzaj formularza, który dotyczy wszystkich zysków kapitałowych, czyli tych, które są opodatkowane, tak, jak wcześniej powiedziałam podatkiem Belki. Ten PIT-38, jest podzielony na dwie odrębne części. Pierwsza część dotyczy tzw. jak to mówię standardowych zysków kapitałowych. Czyli właśnie tych z akcji, z instrumentów pochodnych, z innych instrumentów finansowych, natomiast druga część tego naszego PIT-u dotyczy już wyłącznie kryptowalut, czyli tzw. odpłatnego zbycia walut wirtualnych, które musimy pokazywać.

Podatek od kryptowalut: Jak wypełnić PIT-38?

W PIT-38 mamy tak naprawdę kilka rubryk, które musimy uzupełnić. I tak naprawdę te rubryki, jak widzicie, pozycja 34 to jest przychód, czyli te sytuacje, w których wyszliśmy do fiatów. Czyli jeżeli w danym roku sprzedałam na przykład bitcoina, tak jak teraz, za 100 tysięcy złotych, to pokażę, jako przychód tą wartość 100 tysięcy złotych, bo w danym roku sprzedałam kryptowaluty za 100 tysięcy złotych. W pozycji 35 pokazujemy koszty uzyskania przychodu, które w danym roku ponieśliśmy. Czyli te wszystkie wartości, te wszystkie koszty, które zapłaciliśmy za kryptowalutę w danym roku.

Przykład:

Czyli jeżeli ja tego mojego bitcoina, którego teraz sprzedałam a 100 tysięcy złotych, kupiłam w marcu za 6 tysięcy dolarów, czyli mniej więcej za 25 tysięcy złotych, to właśnie w tej pozycji 35 wpiszę sobie tą kwotę 25 tysięcy złotych. Jeżeli nie mam żadnych kosztów z lat poprzednich, bo w poprzednich latach w ogóle nie trade-owałam, albo trade-owałam, ale wszystkie koszty „zutylizowałam” –  zużyłam, to w tej pozycji 37 pojawi mi się dochód. Czyli w tym moim przykładzie, jeżeli ja sprzedałam bitcoina za 100 tysięcy złotych, a kupiłam go za 25, to mój dochód będzie 75 tysięcy złotych i właśnie od tej kwoty zapłacę ten podatek 19 %.

To, co jest ważne, to ta pozycja 36. Ta pozycja, która ładnie się nazywa koszty uzyskania przychodów, poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym, to są koszty, które ja nazywam tzw. zachomikowanymi kosztami. Czyli, jeżeli na przykład jestem Hodlerem, albo po prostu kupiłam bardzo dużo kryptowalut w zeszłym roku, albo w latach poprzednich i ich nie sprzedałam, albo w żaden inny sposób tych kosztów nie rozliczyłam, to mam prawo do tego, żeby w tej pozycji 36 pokazać te wszystkie zachomikowane koszty z lat poprzednich.

Koszty zakupu krypto z poprzednich lat – musisz złożyć PIT-38

I teraz ważna sprawa, jeżeli mówimy o tych kosztach z lat poprzednich, taka kategoria kosztów pojawiła się nam dopiero w przepisach od 2019 roku. I rok 2019 był takim bardzo specyficznym rokiem, w którym powinniśmy złożyć PIT właśnie za 2019 rok i w tym PIT pokazać wszystkie nasze zachomikowane koszty za wszystkie zeszłe lata podatkowe. De facto od 2009 roku do 2018, czyli te wszystkie koszty, które ponieśliśmy w zeszłych latach, a które w żaden sposób nie rozliczyliśmy. Oczywiście, jeżeli wcześniej je rozliczyliśmy, to już ich nie pokazujemy. Natomiast na przykład, jeżeli mamy taką strategię, że co miesiąc od kilku lat kupujemy sobie kryptowaluty za 500 złotych miesięcznie i ich w ogóle nie wydajemy, to musimy zsumować wszystkie te nasze zachomikowane koszty, aż od tego na przykład 2010 roku i pokazać je właśnie w pozycji 36.

Rok 2019 był o tyle szczególny, że to był pierwszy rok, w którym musieliśmy pokazać te nasze wszystkie zachomikowane koszty. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w 2019 roku, to teraz powinniśmy złożyć jeszcze raz taką deklarację PIT 38 wraz z pismem, które nazywa się czynny żal i pokazać te nasze wszystkie zachomikowane koszty.

My tam nie mówimy, ile mamy bitcoinów, ile mamy etherów, ile mamy innych kryptowalut, musimy tylko pokazać wartość kosztów, które ponieśliśmy w poprzednich latach, a których nie rozliczyliśmy. I tutaj mówię musimy, dlatego, że jeżeli tego nie pokażemy, no to nie będziemy mogli tych kosztów rozliczyć. Zasada jest taka, pokazałeś koszty, możesz je rozliczyć. Nie pokazałeś kosztów, nie możesz ich rozliczyć. Oczywiście, mamy teraz 2020 rok, nie wpadajmy w panikę, po prostu składamy PIT za zeszły rok wraz z tym czynnym żalem i tam wykazujemy nasze koszty poniesione w poprzednich latach.

Podatek od kryptowalut: rozliczenie kosztów zakupu kryptowalut w kolejnych latach

I teraz, jak wygląda schemat rozliczeń. Schemat rozliczeń wygląda tak, że jeżeli ja mam bardzo dużo tych zachomikowanych kosztów, to ja te koszty mogę przenosić na kolejne lata podatkowe i mogę je rozliczać w kolejnych latach podatkowych. Tak długo, aż tak naprawdę ich nie wykorzystam. Czyli wszystkie moje koszty, które wydałam na krypto, wszystkie wydatki, które poniosłam na zakup np. kryptowalut, pokazuję w PIT i rozliczam je sobie w kolejnych latach, jeżeli w danym roku nie mam dochodu.

Przykład:

W tym moim przypadku, jeżeli w tym roku 2020, sprzedałabym sobie bitcoina, którego kupiłam na przykład w 2018 roku za 80 tysięcy złotych, to musiałabym pokazać w moim PIT za zeszły rok koszt zakupu krypto 80 tysięcy złotych i w tym roku, w 2020, w PIT za 2020 rok, pokazałabym sprzedałam bitcoina za 100 tysięcy złotych, taki jest mój przychód, nie mam nowych kosztów, czyli nie mam tych kosztów z pozycji 35, ale mam tzw. zachomikowane koszty te z pozycji 36, te, które pokazałam w zeszłym roku w PIT i tutaj wskazuję, to jest 80 tysięcy. I mój dochód wyszedłby 20 tysięcy złotych.

Zasada jest taka, że koszty wszystkie pokazujemy w PIT za dany rok i wykorzystujemy je maksymalnie do wysokości przychodu. Jeżeli by się okazało, że mamy więcej kosztów, niż przychodów, to te niewykorzystane koszty przenosimy na kolejne lata. Jak widzicie tą pozycję 36, mamy wskazane, że to są koszty poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym. To tak naprawdę ta pozycja pozwala nam na przepisanie, w dużym uproszczeniu, przepisanie kosztów z PIT-u zeszłorocznego, tych kosztów, które nie zostały przez nas w ogóle rozliczone. Jak zobaczycie sobie pozycję 38, to ona się ładnie nazywa koszty uzyskania, które nie zostały potrącone w danym roku. Tak naprawdę ta pozycja 38, to jest nasza nadwyżka kosztów i z tego roku i z zeszłych lat, której nie mogliśmy rozliczyć, no, bo na przykład nie mieliśmy przychodu.

Przykład:

W dużym uproszczeniu mówiąc, jeżeli na przykład sprzedałam kryptowaluty w tym roku za 100 tysięcy złotych, kupiłam za 50, plus mam jeszcze zachomikowane koszty, na przykład za 200, no to wtedy łącznie wszystkie moje koszty będą wynosiły 250 tysięcy. Mam przychód 100, wszystkie łączne koszty z tego roku i zachomikowane to jest 250 tysięcy, więc tak naprawdę zjadam część kosztów, wykorzystuję część kosztów, odliczam część kosztów, bo mam przychód 100, więc tak naprawdę odliczam 100 tysięcy kosztów, a ta nadwyżka, 150 tysięcy kosztów, przechodzi nam do rozliczania na kolejny przyszły rok, czyli na przykład na 2021. Taka jest zasada.

Tak, jak powiedziałam, najważniejsze jest to, że musimy te koszty –  powinniśmy te koszty zadeklarować i te koszty powinny być udokumentowane. Czyli musimy posiadać cokolwiek, jakiekolwiek dokumenty, które potwierdzają poniesienie tych kosztów.

Czyli wiemy już, jaki PIT musimy złożyć, PIT 38, wiecie już, w jaki sposób ten PIT należy uzupełnić, w dużym uproszczeniu. I teraz porozmawiajmy o tym, jak się zoptymalizować. Czyli właściwie clue tego, o czym dzisiaj rozmawiamy.

Jak zoptymalizować podatek do zapłaty od kryptowalut – zwiększ koszty 31 grudnia

To, co musimy pamiętać to to, że naszym okresem rozliczeniowym jest cały rok, od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Skoro naszym okresem rozliczeniowym jest cały rok, to w danym roku musimy zsumować całą wartość przychodów, które osiągnęliśmy, czyli w dużym uproszczeniu, całą wartość transakcji, w których wyszliśmy do fiatów, czyli dolarów, złotówek, euro i musimy też zsumować całą wartość kosztów z całego roku.

Przykład:

Czyli na przykład, kupiłam kryptowaluty w styczniu, w lutym i w grudniu. Zliczam całą wartość kosztów z danego roku. Jeżeli w danym roku mam przychody i mam koszty i mam więcej kosztów, niż przychodów, no to nie będę płacić podatku, bo jak pamiętacie, podatek płacimy od dochodu. Co to oznacza? Przepisy pozwalają de facto, żebyśmy na 31 grudnia zrobili gigantyczne zakupy i to oznacza, że będziemy mieli duże koszty… Tak naprawdę pozwolą nam nie wykazać żadnego dochodu do opodatkowania. Czyli robię bardzo duże zakupy, na przykład 31 grudnia. To mogą być zakupy krypto, ale to mogą być na przykład zakupy stablecoina.

Mogę sobie, 31 grudnia kupić Tethera, albo USDC o takiej wartości, jak cały mój przychód, czyli cała kwota, którą uzyskałam ze sprzedaży krypto w 2020 roku. Co to spowoduje? Że ja pokażę przychód na przykład milion i koszty równe milion. Na koniec dnia będę miała dochód 0. Oczywiście, powiecie, no okej, ale muszę zrobić wydatek na 31 grudnia i muszę no wydać tą kasę. Okej, ale nikt nam nie broni 1 stycznia kolejnego roku sprzedać tego wcześniej kupionego Tethera, czyli de facto Tethera kupionego dzień wcześniej i sprzedać go 1 stycznia. Co to spowoduje? To spowoduje, że za dany rok nie będziemy mieli obowiązku zapłaty podatku, albo ten podatek będzie znacznie mniejszy, a przesuniemy sobie ten obowiązek zapłaty podatku do kolejnego roku, czyli do tego, w którym naprawdę sprzedaliśmy naszego stablecoina.

I teraz ktoś zapyta, czy to jest legalne, czy to tak ma działać. Tak jest skonstruowany system, tak zostały skonstruowane zasady rozliczenia i jest to całkowicie legalne. Nikt nie zabroni mi kupić 31 grudnia kryptowalut jakichkolwiek, czy to bitcoina, czy Tethera, czy stablecoina i wyjść z danej krypto 1 stycznia. Oczywiście nie muszę wychodzić 1 stycznia, mogę wyjść, kiedy indziej, ale takie działanie, czyli mówiąc kolokwialnie „zapakowanie się” w krypto na 31 grudnia spowoduje, że nie będę musiała płacić podatku. Tak ten system jest skonstruowany, że będę miała bardzo dużo kosztów, które pozwolą mi skompensować przychód. Oczywiście nie musimy tego robić, możemy to zrobić częściowo, możemy też tego w ogóle nie robić.

Tu jest pytanie, czy opłaca nam się de facto odroczyć obowiązek zapłacenia tych 19 % podatku o cały kolejny rok. Bo to, że ja 31 grudnia zrobię duże zakupy, to spowoduje, że nie będę musiała płacić podatku do 19 kwietnia kolejnego roku, tylko, jeśli zdecyduję się wyjść w kolejnym roku, to będę miała dodatkowe półtora roku na to, żeby de facto obracać wartością podatku. Przy mniejszych kwotach to nie ma tak dużego znaczenia.

Natomiast, jeżeli faktycznie, nie wiem, weszliście  w krypto w 2014 roku, albo kupowaliście bitcoina po bardzo preferencyjnej cenie  i dopiero teraz chcecie wyjść i załóżmy sprzedajecie sobie 10 bitcoinów, no to może opłaca się faktycznie, jeżeli już wyszliście do fiatów wcześniej, to może opłaca się faktycznie kupić po prostu USDT. Ponadto, to, co jest ważne, jeżeli we wcześniejszych latach nie wykazywaliście kosztów, no to też zastanówcie się, pogrzebcie w swoich archiwach i zobaczcie po prostu, czy macie w ogóle dokumenty, które pozwolą wam rozliczyć koszty.

Więc tak, jak powiedziałam, patrząc na okres rozliczeniowy, możemy po prostu 31 grudnia kupić kryptowaluty i także stablecoiny, które nam wpłyną bezpośrednio na wysokość podatku do zapłaty. To nie muszą być stablecoiny, to mogą być stablecoiny, ale to mogą być też inne kryptowaluty. Zaletą stablecoinów jest również to, że nie ponosimy tak dużego ryzyka wahań, jak na przykład w przypadku bitcoina, ponosimy jedynie ryzyko kursowe.

Oczywiście, jeżeli mówimy o kryptowalutach, innych niż stablecoin ryzyko jest większe, jeżeli mówimy o stablecoinach, no to na takim na przykład Tetherze to ryzyko jest mniejsze, bo tak, jak powiedziałam, to jest jedynie ryzyko kursowe, ryzykujemy tym, że dolar spadnie o kilka groszy.

Podatek od kryptowalut
E-book – podatek od kryptowalut

Jak zoptymalizować podatek do zapłaty od kryptowalut – wyjdź do stablecoina

Jeżeli chcemy wyjść z kryptowalut w danym roku, czyli na przykład wiem, że chcę sprzedać krypto teraz, te, które mam, chcę na przykład sprzedać tego bitcoina, którego mam, bo jest fajna cena 100 tysięcy złotych, sprzedaję go, to, jeżeli sprzedam go za fiaty, wyjdę do fiatów, czyli na przykład do złotówki, czy do dolara, wtedy mam obowiązek pokazania przychodu. Natomiast, jeżeli wyjdę do stablecoina, na przykład USDT, nie mam takiego obowiązku. Taki obowiązek będę miała dopiero wtedy, kiedy wyjdę z tego stablecoin do fiatów, to jest szalenie istotne.

To, na co zwracam uwagę to to, że wartość zakupu stablecoin, czyli na przykład USDT, USDC, to jest koszt. Tylko sprawdzajmy, jak wygląda nasza giełda. Niestety na niektórych giełdach zakup USDT nie jest w żaden sposób oznaczony, jako zakup USDT, tylko jest oznaczony, jako zakup po prostu USD. Więc jeżeli mielibyśmy do czynienia z jakąś kontrolą urzędu skarbowego, to wtedy musielibyśmy w jakiś dziwny sposób pokazywać, że nie wyszliśmy z danej kryptowaluty do dolara, tylko, że to był USDT, czyli inna kryptowaluta. Więc to jest ważna kwestia. Sprawdzajmy, w jaki sposób nasza giełda zapisuje stablecoin w historii. Sprawdźmy także to, jakie stablecoiny na danej giełdzie są.

Podatek od kryptowalut – przesuń obowiązek zapłaty podatku o rok

Czyli tak naprawdę te możliwości, które mamy żeby zmniejszyć opodatkowanie sprowadzają się do tego, że przesuwamy moment zapłaty podatku z jednego roku, na rok kolejny.

Jeszcze raz, jeżeli na przykład miałabym duży przychód w tym roku, albo zakładałabym, że duży przychód będę miała w tym roku, albo nie wiem, omyłkowo zrobiłam jakąś transakcję, gdzie grałam na shortach i wyszłam omyłkowo do dolara zamiast do USDT, to wtedy mogę ten swój błąd naprawić i za dolary kupić kryptowalutę. Wtedy z jednej strony będę miała przychód, ale będę miała także koszt, który mi zrównoważy konieczność zapłaty podatku. Także w dużym uproszczeniu, stablecoiny są naszą dużą nadzieją na to, żeby podatek odroczyć.

Co mają wspólnego stablecoiny ze zmianą rezydencji podatkowej?

Stablecoiny mogą też być fajną alternatywą w sytuacji, jeżeli myślicie o zmianie rezydencji podatkowej. Co to oznacza, że ktoś zmienia rezydencję podatkową? A to, że wyprowadza się całą swoją rodziną, z całym swoim biznesem, zabiera psa, kota i wyjeżdża na przykład mieszkać na Cyprze. Albo stwierdza, okej, ja chcę teraz mieszkać w Niemczech, albo wyjeżdża do Tajlandii i żyje tak naprawdę w tych krajach ze sprzedaży krypto. W danym roku, na przykład tak, jak teraz, w 2020 sprzedajemy bitcoiny do stablecoina i mamy transakcję krypto do krypto, której nie musimy pokazać, w przyszłym roku wyjeżdżamy na przykład do Tajlandii, czy wyjeżdżamy na Cypr i sprzedajemy nasze stablecoiny już do fiatów. Wtedy, skoro zmieniliśmy rezydencję podatkową, tylko tu zaznaczam, musieliśmy ją rzeczywiście zmienić, nie mamy obowiązku zapłaty podatku w Polsce.

Podatek od kryptowalut: Kryptowaluty a exit tax

Może wam się gdzieś też obić o uszy coś takiego, jak exit tax, czyli podatek od wyjścia. To jest podatek, który w niektórych sytuacjach może być pobierany od wartości majątku, który posiadacie i który de facto zabieracie ze sobą wyjeżdżając z Polski. Natomiast kryptowaluty nie są objęte takim exitowym podatkiem od wyjścia i tutaj nie ma ryzyka. Exit tax właściwie powinien być weryfikowany wtedy, kiedy macie dużo aktywów takich, jak akcje, udziały i tego typu aktywa.

Podatek od kryptowalut – krok po kroku

Podsumowując to, o czym teraz rozmawialiśmy. Wiecie, że:

  1. podatek płacimy od dochodu,
  2. stawka podatku od kryptowalut to 19 %, a jeżeli dochód w skali roku przekroczy 1.000.000 zł, to podatek wynosi dodatkowe 4 % od tej nadwyżki nad milion (danina solidarnościowa – możesz o niej przeczytać więcej tutaj),
  3. istnieje obowiązek złożenia PIT 38, w którym pokazywane są koszty – bez ich wykazania nie można ich rozliczyć,
  4. istnieją możliwości optymalizacji – na przykład zakup kryptowalut 31 grudnia, w tym stablecoina (zakup stablecoina generuje nam koszt podatkowy – koszt zakupu krypto) albo po prostu wyjście do stablecoina i stopniowe wychodzenie do fiatów.

Podatek od kryptowalut: CRYPTO Q&A

Jeżeli macie jakieś pytania, proszę zadawajcie je na czacie. Tak, jak prosiłam, oznaczajcie je tutaj znakiem zapytania, bo ja dzięki temu, przechodzę sobie teraz do tzw. trybu Q&A, którego wy nie widzicie i nie widzę wszystkich komentarzy pobocznych, tylko widzę te komentarze, które były oznaczone, jako pytania. Dobra, zaczynamy.

Pytanie 1

Jeżeli w urzędzie skarbowym zgłosiłbym dochód z krypto i rozliczył się odprowadzając podatek, a pomyliłbym się i urząd by to zauważył, to czy nałożono by na mnie karę, czy bym musiał to skorygować?

Zasada jest taka, że jeżeli doszłoby w ogóle do jakiejś weryfikacji pana rozliczenia i wyszłoby nam na to, że podatek został zapłacony w za niskiej wysokości, wtedy mamy konieczność zapłaty tego podatku wraz z odsetkami. Te odsetki wynoszą w granicach 8 % rocznie.

Natomiast ewentualne dodatkowe sankcje, tzw. sankcje wynikające z kodeksu karno-skarbowego, one są uzależnione od wartości tej naszej pomyłki. Jeżeli ta nasza wartość tej pomyłki jest stosunkowo niewielka, ona jest zmienna w latach, ponieważ jest uzależniona od wartości wynagrodzenia publikowanego przez GUS, jeżeli nie przekraczamy tej wartości, no to wtedy z reguły sprawa się kończy ewentualnie mandatem karnym. Te mandaty karne mogą być ustalane też do maksymalnej kwoty kilku tysięcy i z reguły faktycznie tak się kończy sprawa. Jeżeli to są pomyłki, które wynikają po prostu z naszego zaniedbania.

Natomiast, jeżeli to są pomyłki, które wynikają z innej interpretacji przepisów, wtedy zawsze mamy możliwość „kłócenia” się z urzędem skarbowym i na przykład składania odwołania od decyzji, którą wydano, gdzie uznano, że w nieprawidłowy sposób się rozliczyliśmy. Oczywiście, jeżeli już sami wiemy, że coś zrobiliśmy źle, to powinniśmy taką deklarację skorygować i dopłacić podatek wraz z odsetkami i wtedy nie będzie w stosunku do nas wyciągana odpowiedzialność karna.

Pytanie 2: danina solidarnościowa a kryptowaluty

Widzę tutaj także pytanie o daninę solidarnościową. Czyli sytuację, w której nasze dochody w skali roku przekraczają milion złotych. Jeżeli przekraczają milion złotych, to nadwyżka jest opodatkowana dodatkowe 4 %. Jest to tzw. danina solidarnościowa. Mówimy o nadwyżce, nie o całości, tylko o nadwyżce nad milion złotych. Czyli na przykład wyszliśmy z krypto za kwotę 2 milionów złotych, to pierwszy milion będzie opodatkowany według stawki 19 %, a drugi milion, to będzie 19 % plus ekstra 4 % tej daniny solidarnościowej. Czyli de facto 23, to jest ważne.

Pytanie 3:

Jeżeli nie mam potwierdzenia sprzedaży bitcoinów w kantorze stacjonarnym, czy muszę jakoś dokumentować fakt sprzedaży bitcoina, czy wystarczy tylko wykazanie dochodu w PIT?

Musimy wykazać go w PIT, to jest jakby zasada, mogą pojawić się ewentualne pytania w toku jakichś czynności weryfikacyjnych, czy faktycznie to zostało sprzedane w kantorze, czy nie, wtedy możemy udać się do kantoru, mamy identyfikator transakcji na blockchainie. W dużym uproszczeniu, mamy numer transakcji, wiemy, która to była transakcja, kiedy przelewaliśmy krypto na wallet kantoru i oni powinni nam wydać potwierdzenie. Ale nie musimy tego robić teraz, no chyba, że chcemy się po prostu w 100 % zabezpieczyć, natomiast może się pojawić pytanie od urzędu skarbowego, w przypadku jakiejś faktycznie weryfikacji, czy to faktycznie miało miejsce w kantorze.

Pytanie 4

czy w świetle tych ostatnich zawirowań wokół tego tokena, czy XRP jest de facto instrumentem finansowym, czy XRP jest kryptowalutą?

I tutaj, z perspektywy polskiej, odpowiedź jest raczej prosta, my musimy weryfikować to, czy na gruncie polskich przepisów, które są implementacją dyrektywy unijnej, XRP jest traktowany, jako instrument finansowy, czy nie. Przepisy amerykańskie są znacznie szersze, niż te, które obowiązują w Unii. I to, że w Stanach Zjednoczonych ripple został uznany, czy najprawdopodobniej zostanie uznany, jako instrument finansowy, nie oznacza automatycznie, że w Unii Europejskiej on będzie instrumentem finansowym. Szczerze mówiąc, nie analizowałam white paper’a i dokumentacji ripple’a tak szczegółowo, natomiast wydaje mi się, że na gruncie przepisów europejskich i naszych polskich, on wciąż będzie kryptowalutą, a nie będzie instrumentem finansowym. Więc tutaj wciąż transakcje dotyczące ripple’a, wykazywalibyśmy, w moim odczuciu w części dotyczącej krypto.

Pytanie 5

Jeżeli kupiłem krypto za 1000 zł w 2017 roku, a sprzedam go w 2020 za 2000 zł, to, od jakiej sumy rozliczam się w 2020 roku?

Powinieneś w 2019 roku złożyć PIT 38, w którym pokażesz, że mam zachomikowane koszty 1000 złotych. Następnie, w PIT za 2020 rok pokazujemy, sprzedałem krypto za 2000 zł, mam zachomikowane koszty za 1000 zł, czyli mój dochód jest 1000, płacę 19 % od tego dochodu 1000 zł. Czyli 190 zł.

Pytanie 6

W jaki sposób dokumentować transakcję na DEXach?

Moja odpowiedź będzie też dotyczyła nie tylko Uniswapu i innych DEXów, ale też transakcji krypto na krypto, które robimy na standardowych giełdach, czyli na giełdach scentralizowanych. To, co jest szalenie istotne, to, żeby posiadać historię transakcji, niezależnie od tego, czy to są wyjścia do fiatów, czy to są transakcje krypto na krypto. W sytuacji, w której załóżmy, zaczynałam od 1 bitcoina, a dzięki arbitrażowi, czy też dzięki tradingowi, dzięki ICO ja teraz mam 10 bitcoinów i je sprzedaje, wychodzę, pokazuję, podatek płacę, to może pojawić się pytanie ze strony urzędu skarbowego, jak to się stało, że ja miałam 1 bitcoina, a mam 10 bitcoinów i skąd się wzięło te 9. To wynika z tego, że urząd może próbować jakby zweryfikować, czy to na przykład nie jest jakieś dodatkowe wynagrodzenie, które dostaliśmy nie wiadomo skąd i go nie opodatkowaliśmy i po prostu musimy być zabezpieczeni. I mieć po prostu możliwość pokazania całej naszej historii transakcji. I sposoby są dwa.

Jeżeli mówimy o DEXach, to możemy oczywiście zainwestować w jakieś narzędzie typu coin tracker, które będą de facto nam tą historię ściągały i zapisywały, no mamy też swoje adresy walletu, więc dobrze jest gdzieś te adresy walletów mieć i na wypadek jakichś pytań ze strony urzędu, móc pokazać po prostu tą historię właśnie po wallecie, gdzie te transakcje były. I w moim odczuciu to będzie wystarczające. No oczywiście może to być upierdliwe, bo będziemy musieli zrobić zrzut systemu, w sensie zrzut z ekranu, bo nie każda giełda, z tego, co się orientuję, daje możliwość wygenerowania po prostu historii w pliku csv, natomiast to się nam pojawia.

Ważna rzecz, o której nie powiedziałam i za którą przepraszam. Tam, gdzie mamy transakcje krypto na krypto. W związku z tym, że transakcje krypto na krypto są neutralne podatkowo i nie musimy ich pokazywać w naszym zeznaniu rocznym, to konsekwentnie prowizje od transakcji krypto- krypto, nie są naszym kosztem. Naszym kosztem będą prowizje, które dotyczą transakcji nazwijmy to fiatowych. Tam, gdzie mówimy o transakcjach krypto- krypto, prowizje nie są naszym kosztem.

Pytanie 7

Czy jeżeli tylko kupiłam kryptowaluty, czy muszę składać PIT?

Tak, jeżeli tylko kupiłaś, kupiłeś krypto, to powinieneś złożyć PIT, żeby pokazać te swoje koszty. Jeżeli tego nie zrobisz i uwaga, tu mówimy tylko o sytuacji, kiedy ja tylko kupuję. Jeżeli nie złożysz tego PIT-u, no to nie ponosisz odpowiedzialności, bo pokazalibyście tylko koszty i to nie wpływa w żaden sposób na zapłatę podatku. Natomiast, jeżeli dokonywaliśmy zakupów, sprzedaży, wejść, wyjść, to mamy obowiązek złożenia naszego PIT-u, nawet, jeżeli na koniec dania podatek wychodzi 0, bo nie mamy dochodu.

Pytanie 8

Jakie są koszty podatkowe przy kopaniu kryptowalut – wydatki na koparki i prąd?

Więc tutaj, jak to zawsze z urzędami skarbowymi bywa, jest coś, co prawnicy ładnie nazywają spór w doktrynie i trochę nam się rozjeżdża praktyka organów podatkowych z tym, co mówią sądy. Generalnie organy podatkowe mówią, że wydatki na prąd, na koparki nie są kosztami uzyskania przychodu, natomiast sądy mówią, że takimi kosztami są. W moim odczuciu, te wydatki są naszymi kosztami, mamy prawo je zaliczyć do kosztów i pokazać w PIT, natomiast trzeba się liczyć z tym, że w przypadku jakiejś kontroli urząd może próbować zakwestionować nam te wydatki. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na to pytanie.

Jest też pytanie odnośnie kopania, tylko, że w poprzednich latach. I tak, jeżeli chodzi o koszty kopania w latach poprzednich, to też możemy takie koszty wykazać teraz, jeżeli nigdy wcześniej ich nie wykazaliśmy i jeżeli nigdy wcześniej ich nie rozliczyliśmy. Zasada jest taka, że możemy pokazywać te koszty, których nigdy wcześniej nie rozliczyliśmy. Tak, żeby po prostu podwójnie danych kosztów nie rozliczać tak naprawdę.

Pytanie 9

Jakie giełdy nie traktują Tethera jako stablecoina?

Tutaj padło pytanie, bo powspominałam o tym, żeby sprawdzać, czy na danej giełdzie w sposób odpowiedni jest oznaczane wyjście do stablecoinów, na przykład USDT. Nie chodziło mi o to, że dana giełda traktuje stablecoina, jako nie-krypto, tylko, nie wiem, czy to już nie zostało poprawione, natomiast widziałam, też nie pamiętam, jaką giełdę, jakąś azjatycką, która po wydrukowaniu historii, po ściągnięciu historii nie było oznaczenia, że transakcja wyjścia była do USDT, tylko pojawiła się informacja, że było wyjście do USD. Więc to jest niebezpieczne, ale to trzeba po prostu sprawdzić bardziej interfejs giełdy i to, jak wyglądają wygenerowane przez nas później powiadomienia.

Pytanie 10

Podatki od krypto w spółce z o.o.?

Mamy pytanie, czy ta sama sytuacja dotyczy spółek z o. o.? To, o czym rozmawialiśmy, no to dotyczyło, czy to, o czym teraz opowiadałam, dotyczyło osób fizycznych. Jeżeli chodzi o spółki z o. o., to musimy je rozdzielić takie, które są instytucjami obowiązanymi, czyli podlegają obowiązkom AML-owym, czyli obowiązkom wynikającym z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu i takimi, które tylko zajmują się krypto, ale na własne potrzeby i pod tą ustawę, mówiąc kolokwialnie, nie podpadają. I jeżeli mamy taką spółkę z o. o., która nie jest ani kantorem, ani nie jest dostarczycielem walletu, ani nie jest giełdą, wtedy te zasady, o których teraz rozmawialiśmy, do takiej spółki też mają zastosowanie.

Pytanie 11

Czy mogę rozliczyć koszty zakupu kryptowaluty w bitomacie?

Pojawia nam się pytanie, czy możemy rozliczyć koszty kryptowaluty zakupionej w bitomacie? Powinno się dać, jeżeli mamy jakieś potwierdzenie. Większość bitomatów, z tego, co się orientuję, nie daje potwierdzenia, natomiast, jeżeli odezwiemy się później do supportu i damy namiary na transakcje, to wiem, że część polskich bitomatów daje informację i daje potem fizyczne potwierdzenie tego, że dane kryptowaluty kupiliśmy właśnie w ich bitomacie.

Pytanie 12

Jak długo mamy obowiązek trzymania historii odnośnie transakcji kryptowalutowych?

Mamy ten obowiązek tak długo, jak nie przedawnia się nam dane rozliczenie podatkowe, a przedawnienie podatkowe, to jest praktycznie 6 lat. Czyli jeżeli mielibyśmy na przykład transakcję PIT za 2020 rok, no to musimy historię trzymać do końca 2026 roku. Natomiast to, co jest ważne, jeżeli rozliczaliśmy także krypto za lata wcześniejsze, albo chcemy rozliczyć koszty w PIT za rok 2020, no to w moim odczuciu powinniśmy też mieć tą historię za poprzednie lata, która pokazuje nam to rozliczanie naszych zachomikowanych kosztów, czyli wszystkie transakcje, które ujmujemy w PIT za dany rok, musimy mieć dokumentacje przez najbliższe 6 lat. Przedawnienie podatkowe to jest 5 lat, ale liczy się od końca roku podatkowego, w którym mieliśmy złożyć PIT. Czyli jeżeli rozliczenie za 2020 rok składamy do 30 kwietnia, no to te 5 lat liczymy od końca 2021 roku.

Pytanie 13

Czy danina solidarnościowa jest na odrębnym druku?

Danina solidarnościowa jest wykazywana na osobnym druku – DSF, nie na PIT 38. Więc jeżeli wiemy, że przekraczamy milion dochodu, to musimy dodatkowo złożyć dodatkowe druki odnośnie daniny solidarnościowej.

Pytanie 14

Czy mam obowiązek pokazania całej historii z gieły krypto urzędowi skarbowemu?

Zasada jest taka, my do urzędu skarbowego wysyłamy tylko deklarację. Tam, w tej deklaracji są tylko kwoty w złotówkach. Więc nie mamy obowiązku przesłania do urzędu skarbowego całej historii z automatu, wtedy, jeżeli byłoby jakieś postępowanie, byłyby jakieś czynności sprawdzające, wtedy urząd może nas wezwać do tego, żeby przedstawić historię. Natomiast nie mamy takiego obowiązku, co roku przesyłania całego zestawienia naszej historii do urzędu skarbowego.

Pytanie 15

Czy plik csv – hsitoria z giełdy może być dowodem poniesienia kosztu?

Jeszcze patrzę na wasze pytania. Widzę, że tutaj jest pytanie odnośnie pliku csv, czy taki plik csv, historia z giełdy, może być dowodem? Pada pytanie, że każdy może sobie prosto wyedytować taki plik tekstowy.

Zasada jest taka, nie możemy ingerować w to, co dajemy urzędowi skarbowemu, dlatego że wtedy moglibyśmy ponosić odpowiedzialność karną za fałszerstwo. Nie możemy przedstawiać urzędowi skarbowemu nieprawdziwych danych. Więc ściągnięcie pliku csv i przesłanie go do urzędu skarbowego jest okej i to jest traktowane, jako historia. Nie spotkałam się z tym, żeby urząd kwestionował taki plik csv, natomiast ściągnięcie pliku csv, dopisanie w nim ręcznie pewnych rzeczy i wysłanie do urzędu skarbowego już nie jest okej i to już jest przestępstwo. I takich rzeczy nie możemy zrobić.

Jest opcja na to, żeby się w jakiś 100 % sposób zabezpieczyć i pokazać, tak, to wszystko jest moje, natomiast to wymaga tego, żeby iść do notariusza i u notariusza stworzyć coś takiego, jak protokół z otwarcia strony internetowej. Polega to na tym, że przychodzimy do pana notariusza, przy panu notariuszu logujemy się na daną stronę giełdy czy kantoru online, i pan notariusz, bądź też pani notariusz, sporządza taki specjalny protokół, w którym pisze, że przyszła Marcelina, ma taki a nie inny dowód osobisty, zalogowała się na takiej stronie internetowej, jest to taka i taka giełda, pani Marcelina wpisała login, taki ma login wpisała hasło, hasła nie podajemy i wygenerowała takie, a nie inne zestawienia danych i te zestawienia potem są drukowane i są dołączane do takiego protokołu. I w ten sposób możemy już na 100 % potwierdzić to, że nic w tych plikach nie było „gmerane” i nie było zmieniane. Natomiast nie spotkałam się w sumie z koniecznością robienia takiego protokołu. Kilku z moich klientów faktycznie taki protokół zrobiło, natomiast to były sytuacje, gdzie mówimy naprawdę o bardzo dużych kwotach i zawsze jest się perspektywicznie dobrze zabezpieczyć na wypadek zmiany w giełdzie, upadku giełdy i takich sytuacji. Tam, gdzie są duże kwoty zachęcam, tam gdzie są mniejsze kwoty, to już jest bardziej pytanie strategiczne.

***

Napisałam e-booka – Podatki od kryptowalut: Poradnik praktyczny!

Bardzo często macie dużo pytań i widzę, że tutaj ten nasz czas jest naprawdę gigantyczny i tych pytań się robi coraz więcej. Natomiast no czas naszego webinaru jest ograniczony.

Oprócz tych pytań, często spotykam się z takimi pytaniami:

  1. Czy w ogóle krypto są legalne?
  2. Czy wartość skradzionych krypto może być kosztem?
  3. Mieszkam w Polsce i w jaki sposób mam się rozliczyć z zagranicznych giełd krypto?
  4. Mieszkam w Irlandii, a mam transakcje na polskiej giełdzie, czy ja to muszę rozliczyć w Polsce, czy może mam to rozliczyć u siebie w Irlandii?

I tych pytań naprawdę jest bardzo, bardzo dużo. Przygotowałam e-book, który odpowiada na bardzo dużo pytań praktycznych, na ponad 50 pytań. E-Book: Podatki od kryptowalut – Przewodnik praktyczny. W tym e-booku można też znaleźć tak naprawdę przykłady krok po kroku, w jaki sposób należy rozliczyć podatek od krypto, kiedy należy wysłać deklaracje, jaką deklarację, w którym momencie, jak należy ją w ogóle wykazać.

Ten e-book, to jest dowód mojej ciężkiej pracy, ale on powstał właśnie po pytaniach z wami, po rozmowach z wami, bo bardzo często dostaję informację, czy to na Messengerze, prywatnym, firmowym, czy na maila, czy na moim blogu, czy nawet na konferencjach, kiedy się z wami spotykam, no to oczywiście nie w tym roku, ale w poprzednich latach i część tych pytań się powtarza i brakowało na naszym polskim rynku, mam wrażenie, takiej pozycji i ona tak naprawdę zbiera w sposób syntetyczny to, w jaki sposób należy płacić podatek od krypto. Czy to w poprzednim stanie prawnym, czyli do końca 2018 roku i teraz od 1 stycznia 2019 i aktualnie.

Ja wam ze swojej strony bardzo dziękuję! Jeżeli chcielibyście się w jakiejś sprawie skonsultować, proszę piszcie śmiało, możecie mnie też złapać czy na Facebooku, czy na LinkedIn. I serdecznie zachęcam was do kontaktu. Mam nadzieję, że ten nasz dzisiejszy webinar był dla was przydatny, dajcie proszę znać tutaj w czacie, czy wam się podobało, czy nie. I mam nadzieję, że usłyszymy się jeszcze na kolejnym webinarze.

Mam nadzieję, że po tym naszym dzisiejszym webinarze czujecie się pewniejsi i już żadne fake newsy internetowe o podatkach w krypto, wam nie są straszne. Także bardzo dziękuję i do usłyszenia. Link do naszego nagrania dostaniecie w jednej z wiadomości po naszym webinarze. Cześć!

Opublikowano w kategorii PIT, Podatki i otagowano: , , , , , , .

118 Comments

  1. Dzień dobry,
    Chciałbym dopytać o pewną kwestię dotyczącą kryptowalut, a konkretniej sytuacji w której
    np. (Rok 2020- start przygody z krypto) mając 50 tysięcy na jednej z giełd, handlowałem shortami na XRP,LSK i innych altach zarabiając 5 tysięcy co daje kwotę 55 tysięcy pod koniec roku. Jednak tego samego roku (2020) kupiłem za kwotę 55 tysięcy kolejne kryptowaluty, które są przetrzymywane na obecny rok (2021).

    Czy w takim przypadku, powinienem zapłacić podatek od 5 tysięcy przychodu nawet jeżeli pieniądze nie trafiły „na konto bankowe” a są ciągle zachomikowane na poszczególnych altach ?

  2. Hi, what would be the tax outcome for gifting one’s family crypto currency? Would that be tax neutral as well, or would it fall under the gift tax?

    • Pani Marcelino czy jest Pani pewna, że koszty z lat poprzednich mozna sobie rozliczać w kolejnych okresach rozliczeniowych a nie tylko w jednym (niekoniecznie bezpośrednio następującym), przyklad:
      Koszty z lat poprzednich 100 tys
      Przychod 2020: 120 tys
      I teraz w zeznaniu podatkowym biorę tylko 20 tys kosztów, a 80 przenosze na kolejne lata ?
      Czy jednak wykorzystuje tylko 20, a 80 przepada ? Bo zachomikowanych kosztów nie można przeniesc na kilka kolejnych kosztów?
      I dlaczego okres 5 lat, w akcie prawnym chyba nie ma przepisu, który mówi o tym, że należy traktować to jak strate podatkowa ?

      • przepisy odnośnie kryptowalut są niestety napisane na kolanie – jeżeli czytamy przepisy to faktycznie, odnoszą się one jedynie do możliowości rozliczenia w „kolejnym roku podatkowym” a nie w kolejnych latach podatkowych. Natomiast w wydawanych interepretacjach, DKIS potwierdza, że możemy koszty przenosić w nieskończoność ponieważ przestaja one byc kosztem a stają się „nadwyżką”. Jest to dosyć pokrętna interpretacja. Przy dużych kwotach – zachęcam do występowania o własną interpretację. Dodam jeszcze, że koszty do końca 2018 r. musieliśmy zsumować i wskazać w PIT za 2019 r. i tutaj nie było żadnych wyłączeń.

  3. Witam,

    Mam pytanie odnośnie kosztów. Bo np kupiłem BTC za 10.000zł następnie pod koniec roku sprzedałem go (wymieniłem na PLN) za 25000zł. Między czasie za zakup BTC giełda potrąciła sobie prowizję 30zł, a za sprzedaż (wymianę na PLN) również potrąciła prowizję równą 45zł. Ponadto wypłata z giełdy środków na konto ro koszt 10zł.

    W tym przypadku od jakiej kwoty muszę zapłacić podatek? 25tys -10tys = 15tys i z tego 19% podatku?
    Czy też prowizje też są moim kosztem a zatem 25tys. – 10000 – 30 – 45 – 10 = 14915zł i z tego 19% podatku?

    Za odpowiedź będę wdzięczny.
    Pozdrawiam

  4. Jeśli dobrze zrozumiałem to w momencie kiedy kupiłem krypto np. za 1tys w 2017 i 1tys w 2018 i 1tys w 2019 to nie składam pitu z czynnym żalem za rok 2017 i osobno za 2018 i osobno za 2019, tylko składam jeden pit za 2019 i wykazuje w nim 3tys kosztów nabycia? Czy może mam składać osobny na 1tys. za rok 2017, osobny za 2018 (koszt 1tys.) i osobny za 2019 (koszt 1tys.)??? Z góry dziękuje za odpowiedź. Jest to dla mnie bardzo ważne

      • Proszę jeszcze o wyjaśnienie podobnej sytuacji ale z pewną różnicą (nie mogę znaleźć analogicznego przykładu).
        Przykład: w 2018 kupiłem za 1k pln na giełdzie krypto. Wyszedłem w 2018 do fiatów kwotą 500pln. Jakaś drobna część krypto nadal została mi na portfelu krypto i w przyszłości będę chciał zamienić na fiaty ale nie wiem kiedy.
        Nie rozumiem jak mam rozliczyć ten 2018 rok – rozumiem, że skoro przychód- koszty< 0 (-500) to podatek za 2018 nie jest naliczony. Ale nie wiem jak teraz to rozliczyć, w jakim picie i za jaki rok – 2018, 2019? czy w picie za 2020 jaki będę składał – załóżmy, że jestem na umowie o prace – też te -500pln jakoś będę musiał wykazać?

  5. Jak wygląda sytuacja z podatkiem od kryptowalut, jeżeli nie ma się ukończonego 26 roku życia, przez co przysługuje takiej osobie „ulga dla młodych”? Czy taka osoba jest zobowiązana do zapłacenia podatku, lecz otrzyma jego zwrot?

    • Ulga dla młdoych dotyczy tylko umowy o prace i umowy zlecenie (plus roznych stazy) – nie dotyczy krypto. Tutaj płacimy od całego dochodu podatek 19% (plus ewentualnie danina solidarnościowa)

  6. Witam,
    W 2018 i 2019 roku kupowałem kryptowaluty, łączni to kwota 10 tys.
    W 2020 r. sprzedałem wszystko ze stratą za 5 tys.
    Jednak w 2018 r. wypłaciłem z giełdy krypto 90 zł.
    Czy to 90 zł mogę wrzucić w przychód (poz 34) w obecnym picie czyli 5090 zł, a 10000 zł jako koszty z lat ubiegłych (poz 36)? Czy zrobić to jakoś inaczej?

    • to nieszczęsne 90 zł powinien Pan rozliczyć w PIT-36 za 2018. Proszę pamiętać, że dla celów podatkowych liczą się transakcje zrealizowane na giełdzie a nie wypłacone środki z giełdy. Zliczamy wartość transakcji na giełdzie a nie wypłat z giełdy na rachunek.

      • A faktycznie transakcje, teraz doczytałem 🙂
        To trochę to zmienia. To wychodzi na to, że w 2018 mam kupno (kilka transakcji) za kwotę 10 tys. i jedną sprzedaż na kwotę 700 zł. Następnie w 2020 mam tylko sprzedaż na kwotę 5 tys.
        Co teraz z tym wszystkim zrobić?

    • Kupowałem kryptowaluty regularnie w 2017, 2018, 2019 i 2020 ale w latach 2017-2019 będąc podatnikiem w UK, nie rozliczającm się w polskim us. Pierwszy raz w Polsce będę rozpoczął się za rok 2020. Czy moge w jakis sposob wpisac koszty z lat wcześniejszych, czy tylko te z 2020.

  7. Jeżeli kupiłem kryptowaluty za 500zł (i ich nie sprzedaję, będę je trzymał przez kilk alat) to czy muszę uzupełnić jakiś PIT? Co się stanie jeżeli tego nie zrobię?

  8. Czy należy płacić podatek kiedy bierze się pożyczkę pod zastaw kryptowalut? Na przykład wpłacam 10000 USDC jako zabezpieczenie i otrzymuję 3000 EUR na konto bankowe. Także nie sprzedaję kryptowalut, muszę jedynie spłacić pożyczone 3000 EUR + odsetki aby otrzymać 10000 USDC z powrotem.

  9. Co w przypadku gdy zakupiłem kryptowaluty w 2017 roku i nie wykazałem ich w pit38 za 2019 rok? Czy przy chęci wypłaty gotówki w tym roku z giełdy powinienem złożyć korektę pit38 z czynnym żalem za 2019 i wykazać w nim zakup a w pit38 za rok 2021 wykazać sam zysk?

  10. Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na moje proste pytanie: jak rozliczać trading poprzez kontrakty futures na kryptowalutach? na przykład BTCUSD z dźwignią na Binance, kupuję za BTC, sprzedaję za BTC, więc chyba nie trzeba tego jakoś inaczej rozliczać? Wystarczy standardowo przy wyjściu do FIAT? Artykuł prosty i zrozumiały, dziękuję 🙂

  11. Witam,
    Nie mam możliwości by znaleźć jakieś potwierdzenie zakupu dawno temu kryptowaluty. Jeżeli w 2020 r. zamieniłam kryptowalutę na USD i znów USD zamieniłam na krypto- to jak się teraz rozliczyć z Urzędem skarbowym?

  12. Cześć. Świetny blog i super artykuł!

    Mam pytanie o to, co powinno się wpisać w poz. 36 PIT-38 w następującej sytuacji:

    Zainwestowałem w 2016, powiedzmy, 3000 PLN w programy Revenue Share i wykazałem to jako stratę w PIT-36 za rok 2016 – kategoria „inne źródła” (wszystkie dowody mam). W 2017 roku pieniądze z tych programów zostały wypłacone jako BTC na portfele, gdzie były do 2020 r. (niestety posiadam dowody wypłaty na BTC tylko w odniesieniu do 1/3 sumy początkowej, tj. ok. 1000 PLN). W 2020 r. BTC przesłałem na BitBay, gdzie je sprzedałem, uzyskując, powiedzmy, 3100 PLN. Niedługo później zamieniłem je jednak z powrotem na BTC (dokładniej zamieniłem 3099,99 PLN). Na koncie mi został 1 grosz.

    Rozumiem, że w chwili uzyskania 3100 PLN powstał obowiązek podatkowy. Również jak rozumiem, regulacja opodatkowania handlu kryptowalut sprzed 2 lat działa na moją niekorzyść i chyba nie mogę potraktować całej zainwestowanej sumy 3000 PLN jako kosztów w poz. 36 PIT-38? Ale czy mogę potraktować te 1000 PLN jako te koszty, skoro mam na nie dowody (konkretnie potwierdzenia transakcji na linii: konto walutowe – portfel płatniczy 1 – portfel płatniczy 2 – program Revenue Share – portfel płatniczy kryptowalutowy – giełda BitBay)? – Tutaj jeszcze pytanie – za koszt nabycia kryptowaluty chyba trzeba uznać to, ile USD program Revenue Share mi zamienił na BTC, a nie ile ogólnie USD wyszło z konta walutowego, prawda? Czy w mojej sytuacji, też trzeba w ogóle składać czynny żal?

  13. Witam
    W 2020 roku wpłaciłem kilkaset złotych na zagraniczną giełdę i zamieniłem wszystko na XRP. Nic w 2020 roku nie sprzedawałem. Skoro nic nie sprzedawałem to czy muszę uwzględniać w PIT38 samo kupno kryptowalut?

      • Pani Marcelino, jeszcze takie jedno pytanie doprecyzujące 😉 Czy zarobek z giełdy jeśli za niego dalej kupiliśmy kryptowalutę też będzie kosztem? Np wpłaciłem na giełdę 1000zl i kupiłem jakieś krypto. Po kilku dniach sprzedałem ją i uzyskałem 1200zl. 200zl zostawiam, a za ten 1000zl znowu kupuje krypto. Udaje mi się znów sprzedać za powiedzmy te 1200zl. I teraz czy kosztem będzie tylko ten 1000zl który wpłaciłem ze swojego prywatnego konta na giełdę, czy też ten kolejny tysiąc który zarobiłem i za który kupiłem kolejną kryptowalutę? Jeżeli miałbym w ciagu roku 50 takich transakcji to w sumie za 50tys kupił bym krypto, ale tylko 1000zl tak naprawdę włożyłem. Czyli teraz kosztem będzie to 1000zl czy te 50tys które tak naprawdę zarobiłem dzięki temu 1000zl. Mam nadzieję że w miarę prosto to napisałem 😉

  14. Dzień dobry
    Czy jeśli kupowałem kryptowaluty na zagranicznej giełdzie (tylko kupowałem) to czy muszę oprócz PITa 38 wypełnić też PIT ZG?

    • Tylko PIT-38 w zakresie kosztów. W zakresie dochodów można teoretycznie PIT-ZG składać – ale ja rekomenduję jego składanie wyłącznie gdy pobrano za granicą jakiś podatek z krypto i chcemy go odliczyć.

  15. Dzień dobry,
    opodatkowanie handlu kryptowalutą na dedykowanej giełdzie kryptowalut jest dla mnie jasne. A jak podejść do opodatkowania dochodu gdy handluje na platformie typu plus500 czy exante? Czy opodatkować to jak instrumenty finansowe czy jak kryptowalutę?

    • jak rozumiem, na tych platformach nie tradujemy krypto a kupujemy CFD na krypto – wtedy rozliczamy to jak „standardowe” instrumenty finansowe.

      • Czy potem wypłacając zyski z tych CFD do FIAT płacimy podatek drugi raz? Raz za instrumenty finansowe, drugi za wymianę do FIAT?

  16. Dzień dobry.

    Proszę o informację czy dobrze rozumiem opodatkowanie krypto. Jeśli w danym roku kupiłem krypto za 1000 zł i sprzedałem za 2000 zł, za te 2000 zł kupiłem znowu krypto i sprzedałem ze stratą uzyskując 1300 zł, to dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie 1300 zł – 1000 zł = 300 zł ?

    Dziękuję.

  17. Trafiłem tutaj dzięki webinarowi u Piotrka Misiurka.
    A sam artykuł to najlepszy jaki do tej pory czytałem jeżeli chodzi o podatki krypto w PL.

    Mam pytanie, w 2020r., załóżmy że kupiłem bitka za wartość 1000zł, po miesiącu go sprzedałem wychodząc do Fiata załóżmy że za 1400zł. Następnie każdego miesiąca dopłacałem na giełdę PLN (załóżmy że przez cały rok czyli 12 x 1000zł = 12 000zł) i tam znowu kupowałem krypto – tyle że nie wychodziłem już do Fiatów, a zostałem w krypto.
    W poprzednich latach (tj. przed 2020) nie tradowałem.
    Tutaj mam pytanie: jeżeli chodzi o podatek to rozliczam go jako: 1400zł (dochód poz.34) – 12000 (wpłaty które dokonałem przez cały rok = koszt uzyskania przychodu poz. 35) = i wtedy w poz.37 = 0, i w poz. 38 = 10 600zl -> zgadza się?

    Z góry dziękuje za odpowiedź.

  18. Bardzo dobry i rzeczowy materiał. W zasadzie zabrakło paru zdani o abolicji podatkowej z lat poprzednich. Dziękuje za przekazana wiedzę.

      • Pani Marcelino, jeszcze takie jedno pytanie doprecyzujące 😉 Czy zarobek z giełdy jeśli za niego dalej kupiliśmy kryptowalutę też będzie kosztem? Np wpłaciłem na giełdę 1000zl i kupiłem jakieś krypto. Po kilku dniach sprzedałem ją i uzyskałem 1200zl. 200zl zostawiam, a za ten 1000zl znowu kupuje krypto. Udaje mi się znów sprzedać za powiedzmy te 1200zl. I teraz czy kosztem będzie tylko ten 1000zl który wpłaciłem ze swojego prywatnego konta na giełdę, czy też ten kolejny tysiąc który zarobiłem i za który kupiłem kolejną kryptowalutę? Jeżeli miałbym w ciagu roku 50 takich transakcji to w sumie za 50tys kupił bym krypto, ale tylko 1000zl tak naprawdę włożyłem. Czyli teraz kosztem będzie to 1000zl czy te 50tys które tak naprawdę zarobiłem dzięki temu 1000zl. Mam nadzieję że w miarę prosto to napisałem 😉

      • Super artykuł!

        Frapuje mnie jedna kwestia na którą nie mogę znaleźć odpowiedzi. Chodzi o kopanie kryptowalut.

        Czy koszt poniesiony na sprzęt można jakoś odliczyć bez zakładania działalności gospodarczej, czy jednak, żeby to odliczyć od podatku to niezbędne będzie założenie firmy?

        Pozdrawiam serdecznie,
        Patryk Krzyżak

        • organy podatkowe uważają, że na gruncie aktulanych przepisów w ogóle nie może Pan wrzucac w koszty kosztów koparek, pradu etc. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem – mamy nawet pierwsze wyroku sądów, że sa to koszty nabycia krypto – ale trzeba wziąć pod uwagę, że US może zakwestinowac koszty kopania.

  19. Świetny artykuł! Gratulacje!
    Pani Marceliną, czy koszty za 2020rok trzeba wykazywać w całości? Można np 10% kosztów wykazać ? Pit za 2018 rok złożyć na pit 38 czy na pit37 (korekta) ?
    Dziękuję i pozdrawiam

  20. Fajny materiał wiele wyjaśnia, dzięki 🙂 Pytanie czy jeżeli ktoś 10 razy obracał 500 zł, tzn kupował BTC za 500 zł potem sprzedawał za 510 zł (tu wyjście do FIAT) i tak załózmy 10 razy. To czy finalnie kosz to 5 000 zł , czy to początkowe 500 zł ktore przelaliśmy na giełde ?

  21. Witam.
    Rozumiem, że jeżeli „inwestuję” w krypto od roku 2021 to jesli nie wykarzę w roku 2021, 2022, 2023 oddzielnie pitu z kosztami to jesli dochod uzyskam dopiero w roku 2024 to nie mogę w PIT wtedy dopisac zaleglych kosztów jezeli ich w poprzednich latach nie zglosilem a jedynie ewentualne koszta z roku 2024?
    Pozdrawiam.

  22. Pani Marcelino – co w przypadku gdy przelewy na giełdy robiłem z konta walutowego (USD lub EUR). W jaki sposób przeliczyć koszt dolara i euro na PLN?
    Czy mogę to zrobić mnożąc wartość w EUR przez uśredniony kurs danej waluty z NBP (do 4 miejsca po przecinku) z dnia gdy dokonałem zakupu?

    • mamy obowiązek przeliczyć wartość transakcji do złotówek po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transakcji (zakupu/sprzedaży).

  23. Witam,
    w 2018 mam kupno (kilka transakcji) za kwotę 10 tys. i jedną sprzedaż na kwotę 700 zł.
    Następnie w 2020 mam tylko sprzedaż wszystkiego (ze stratą) na kwotę 5 tys.
    Wcześniej nic nie rozliczałem.
    Co teraz z tym wszystkim zrobić?

  24. Dzień dobry
    Czy można prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą tylko i wyłącznie w zakresie kopania kryptowalut ?
    Taką działalność można zaklasyfikować jako PKD 6419z – pozostałe pośrednictwo pieniężne ?
    Rozliczać podatek tak jak w normalnych firmach, miesięcznie w oparciu o książkę przychodów i rozchodów ?

    • teoretycznie można, ale w praktyce nie ma to sensu – i tak sprzedaż krypto rozliczamy w PIT-38 poza działalnosćią

      • Trochę mnie Pani zbiła z tropu. Co z sytuacją gdy nie ma się pracy, a jedynym zajęciem jest kopanie kryptowalut. Przecież to działalność zorganizowana, ciągła, nastawiona na zysk. Gdybym zapłaciłbym za cały rok kopania podatek w PIT-38 jest duża szansa, że Urząd Skarbowy może zapytać „a gdzie działalność ?”
        Pomijam opłacalność takiego opodatkowania (jakieś tam plusy to, że liczy się do emerytury i ma się zdrowotne do lekarza) i EIP 1559 jak i ETH 2.0.
        Pisałem też do Pani na maila, bo nie wiem gdzie się kończy porada internetowa a zaczyna biznesowa

  25. Dzień dobry,

    W 2020 roku handlowałem na dwóch platformach kryptowalutami które notabene były tak naprawdę kontraktami CFD. Czy w ich przypadku oraz pozostałych kontraktów CFD (nie krypto) konieczne jest złożenie również PITu-ZG z uwzględnieniem kraju brokera?

  26. Super materiał, pierwszy, który spotkałem i wyjaśnił wszystko tak obrazowo. Dziękuję!.

    Mam tylko jedną wątpliwość czy wymiana kryptowalut w platformie takiej jak Revolut rozliczamy tak samo jak rzeczywisty zakup kryptowaluty? Revolut nie daje nam rzeczywistego portfela i możliwości przelania np BTC na inny adres. Jest to tylko „wirtualny” opdowiednik BTC.

    • Analizowałam warunki sprzerdaży krypto na Revolucie – moim zdaniem powinnismy rozliczać zakupy krypto na revolucie tak samo jak na giełdzie

      • Pani Marcelino,

        Potwierdzając odpowiedź na pytanie innego użytkownika, handlowanie krypto na revolucie traktujemy bardziej jak CFD i liczymy z normalną giełdą? Czy osobno jako krypto?

  27. Super artykuł, dziękuję!.

    Odnośnie komentarza:
    Darek
    12 lutego 2021 at 10:40
    „…wypłata z giełdy środków na konto ro koszt 10zł…”
    Moim zdaniem tych 10zł za wypłatę złotówek z giełdy na konto w banku nie powinniśmy wrzucać w koszty. Czy jednak się mylę?

    • Z kosztami przelewów – uważam, że możemy; natomiast w wydawanych interpretacjach te koszty są kwestionowane.

  28. Witam serdecznie,

    Świetny materiał, dużo się dowiedziałem .

    Mam pytanie odnośnie zakupu i rozliczenia sprzętu do kopania kryptowalut.
    Czy aby rozliczyć to jako koszt bądź „wrzucić sobie w koszty” trzeba mieć założoną działalność gospodarczą?

    Pozdrawiam Serdecznie,
    Patryk K

    • Przy kopaniu nie trzeba mieć działałności – ale, organy podatkowe uważają, że na gruncie aktulanych przepisów w ogóle nie może Pan wrzucac w koszty kosztów koparek, pradu etc. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem – mamy nawet pierwsze wyroku sądów, że sa to koszty nabycia krypto – ale trzeba wziąć pod uwagę, że US może zakwestinowac koszty kopania.

      • Czyli koszt zakupu sprzętu do kopania też można sobie wrzucić (teoretycznie) w „koszta” mimo nie posiadania działalności gospodarczej?

  29. Witam mam pytanie odnośnie podatku od kryptowalut
    Sytuacja wygląda tak mam koszta zakupu kryptowalut na poziomie 2 0000 zł
    Na giełdzie robiłem tranzakcje fiat gdzie suma łącznych moich sprzedaży wyszła 200 zł przychodu za 2020 rok. Pieniądze z tych sprzedaży reinwestowałem w krypto. Czy w momencie kiedy reinwestuje pieniądze w krypto zwiększają się moje koszta z poziomu 2 0000 zł na 20200 zł ? Czy po prostu Kosztów mam nadal 2 0000 zł a przychodu mam 200 zł za rok 2020 ? mówię tu tylko o tranzakcji FIAT. Pozdrawiam.

    • Witam, pieknie dziękuję za ujęte tutaj informacje.
      A co w przypadku gdy nie ma takiej możliwości żeby udokumentować zakup krypto ,np. Onecoin ,dascoin, czy bitclub network, ja tak mam ,że części krypto nie mam możliwości udokumentować bo np. Kupując dascoina ,ktoś mi je kupił, coś z tego udało mi się odzyskać w btc na szczęście. Tak samo z bitclub network, szczęście w nieszczęściu, że przed informacja o piramidzie finansowej odzyskałem jakieś btc,ale nie mam opcji żeby uzyskać jakikolwiek dokument. Wszystko kupione w 2017 przy kursie za btc za 1700 zł. A chcąc sprzedać teraz za 230k mam wskazać 1700 zł, jak nie mam ani przelewu, ani dokumentu kupna…?

      Myślę że bardzo duża liczba posiadaczy ma podobne problemy ,nie mówiąc o samej świadomości podatkowej o krypto ,sam nigdy jeszcze się nie rozliczałem z kryptowalut. Druga sprawa, po części to wssytsko jest proste ,ale wciąż zbyt skomplikowane. Rozliczać się powinno tylko i wyłącznie od wypłat fiat,czy przez kupno kartami czy wypłat na konto. Wówczas stałoby się to jeszcze prostsze ,bardzo łatwo wszystko dałoby się policzyć. Wpłaty fiat ,a potem zysk z całego roku że sprzedaży wszystkich krypto na fiaty. A tak jak ktoś ma więcej transakcji, to jest jedną wielka łamigłówka liczenia i trzeba się posikowac specjalnymi drogimi programami do ich zliczania. Ale wiadomo ,nie żyjemy w świecie żeby dla obywatela coś miało być proste ,a wiecznie skomplikowane. ?

      Pozdrawiam.

  30. Mam dylemat, jakie Pit/zg powinienem złożyć. Handlowałem przez Exante. Rozumie, że instrumenty TLT.NASDAQ czy GDXJ.ARCA mają trafić na pit/zg dla USA. A co z BTC.EXANTE? Cypr?
    „Instrument: BTC.EXANTE;
    Description: Bitcoin;
    Exchange: EXANTE;
    Type: Funds & OTC”
    Pozdrawiam

  31. Dzień dobry,
    bardzo interesujący i kompleksowy artykuł!

    Mam pytanie. Na jednej z giełd jest możliwość traidingu BTCUSD (Inverse perpetual coin margined), gdzie transakcje przeliczane są w stosunku do USD? Jednak strata czy zysk zawsze pokazywane są w BTC i o tyle pomniejszana/zwiększana jest ich ilość na koncie. Czy takiego typu zdarzenie jest neutralne podatkowo?

    Mechanizm został opisany szczegółowo tutaj:
    https://help.bybit.com/hc/en-us/articles/360039261054-What-is-Inverse-Contract-

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz!

  32. Świetny artykuł, dziękuję za wyjaśnienie wszystkiego od deski do deski! Jeśli chodzi o revoluta to tam nie kupujemy krypto tylko akcje na krypto.

    • Dziękuję! cieszę się, że artykuł się przydał. Odnośnie revoluta – z regulaminu nie wynika, że kupujemy „akcje na krypto” – moim zdaniem kupujemy krypto.

  33. Witam, pieknie dziękuję za ujęte tutaj informacje.
    A co w przypadku gdy nie ma takiej możliwości żeby udokumentować zakup krypto ,np. Onecoin ,dascoin, czy bitclub network, ja tak mam ,że części krypto nie mam możliwości udokumentować bo np. Kupując dascoina ,ktoś mi je kupił, coś z tego udało mi się odzyskać w btc na szczęście. Tak samo z bitclub network, szczęście w nieszczęściu, że przed informacja o piramidzie finansowej odzyskałem jakieś btc,ale nie mam opcji żeby uzyskać jakikolwiek dokument. Wszystko kupione w 2017 przy kursie za btc za 1700 zł. A chcąc sprzedać teraz za 230k mam wskazać 1700 zł, jak nie mam ani przelewu, ani dokumentu kupna…?

    Myślę że bardzo duża liczba posiadaczy ma podobne problemy ,nie mówiąc o samej świadomości podatkowej o krypto ,sam nigdy jeszcze się nie rozliczałem z kryptowalut. Druga sprawa, po części to wssytsko jest proste ,ale wciąż zbyt skomplikowane. Rozliczać się powinno tylko i wyłącznie od wypłat fiat,czy przez kupno kartami czy wypłat na konto. Wówczas stałoby się to jeszcze prostsze ,bardzo łatwo wszystko dałoby się policzyć. Wpłaty fiat ,a potem zysk z całego roku że sprzedaży wszystkich krypto na fiaty. A tak jak ktoś ma więcej transakcji, to jest jedną wielka łamigłówka liczenia i trzeba się posikowac specjalnymi drogimi programami do ich zliczania. Ale wiadomo ,nie żyjemy w świecie żeby dla obywatela coś miało być proste ,a wiecznie skomplikowane. ?

    Pozdrawiam.

  34. Dzień dobry. Po zmarłym tacie otrzymałem dostęp do jego btc które sprzedałem na giełdzie za kwotę ok. 3,5k; potem przelałem tę kwotę na rachunek bankowy (w listopadzie 2020). Z US jestem już rozliczony przez PIT37, czy dodatkowo mam się rozliczyć jeszcze PIT38 (bez kosztów, tylko z przychodem 3,5k)? Dziękuję Pani za artukuł! Pozdrawiam!

  35. Bardzo przestępny język i dużo informacji! Świetny materiał!

    Jeżeli w 2017 kupiłem za łącznie 1000zł, sprzedałem za 500. Następnie w 2018 kupiłem za kolejny 1000 i sprzedałem za 500 i tak samo w 2019, a nie oddałem do tej pory PITu – i chciałbym go oddać za 2019 rok z czynnym żalem:
    czy powinienem odjąć przychody od kosztów 3×1000 – 3×500 = 1500 i tę kwotę wpisać w picie jako koszt z lat poprzednich?
    Jak powinienem potraktować te transakcje sprzedaży kryptowalut, które nie wygenerowały dodatniego przychodu? Jak je umieścić w obliczeniach?

    Z góry dziękuję

  36. Witam,

    Czy jeżeli w danym roku np. 2020 osiągnąłem dochód na kryptowalutach np. 10 000 (czyli przychody są wyższe od kosztów), a jednocześnie posiadam zachomikowane koszty z 2019 roku na kwotę 20 000, to w PIT 38 należy wykazać kwotę tych zachomikowanych kosztów 20 000 czy tylko kwotę 10 000 aby pokazać dochód zero. Rozumiem, że jeżeli pokażemy 20 000, to de facto wykazujemy stratę? Napotkałem też artykuł, że zachomikowane koszty z jednego roku podatkowego mogą być tylko użyte jeden raz, to znaczy, że jeżeli są one wyższe od dochodu, tak jak w tym przypadku, to pozotała cześć 10k nie będzie mogła być wykorzystana?

  37. Serdecznie gratuluje doskonałego artykułu. Szerokie i kompleksowe podejście do tematu i naprawde jasno wytłumaczone zasady. Szczególnie osoby które dopiero wchodzą w świat krypto bardzo na nim skorzystają.
    Ze swojej strony zastanawiam się nad jedną sprawą. O ile kwestia sprzedaży itemów w grach za walutę fiat jest jasna i są na to orzeczenia, jak również obowiązek podatkowy występuje w przypadku zakupu itemów w popularnych grach za kryptowaluty, o tyle nie jest dla mnie jasna kwestia podatku od zakupów w grach opartych na technologii blockchain (takich jak np Cryptokitties) gdzie przedmioty sa de facto tokenami i gdzie nie ma w ogóle możliwości zakupu tych przedmiotów za walutę fiat. Szukałem, szukałem i nie mogę znależć odpowiedzi na pytanie czy zakupy (a także sprzedaż) w takich grach podlegają opodatkowaniu, gdyż mamy tutaj do czynienia de facto z zamianą kryptowaluty na token i odwrotnie bez udziału pieniądza tradycyjnego. Czy ma Pani może jakieś przemyślenia na ten temat?
    Pozdrawiam serdecznie.

  38. O ile dobrze zrozumiałem, to sprzedaż usługi lub towaru w zamian za BTC odbywa się na zasadzie transakcji barterowej.
    Czy podatek należy zapłacić po zrealizowaniu transakcji barterowej, czy dopiero po wymianie/sprzedaży BTC na/za tradycyjną walutę?

  39. Dzień Dobry Pani Marcelino, chciałbym, jeszcze raz poznać Pani opinię w jednej kwestii. Chodzi o koszty uzyskania przychodu z lat ubiegłych. Czy prawdą jest, że np. o koszty wykazane w PIT-38 za 2019 i lata wcześniejsze można pomniejszyć dochód tylko za 2019 i za 2020, a za 2021 i następne lata już nie? Znalazłem taką informację: „Nowością jest zapis, który daje handlującym tylko dwa lata na odliczenie wydatków. Zgodnie z art. 22 ust. 14–16 ustawy o PIT i art. 15 ust. 11–13 ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.”
    Źródło: https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/302079980-Kryptowaluty-niekorzystne-rozliczenie-kosztow-uzyskania-przychodow-dla-handlujacych-bitcoinami.html

    • Witam,
      Mam pytanie dotyczące kupna zlota inwestycyjnego (sztabki, monety bulionowe) za kryptowalty (btc, stablecoiny). Czy w takiej sytuacji przy sprzedaży zlota np. za 5 lat powinienem zapłacić podatek dochodowy? Czy powinienem wykazać kupno zlota za kryptowaluty? Czy od sprzedaży złota odprowadzamy podatek dochodowy? W przypadku sprzedaży złota można natknąć się na różne interpretację.

      Świetny artykuł dotyczący podatków i kryptowalut. Pozdrawiam! I

  40. Witam,
    Mam pytanie dotyczące kupna zlota inwestycyjnego (sztabki, monety bulionowe) za kryptowalty (btc, stablecoiny). Czy w takiej sytuacji przy sprzedaży zlota np. za 5 lat powinienem zapłacić podatek dochodowy? Czy powinienem wykazać kupno zlota za kryptowaluty? Czy od sprzedaży złota odprowadzamy podatek dochodowy? W przypadku sprzedaży złota można natknąć się na różne interpretację.

    Świetny artykuł dotyczący podatków i kryptowalut. Pozdrawiam!

  41. Dzień dobry,
    Jak kwestia podatku od kryptowalut wygląda dla osób poniżej 26 roku życia?
    Zakładając, że w ciągu 2020 roku zarobiłem 5000zł w pracy i 10 000 zł na krypto jestem poniżej progu 85528zł, oznacza to, że nie muszę składać rozliczenia?

  42. W 2020 roku kupiłem krypowaluty za 50 tys zł sprzedałem za 100 tys zł. Pod koniec roku znów kupiłem za 100 tys zł. Wiec mam dochód 100 tys zł a kosztów 150 tys zł. Czyli wychodzi że mam koszty na przyszły rok 50 tys zł?? Dobrze rozumuje?

  43. Dzień dobry,
    W 2020 mój dochód z PIT przekroczył 1 mln zł i będę płacił danine solidarnościową.
    Jeśli chodzi o krytpowaluty to w 2020 miałem jedynie koszty zakupu kryptowalut – czy dobrze rozumiem że mogę to potraktowac jako stratę i odliczyć sobie od kwoty całego dochodu?

  44. Dzień dobry,
    Mam 1 wątpliwość, proszę o rozjaśnienie,
    Jeśli dokonałem zakupu Btc w 2018r i do dziś nie rozliczałem się
    to, by móc przy sprzedaży rozliczyć ten zakup jako koszt, powinienem
    w „czynnym żalem” zgłosić ten zakup na druku Pit-36 czy Pit-38 ?
    Jeśli Pit-38 , to rozumiem, iż powinien on być za rok 2018 ?
    (mimo iż wtedy obowiązywał jeszcze Pit-36 ?)
    Dziękuję bardzo za info,
    Pozdrawiam Paweł

    • Też chciałabym wiedzieć. A masz potwierdzenie zakupu? Ja też kupiłam w 2018 ale niestety nie mam powiedzenia transakcji

  45. Witam Jestem studentem medycyny w polsce. Pochodzę z Malezji i jestem obcokrajowcem. Mam 24 lata. Jeśli w tym roku zarobiłem 30 000 złotych (z kryptowaluty), czy muszę płacić podatek? Dziękuję Ci.

    Hello I am a medical student in poland. I am from Malaysia and am a foreigner. I am 24 years old. If I made a profit of 30,000 zloty( from cryptocurrenc) in this year , do I need to pay tax ? Thank you.

  46. Dzień dobry.
    Jeśli kopanie kryptowalut to JEDYNY dochód i jeśli miesięcznie ukopuję i sprzedaję ETH za ok. 1000zł. to czy przysługuje od tego jakaś kwota wolna od podatku ?

    • Co w przypadku gdy kupiłam Btc w 2018 i do dziś nie zgłosiłam zakupu, nie wpisałam tego w pit? Dodatkowo moje konto giełdowe zostało zamknięte i nie mam potwierdzenia dokonania transakcji kupna btc. Jak mogę udowodnić poniesiony koszt? Chciałabym w tym roku sprzedać i uczciwie się rozliczyć.
      Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji?

  47. Dzień dobry,
    jeśli wraz z moim znajomym braliśmy udział w przedsprzedaży tokena X i wysłałem mu 1000$, on również zainwestował 1000$ i na jego koncie dokonaliśmy zakupu wspomnianego tokena w ilości 50 sz†uk. Następnie token został uwolniony i całość jest warta 20000$, czy mój znajomy może bez obaw wysłać mi 25 tokenów (równowartość 10000$) bez problemów z urzędem skarbowym?

    Pozdrawiam!

  48. Dobry wieczór,
    mam pytanie, obecnie mieszkam w UK, ale planuję wrócić do Polski. W związku z czym mam pytanie, czy jeśli zaczęłam kupować pierwsze krypto po 6 kwietnia 2020 roku (cały czas mieszkając i pracując w UK), kilka zysków zrealizowałam pod koniec 2020 roku -jeszcze się nie rozliczalałam za 2020. Następnie w roku 2021 dalej dokupowałam krypto i teraz planuję wrócić do Polski, czy będę mogła rozliczyć się (jeśli zrealizuję zyski po przeprowadzeniu się do Polski) wyłącznie w Polsce? Czy muszę rok 2020 i to co tam wymieniłam na fiat rozliczyć w UK, natomiast to, co zrealizuję w Polsce, mimo że zakup robiłam mieszkając jeszcze w UK, mogę rozliczyć właśnie już mieszkając w Polsce?
    (mam nadzieję, że napisałam w miarę zrozumiale 😉 )
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  49. Proszę o poradę. Na początku 2018 zainwestowałam kilka tys zł w bitcoina i kilka innych krypto. Nie duża kwota, ale jednak. W międzyczasie zmiany na mojej giełdzie spowodowały, że utraciłam dostęp do mojego konta. Bitcoina mam na portlefu i co w sytuacji gdy teraz chciałabym zamienić btc na złotówki? Rozumiem podatek. Ale nie mam dostępu to transakcji. Jedyne co mam do przelew z mojego banku na giełdę krypto. Nie mam dowodu za ile kupiłam Btc i inne krypto. Nie wykazałam również zakupu krypto w 2019 ani 2020 bo nie wiedziałam, że jest już to uregulowane i powinnam to zgłosić. Jak sprzedam teraz btc to będę musiała zapłacić podatek od całości? Nie tylko od zysku?
    Czy może jest opcja wypłaty złotowek z bitomatow? Ale to byłoby nielegalne ominięcie podatku. Nie jest to duża kwota, ale nie chcę sobie robić problemów

  50. witam , taka sytuacja .
    jeśli wynagrodzenie za pośredniczenie w transakcji wypłacone zostanie w BTC , a transkacja dokonana zostanie na terenie innego kraju niż Polska . Czy wtedy również opłata 19% przy wymianie każdego btc ?

  51. Dzień Dobry,
    Widzę, że już nie odpowiada Pani na komentarze, ale spróbuję. Czy w przypadku handlu P2P w skali kilkudziesięciu transakcji dziennie powininem założyć działalność i podlegać pod AML?

    • czasami odpowiadam:) Akurat Pana sytuacja nie jest zero-jedynkowa i ciężko odpowiedzieć w komentarzu na 100%. Zasadniczo, przy P2P nie ma potrzeby zakładania działalności, ale )i to duże ale) zakres transakcji i inne okoliczności transakcji (np. ogłaszanie się, reklamowanie, strona, grupy na telegramie, etc.) mogą wskazywać, że jednak prowadzi Pan działalność kantorową/pośrednika. Zapraszam na konsultację, żeby „przegadać” Pana sytuację.

  52. Witam. Mam pytanie. W marcu znajomy mnie wciągnął w kryptowaluty, zarabianie na bonusach (za wykonanie zadań plus polecenie). Zrobiłam kilka aplikacji typu Coinsmart, wirex, Gemini itp. Wiadomo że żeby otrzymać bonus trzeba zrobić transakcje itp. Moje pytanie brzmi czy ja muszę się z tego wszystkiego rozliczać. Przede wszystkim chodzi mi o bonusy które otrzymywałam. Miałam też kilka operacji na binance Trochę żaluje że w to weszłam bo teraz obawiam się rozliczenia i jakiś problemów . Proszę o pomoc

  53. Pani Marcelino, przede wszystkim chce podziekowac za świetny wręcz webinar.

    Jednak powstaja mi w glowie pewne pytania, byc moze do odpowiedzi, ktorych nie ztozumialem, a prosze o wytlumaczenie.

    1. Rozumiem, ze nie musze sie rozliczac, jezeli np. Wplace 100k PLN na jakas gielde i robie zakup BTC, po miesiacu sprzedaje BTC, ale nie wyplacam PLN z gieldy, ale kupuje np. LSK, czyli wciaz obracam kryptowalutami. Czy dobrze to rozumiem?

    2. Rozliczenie z US, obowiazuje w sytuacji, gdy zainwestowalem 100k PLN, po kilku miesiacach chce sprzedac np. BTC i wyjsc z gieldy, czyli de facto wyplacam wszystko z gieldy na swoj rachunek bankowy. Wtedy – niezaleznie od ilosci transakcji wykonanych na gieldzie, tj. Zmian kryptowalut, sprzedaz i kupno innych, ale wciaz nie wyplacajac pieniedzy na zewnatrz – rozliczam sie z zysku, zgadza sie? Tj. 100k to moj koszt, a np. 120k to dochod, wiec rozliczam sie z 20k jako zysku podatkiem 19%?

    3. Aby zrobic dluga historie, krotka – rozliczamy sie z zysku jedynie z faktycznego wyjscia z gieldy, a nie z transakcji wewnatrzgieldowych?

    4. W przypadku inwestycji w tym roku i NIE wyjsciu z gieldy, jedynie gdy jest obrot wewnatrzgieldowy tj. Krypto-pln-krypto, nie musze sie rozliczac, czy nalezy wykazac w PIT za 2021 rok strate, tj. Kwote, ktora sie wplacilo?

    Z gory dziekuje za odpowiedzi na kazde z poszczegolnych pytan.

    Zycze powodzenia w dalszym prowadzeniu bloga! 😉

    • Dziękuję za miłe słowa o blogu:) A co do Pana pytania, nawet jeżeli jest obrót wewnątrzgiełdowy należy złożyć PITa- nie ma znaczenia, że faktycznie nie wypłaciliśmy środków z giełdy, albo, że nie będzie podatku do zapłaty. Musimy jednak wykazać transakcje „FIATowe”.

  54. Zastanawia mnie, czy handel na krypto z dźwignią liczy się jak zwykły handel na krypto (za pożyczone pieniądze), czy jako „pochodny instrument finansowy”? Moim zdaniem to pierwsze, ale 100% pewności nie mam.
    To istotne, bo w przypadku pochodnych instrumentów finansowych koszt powstaje w innym momencie – dopiero w momencie powstania przychodu, więc czasem w późniejszym roku podatkowym.

  55. Pani Marcelino jeszcze jedno istotne pytanie. O ile wymiana krypto na krypto nie jest opodatkowana, to co w momencie jeśli np kupiłem 1 ETH za złotówki, nastepnie tego ETH wymieniłem na inne altcoiny nie dostępne na giełdzie tylko na portfelu typu Uniswap itp. te altcoiny podrożały, wymieniłem je z powrotem na ETH dzięki czemu uzyskałem np 10 ETH. Czy urząd skarbowy nie będzie potrzebował udokumentowania skąd się wzięło te dodatkowe 9 ETH? Skoro nie kupiłem ich za FIAT? W historii z giełdy będzie widnieć że kupiłem 1 ETH a sprzedałem 10 ETH. Co wtedy?

  56. Witam,
    Mam pytanie z racji, ze przepisy lubią się często zmieniać.
    Czy podatek od tradingu bitcoina dalej jest 19% i nie wzrasta np do 32% przy jakimś progu?
    (wiem ze od miliona dochodu był 4%)
    Czy dalej ta metoda zoptymalizowania podatku opisana powyżej („…zwiększ koszty 31 grudnia..”) jest aktualna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *