kryptowaluty zwolnione z PCC

Kryptowaluty zwolnione z PCC bezterminowo!

1 lipca 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które zwalniają z PCC transakcje kryptowalutowe bezterminowo!

Zanim jednak przejdziemy do nowych przepisów, czas na trochę prehistorii!

PCC na transakcjach krypto – komunikat Ministerstwa Finansów z 2018 r.

Wszyscy pamiętamy zamieszanie jakie nastąpiło po komunikacie Ministerstwa Finansów z 4 kwietnia 2018 r. p.t. Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC. Głównie chodziło o stanowisko Ministerstwa Finansów zgodnie, z którym transakcje na krypto były opodatkowane PCC (czyli podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

W komunikacie MF stwierdziło, że :

Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, stanowiącej prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności.

Wyłączona z opodatkowania PCC jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.”

W mojej ocenie sprawa z PCC na transakcjach krypto nie była tak jednoznaczna jak twierdziło Ministerstwo. Zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę niejasny status kryptowalut na gruncie polskiego prawa i zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników. Wreszcie to, że interpretacja Ministerstwa mogła w praktyce doprowadzić do wywłaszczenia (podatek był liczony jako 1% wartości transakcji – nie zarobku).

Więcej pisałam o tym w artykule „Opodatkowanie transakcji kryptowalutowych PCC – czyli o (nie)działaniu klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników”.

Po opublikowaniu komunikatu MF nastąpiły protesty, które skończyły się uchwaleniem rozporządzenia w sprawie PCC od kryptowalut.

Zawieszenie poboru PCC dla transakcji od 13 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2020 r.

13 lipca 2018 r. weszło w życie specjalne Rozporządzenie w sprawie PCC. Zgodnie z nim zawieszono czasowo pobór podatku od transakcji dotyczących waluty wirtualnej (a więc kryptowalut) w rozumieniu ustawy o AML (przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu).

Zgodnie z tym rozporządzeniem – przedłużanym kilkukrotnie, nawet jeżeli uznaliśmy, że w związku z daną transakcją krypto powstaje nam obowiązek zapłaty PCC, to z uwagi na „zaniechanie poboru” nie musimy tego podatku wpłacać do Urzędu Skarbowego.

Rozporządzenie odnosi się aktualnie do wszystkich transakcji zrealizowanych od 13 lipca 2018 r. do końca czerwca 2020 r.

Zwolnienie dla transakcji kryptowalutowych w PCC od 1 lipca 2020 r.

Przy okazji zmian w prawie w związku z tzw. tarczą antykryzysową przy corona-wirusie, wprowadzono bezterminowe zwolnienie z opodatkowania PCC dla transakcji kryptowalutowych.

Oznacza to, że wreszcie (!) nie mamy żadnych wątpliwości, że w związku z transakcjami na kryptowalutach musimy płacić PCC, który obniżałby nasze zyski.

***

Masz więcej pytań o podatki od kryptowalut? Popatrz na e-booka, który przygotowałam! Odpowiadam w nim na ponad 50 pytań o to, kto, kiedy i na jakich zasadach powinien płacić podatki od kryptowalut.

Pod tym linkiem możesz pobrać spis treści.

A tutaj możesz kupić e-book ?

Masz pytania o podatki od krypto? Napisz do mnie (marcelina@msztax.pl)!  

Podatek od kryptowalut

Interesujesz się kryptowalutami? Może zaciekawią Cię także inne artykuły:

PODATEK OD KRYPTOWALUT 2020 – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFO

Jak zaoszczędzić na podatkach od kryptowalut w 2020?

Czy kryptowaluty są legalne?

Podatki od kryptowalut – 5 najważniejszych zmian od 2019 r.!

Opublikowano w kategorii PCC, Podatki i otagowano: , , .

4 Comments

  1. Dzień dobry,
    świetna robota z tymi artykułami.

    Mam do Pani pytanie. Spotykam się z dość sprzecznymi informacjami na ten temat i nie wiem czy wychodzenie do stablecoinów tworzy obowiązek podatkowy. Dla przykładu chciałbym wyjść z BTC do USDT lub USDC, czy wtedy muszę traktować to jak wyjście z BTC do waluty FIAT? Czy jednak dalej jest to działania jak krypto-krypto i obowiązek powstaje dopiero po wyjściu na USD/EURO/PLN/etc.?

    • dzięki:) zapraszam do regularnego czytania:) a odnośni stable-coinów – na razie nie spokałam sie ze stable-coinem, który byłby pieniądzem elektronicznym w świetle prawa, więc wyjście np. do USDT jest wyjściem do krypto.

  2. Witam serdecznie, dziękujemy za świetną robotę, ogromna dawka wiedzy. Proszę o informację, czy ma Pani artykuł odnoszący się do rozliczenia z kart kryptowalutowych? Mowa oczywiście o użytku codziennym na terenie Polski. Bardzo ciężko dotrzeć do jakichkolwiek materiałów. Pozdrawiam!

    • mówiłam o tym na kilku webinarach – zakup kartą krypto=sprzedaż krypto. Zliczamy całość wydatków zapłąconych krypto i pokazujemy tę kwotę jako przychód w PIT-38

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *