Programmista na ryczałcie

PROGRAMISTA NA RYCZAŁCIE – 15%!

Od 2021 r. obniżona została stawka ryczałtu dla usług programistycznych z 17% do 15%. Czy programiście opłaca się opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? I co to w ogóle jest ten ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt – a precyzyjniej zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – jest uproszczoną formą opodatkowania przychodów.

Główną cechą zryczałtowanego opodatkowania dochodów jest brak możliwości odliczenia kosztów. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega przychód, a nie dochód (czyli przychód pomniejszony o koszty). Odliczeniu podlegają tylko składki na ZUS, wpłaty na IKZE, ulga rehabilitacyjna i ulga na internet, a także darowizny na określone cele. Co istotne, płacąc ryczałt, nie można rozliczyć się wspólnie z żoną/mężem.

Więcej piszemy o tym w tym artykule: RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH – na czym polega i jakie zmiany obowiązują od 2021 r.

Programista na ryczałcie: Czy ryczałt może się opłacać?

Tak! Od 1 stycznia 2021 r. stawka ryczałtu od usług programistycznych jest obniżona z 17% do 15%.

Stawka 15% dotyczy przychodów związanych z:

 1. nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60),
 2. doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
 3. oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
 4. objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
 5. doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
 6. w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
 7. zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Zdecydowaną zaletą ryczałtu jest też uproszczona księgowość. Przy wyborze tej formy opodatkowania nie trzeba prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Wystarczy prowadzić ewidencję przychodów, na podstawie której oblicza się kwotę podatku.

Dodatkowo nowe przepisy znacznie zwiększają kwotę limitu przychodów, którego przekroczenie wyklucza możliwość stosowania ryczałtu. Do końca 2020 r. próg ten wynosi 250 000 euro. Od 1.01.2021 r. limit wynosi aż 2 000 000 euro!

Czy będąc na ryczałcie można korzystać z IP Boxa?

Niestety nie – Korzystanie z ryczałtu wyklucza korzystanie z IP Boxa.

Jeśli zatem tworzysz oprogramowanie i sprzedajesz lub licencjonujesz przysługujące do niego prawa autorskie, przejście na ryczałt pozbawi Cię możliwości korzystania z ulgi IP Box i stawki 5% PIT (w okresie opodatkowania ryczałtem).

Czy warto zmienić podatek liniowy na ryczałt?

W tabeli poniżej znajdziesz podstawowe różnice pomiędzy podatkiem liniowym a zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku świadczenia usług programistycznych.

 PODATEK LINIOWYRYCZAŁT
stawka podatku19%15% (od 1.01.21 r.)
odliczanie kosztówtaknie (z wyjątkiem składek na ZUS, wpłat na IKZE, ulgi rehabilitacyjnej i ulgi na internet, a także darowizn na określone cele)
odliczanie składek ZUStaktak
IP Boxtaknie
rozliczenie z małżonkiemnienie
ulga „na dzieci”nienie
uproszczona ewidencjanietak
danina solidarnościowataknie

Porównajmy wysokość podatku w dwóch wariantach na prostym przykładzie:

Piotrek jest bezdzietnym kawalerem. W ostatnim miesiącu zarobił 10 000 zł. W związku z działalnością poniósł wydatki w łącznej kwocie 1 500 zł. Piotrek nie korzysta z IP Boxa.

Dla uproszczenia pominięto kwestię składek ZUS, które kształtują się identycznie w obu wariantach opodatkowania.

 • podatek liniowy

Jeśli Piotrek płaci podatek liniowy, zapłaci 19% podatku od dochodu. Podatek wyniesie 1 615 zł – 19% od kwoty 8 500 zł (10 000 zł – 1 500 zł).

 • ryczałt

Jeśli Piotrek zdecyduje się na ryczałt, nie będzie mógł odliczyć kosztów w kwocie 1 500 zł. Podstawą opodatkowania będzie więc 10 000 zł. Piotrek zapłaci jednak podatek według niższej stawki wynoszącej 15%. Podatek wyniesie 1 500 zł.

W tym przypadku mimo braku możliwości odliczenia kosztów korzystniejsze okazało się opodatkowanie ryczałtem.

Uwaga! Gdyby jednak Piotrek regularnie ponosił wyższe koszty, bądź też chciał skorzystać z IP Boxa, korzystniejsze zapewne okazałoby się opodatkowanie stawką liniową. Oznacza to, że każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie.

Programista na ryczałcie: kiedy przejście na ryczałt jest opłacalne?

Przejście na ryczałt może okazać się opłacalne, jeśli:

 • nie ponosisz zbyt wielu wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
 • nie korzystasz z ulgi IP Box ani ulgi B+R,
 • nie odliczasz ulgi prorodzinnej (tzw. ulgi na dzieci),
 • chcesz prowadzić uproszczoną ewidencję rachunkową,
 • wpadasz w daninę solidarnościową!

Zanim zdecydujesz się na ryczałt, zastanów się, czy nie planujesz w danym roku większych wydatków. Złożenie oświadczenia o ryczałcie oznacza opodatkowanie tą formą (a więc również brak możliwości odliczenia kosztów) przez cały rok podatkowy.

Programista na ryczałcie: Ryczałt uchroni przed daniną solidarnościową!

Przejście na „ryczałt” może być dla Ciebie także opłacalne z punktu widzenia tzw. daniny solidarnościowej.

Przychody opodatkowane ryczałtem nie podlegają daninie solidarnościowej!

Programista na ryczałcie: Kiedy i jak zgłosić chęć przejścia na ryczałt?

Jeśli chciałbyś korzystać z ryczałtu, musisz zgłosić ten fakt Naczelnikowi twojego Urzędu Skarbowego. Oświadczenie o wyborze ryczałtu należy złożyć:

 • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągniesz pierwszy w roku podatkowym przychód, albo
 • do końca roku – jeżeli pierwszy taki przychód osiągniesz dopiero w grudniu.

Oznacza to, że jeżeli już w styczniu osiągniesz przychód, który chciałbyś opodatkować ryczałtem, czas na zgłoszenie upłynie 20 lutego. Termin zgłoszenia jest nieprzekraczalny. Jeśli nie zdążysz złożyć zgłoszenia, stracisz możliwość skorzystania z ryczałtu w całym roku podatkowym.

Wystarczy, że oświadczenie złożysz raz. Jeśli w kolejnym roku będziesz chciał pozostać na ryczałcie, nie będziesz musiał tego faktu ponownie zgłaszać do Urzędu Skarbowego.

Najprościej oświadczenie jest złożyć za pośrednictwem CEIDG – jako zmianę wpisu. Ewentualnie wybór ryczałtu możesz zgłosić na formularzu – wzór jest dostępny pod tym linkiem.

Programista na ryczałcie: Co z podatkiem VAT?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i podatek liniowy to formy podatku dochodowego. Podatek VAT i podatek dochodowy są natomiast zupełnie odrębnymi podatkami. Można powiedzieć, że to jaką formę podatku dochodowego wybierzesz, nie będzie miało wpływu na podatek VAT.

Zasada jest taka, że jeśli świadczysz usługi w ramach działalności gospodarczej, powinieneś zapłacić VAT od każdej wykonanej usługi. Stawka dla usług programistycznych – podobnie jak w przypadku większość usług – wynosi 23%.

Jeśli jednak łączna wartość świadczonych przez Ciebie usług w ciągu roku nie przekroczy kwoty 200 000 zł możesz rozważyć zwolnienie z podatku VAT.

Więcej na temat podatku VAT oraz tego, czy warto korzystać ze zwolnienia przeczytasz we wpisie, który wkrótce pojawi się na blogu.

***

Jeśli jesteś programistą, być może zainteresuje Cię seria wpisów na temat IP Boxa:

Czy programista może skorzystać z IP box?

IP Box: Co to jest wskaźnik NEXUS i jak go obliczyć?

Jeżeli masz wątpliwości, czy przejście na ryczałt będzie dla Ciebie korzystne – napisz do nas (sylwia@msztax.pl).


Opublikowano w kategorii Podatki i otagowano: , , .

4 Comments

 1. Czy programista na ryczałcie może robić jakieś dodatkowe rzeczy? Chodzi mi o coś zupełnie z poza IT, np. sprzedaż jakichś rzeczy (sklep/sprzedaż internetowa). Czy w takim wypadku ryczałt jest wykluczony? (oczywiście pomijam opłacalność podatkową)

 2. Usługi doradztwa eksportuję do Unii Europejskiej, wystawiam fakturę VAT z odwrotnym obciążeniem, czyli płaci go firma za granicą, co z VAT-em gdybym przeszedł na ryczałt? Nie mam prawie żadnych kosztów.

  • Ryczałt jako forma podatku dochodowego jest niezależna od VAT. Rozliczenia VATowskie zostają takie same – niezależnie od tego czy jest się na ryczałcie, czy na „liniówce”, czy na zasadach ogólnych.

 3. W przypadku zróżnicowanych przedmiotów sprzedaży należy prowadzić ewidencję sprzedaży umożliwiającą podsumowanie przychodów z danych pkwiu. Wtedy opodatkowujesz dane przychody daną stawką 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *