kryptowaluty oszuści

Uwaga! Kryptowalutowi oszuści!

Wizja dużego i szybkiego zysku, czasem nieuwaga, a najczęściej brak czasu na rzetelne zweryfikowanie osoby oferującej pomoc w inwestowaniu na rynkach kryptowalut, są najczęstszymi przyczynami oszustw w świecie krypto. Oszustwa te zwane też po angielsku scam’ami oparte są na wzbudzaniu Twojego zaufania. Zdarzają się nie tylko osobom fizycznym inwestującym w krypto, ale również inwestorom, handlowcom kryptowalut i większym podmiotom.

Podczas ostatniego webinaru u Piotra Misiurka razem z Beatą Wiśnicką tłumaczyłyśmy, w jaki sposób działają kryptowalutowi oszuści. Poniżej możesz przeczytać krótkie podsumowanie naszej rozmowy.

O tym wszystkim w najnowszym video Piotrka Misiurka ze zrozumiecbitcoina.pl

Jak najczęściej działają kryptooszuści?

Kryptooszuści najczęściej działają poprzez telefony lub maile, oferując szybki zysk z inwestowania w krypto. To często osoby, które podają się za tzw. brokerów inwestycyjnych, czyli pracowników firm zajmujących się pośrednictwem i doradztwem inwestycyjnym.

Ich działanie oczywiście nie ma nic wspólnego z inwestowaniem, a jedynie z wyłudzeniem od Ciebie krypto lub danych do rachunku bankowego! W tym też celu doskonale manipulują i budują z Tobą relację, by zyskać Twoje zaufanie.

Obecnie popularny jest scam na inwestycje z roku 2017 lub 2018. Wtedy bowiem była fala wzrostu na krypto i wiele nowych osób zaczęło w nie inwestować. Wraz z coraz większym zainteresowaniem krypto, na rynku zaczęli również pojawiać się oszuści. Ich działanie polegało na tym, że dzwonili do osób zainteresowanych inwestowaniem w krypto, prosząc o przesłanie nawet niewielkich kwot, np. 1000 zł lub 1000 $ w celach inwestycyjnych.

Sporo osób nabierało się na takie telefony i przesyłało pieniądze do niesprawdzonego źródła. I teraz te same osoby – ponieważ mamy znów tendencję wzrostową w krypto – po dwóch albo trzech latach ponownie dostają telefon od rzekomego znawcy tematu, który nagabuje ich do tego, że skoro teraz na krypto zarobili, to by móc odzyskać swoje zainwestowane pieniądze, powinni np. przesłać zdjęcie swojego dowodu osobistego, zdjęcie swojej karty bankowej z kodem CVC lub przesłać przelew weryfikacyjny. Część osób faktycznie przelewa pieniądze na wskazane konta bankowe, ale nigdy nie dostaje ich z powrotem.

Oto kilka rad ode mnie, jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniami i kradzieżą kryptowalut:

1. Miej ograniczone zaufanie.

Coraz częściej zdarza mi się słyszeć od znajomych inwestujących w krypto, że jakaś osoba dzwoni do nich, namawia do inwestowania, powołując się na to, że mnie zna. Czyli wychodzi na to, że ta wyłudzająca osoba robi dokładny research w sieci, może wyłapuje moich znajomych na Facebooku albo Linkedinie i wyłudza nie metodą na wnuczka, ale konkretnie na mnie ?. Tak samo może być i z Tobą – uważaj!

Często możesz też paść ofiara scamu przez Tindera. Azjatki odzywają się szczególnie do mężczyzn i namawiają do inwestowania w krypto, zakładania portfeli albo do przelewu środków. Zawsze bądź czujny i miej ograniczone zaufanie.

O oszustwach przez Tindera opowiada także Beata w jednym ze swoich video.

2. Weryfikuj, kto oferuje Ci pomoc w zakresie krypto.

Sprawdź, czy trader, którego oferta wyświetliła Ci się gdzieś na ekranie komputera, jest osobą wiarygodną, czy też nie. Sprawdź, czy ona rzeczywiście zaopiekuje się Twoimi środkami albo zweryfikuj, w jaki sposób taki trader działa. Zastanów się, jak mógł do Ciebie trafi i na kogo się powołuje.

Nie dawaj dostępu do swojego portfela, dopóki nie wiesz, komu udzielasz zgody na tradowanie swoimi środkami.

Sprawdź, czy w ogóle osoba, która oferuje Ci pomoc, ma swoją stronę internetową, czy jest realna, czy na pewno znasz jej tożsamość. Jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz zgłosić sprawę na Policję. Więcej możesz także przeczytać na stronie Informacyjnego Serwisu Policyjnego.

3. Dokładnie sprawdź, gdzie inwestujesz.

Uważaj na typosquating, czyli na technikę oszukiwania użytkowników Internetu poprzez wykorzystywanie typowych literówek popełnianych w trakcie wpisywania adresów internetowych w polu adresowym przeglądarki. W praktyce polega to na tym, że ktoś kradnie fragment np. z nazwy giełdy i zmienia tylko końcówkę strony internetowej. Czyli oszuści wykupują domenę, która jest łudząco w nazwie bliska oryginalnej giełdzie, zmieniają końcówkę i w ten sposób bez ostrożności tracą swoje pieniądze.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z krypto, to jeżeli ktoś wysyła Ci jakiś link namawiający na pomoc w inwestowaniu w krypto, nie klikaj w niego, bo albo chce zarabiać na prowizji i Ci tego nie powie, albo po prostu wysyła Ci linka do jakiegoś fejkowego projektu. Jak chcesz na konkretnej giełdzie zainwestować, to wejdź na coinmarketcap i z niego kliknij odnośnik do giełdy i również sprawdź, czy na pewno to jest po prostu ten właściwy odnośnik i właściwa giełda. Inaczej nie jesteś w stanie zweryfikować, czy to nie jest właśnie podmieniona strona.

4. Nie używaj tych samych haseł.

Używaj menadżera haseł, last pass albo one password. To pozwoli na wygenerowanie unikalnych haseł do poszczególnych serwisów i giełd. Nie używaj tego samego hasła do logowania w innych miejscach w sieci, bo w razie włamania na małą stronę, która była w niedostateczny sposób zabezpieczona, oszuści zdobędą Twój e-mail i hasło, którego używasz, korzystając również z giełdy. Poza tym jeżeli wejdziesz na stronę giełdy i menadżer hasła nie podpowie Ci go, to znaczy, że domena się nie zgadza. Powinna wtedy zapalić Ci się w głowie czerwona lampka, że warto jednak tę domenę zweryfikować.

Zawsze weryfikuj giełdę, na której inwestujesz, tzn. czy ma licencję i zabezpieczenia AML-owe, tj. przeciwko praniu brudnych pieniędzy.

5. Dokształcaj się, jak inwestować w krypto.

Niestety z usług traderów często korzystają ci, którzy nie mają wiedzy na temat tego, jak działają kryptowaluty i nie potrafią analizować rynku. Nie wiedzą także, czy kwota, którą trader dla nich w jakiś sposób zarobił, rzeczywiście jest adekwatna do tego, jakie były w danym momencie możliwości na rynku. Jeżeli zatem nie znasz się na inwestowaniu w krypto, trudno będzie Ci zweryfikować pracę takiego tradera.

To, co mogę Ci polecić, to abyś nie był pazerny i dokształcał się z inwestowania tak, aby trader w ogóle nie był Ci potrzebny.

Bo możesz założyć sobie portfel, trzymać na nim przez dłuższy czas swoje środki i również na tym osiągnąć zysk na całkiem przyzwoitym poziomie. Będzie to dla Ciebie bezpieczniejsze niż korzystanie z pośrednika pomiędzy Tobą a rynkiem.

Podsumowując, moja rada jest taka, żebyś zachowywał ostrożność bez względu na poziom zaawansowania w inwestowanie w krypto, na którym jesteś.

Jeżeli masz problemy, jak rozliczyć podatek od kryptowalut,w swoim ebooku odpowiadam na najczęściej nurtujące pytania osób, które inwestują w krypto. Jeżeli potrzebujesz indywidualnych konsultacji, zostaw komentarz lub prześlij do mnie mail.

Więcej o kryptowalutach – a właściwie podatkach w krypto, przeczytasz w tych artykułach:

Podatek od kryptowalut 2020 r. – Jak należy wykazać koszty z lat poprzednich w PIT?

Jak zaoszczędzić na podatkach od kryptowalut w 2020?

PODATEK OD KRYPTOWALUT 2020 – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFO

Opublikowano w kategorii PIT, Podatki, Prawo i otagowano: , , , , , .

2 Comments

  1. Potwierdzam, że dzisiaj spotkała mnie próba wyłudzenia danych na bitcoina. Pani w szybkim tempie (niewyraźnie- z akcentem) mówiła coś o założeniu konta na platformie blockchain, zgromadzonych środkach 0,7 i ok. 50 tys.zł. do realizacji, sugerowała pomoc w przeprowadzeniu całej procedury. Poprosiłam o powtórzenie. Nie było żadnego zająknięcia- powtórzyła to samo. Poprosiłam o link strony i że odezwę się w tej sprawie, po zweryfikowaniu informacji przez nią przekazanych. Nie podałam żadnych danych, ale Pani wyraźnie sugerowała, że we wszystkim mi pomoże i pokieruje co mam zrobić. Rozmowę zakończyłam, wskazując iż potrzebuję sprawdzić to co mówi, gdyż nie kojarzę żadnej rejestracji konta na platformie o której mówi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *