Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy, które pozwalają opodatkować dochody m.in. z praw do programów komputerowych 5% podatkiem dochodowym! Czy z tej preferencyjnej stawki mogą skorzystać też programiści?
Kto może skorzystać z IP box?
W dużym uproszczeniu, IP box ma dawać prawo do preferencyjnej 5% stawki podatku wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą innowacyjną działalność i spełniają określone warunki. Nie ma znaczenia jaka jest forma prowadzenia działalności. Z IP box może skorzystać przedsiębiorca, który jest spółką z o. o. czy spółką komandytową. Z 5% stawki podatku może korzystać też freelancer prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Kiedy programista może skorzystać z IP box?
Programista może skorzystać z IP box, jeżeli uzyskuje przychody m.in. ze sprzedaży lub udzielania licencji na stworzone przez siebie oprogramowanie. Z reguły będziemy mieli do czynienia z tą pierwszą sytuacją – a więc ze sprzedażą (przeniesieniem) praw do programu komputerowego. Jednak nie każda sprzedaż praw będzie mogła korzystać z preferencji.
Programista może korzystać z IP box jeżeli sprzedawany program komputerowy jest wynikiem prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych (B+R).
Co to jest działalność B+R?
Działalność B+R (czy też działalność R& D) to wszystkie działania nakierowane na zwiększenie stanu wiedzy i rozwój danej dziedziny. W podręczniku Frascati możemy spotkać się taką definicją:
Działalność badawcza i rozwojowa (w skrócie B+R) obejmuje pracę twórczą podejmowaną w sposób metodyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy – w tym wiedzy o rodzaju ludzkim, kulturze i społeczeństwie – oraz w celu tworzenia nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy
Nie ma przy tym znaczenia o jakiej dziedzinie mówimy – programista także może prowadzić prace B+R.
Kiedy programista prowadzi prace B+R?
Tworzenie oprogramowania w dzisiejszych czasach nierozerwalnie wiąże się z pracami B+R i innowacyjnością. Ważne, że oprogramowanie może stanowić samodzielny przedmiot prac B+R, a czasem może być elementem znacznie szerszego procesu B+R. Z drugiej strony, mogą być takie sytuacje, w których ciężko mówić o pracach badawczo-rozwojowych.
Żeby dane prace programistyczne mogły być potraktowane jako B+R ich prace muszą mieć na celu wyeliminowanie naukowej lub technicznej niepewności i dążyć do dokonania postępu. Zwykłe debugowanie nie będzie więc traktowane jako działalność B+R. Także pisanie prostych aplikacji czy programów, przy wykorzystaniu znanych języków programowania także działalnością B+R nie będzie.
Podręcznik Frascati wskazuje, że za działalność B+R możemy uznawać:
- tworzenie nowych systemów operacyjnych lub języków,
- projektowanie i wdrażanie nowych wyszukiwarek opartych na oryginalnych technologiach,
- działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania
- w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
- tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki,
- tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub zabezpieczeń.
Kiedy programista nie prowadzi działalności B+R?
Przyjmuje się, zwykłe rutynowe czynności w pracy programisty nie mogą stanowić B+R.
I znów, z pomocą przychodzi nam podręcznik Frascati, który wskazuje kiedy nie mamy do czynienia z programistycznym B+R.
Z działalności B+R należy wykluczyć:
- tworzenie aplikacji biznesowych i systemów informatycznych na podstawie znanych metod i istniejących narzędzi informatycznych,
- dodawanie funkcjonalności dla użytkownika w istniejących programach użytkowych (w tym podstawowe funkcje związane z wprowadzaniem danych),
- tworzenie stron internetowych lub oprogramowania przy użyciu istniejących narzędzi,
- stosowanie standardowych metod szyfrowania, weryfikacji bezpieczeństwa i testowania integralności danych,
- dostosowanie produktu do konkretnego zastosowania, chyba że w trakcie tego procesu wytworzona zostanie wiedza, która znacząco ulepszy program podstawowy,
- rutynowe usuwanie błędów w istniejących systemach i programach (debugging), chyba że ma to miejsce przed zakończeniem procesu prac rozwojowych.
Jakie inne warunki musi spełnić programista żeby skorzystać z IP box?
Samo prowadzenie działalności B+R i sprzedawanie jej wyników nie wystarczy by móc skorzystać z 5% stawki podatku. Konieczne jest jeszcze prowadzenie wydzielonej księgowości – poświęconej wyłącznie wydatkom i przychodom związanym z tzw. kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.
***
Największym problemem praktycznym związanym z IP box będzie konieczność wykazania, że prace programisty to prace B+R oraz prawidłowe udokumentowanie prowadzonej działalności ponoszonych kosztów i uzyskiwanych przychodów. W przypadkach „niepewnych” konieczne będzie także zabezpieczenie rozliczeń przez wystąpienie z wnioskiem o interpretację podatkową oraz obiektywne potwierdzenie charakteru prowadzonych prac. Te kwestie jednak w porównaniu z potencjalnymi korzyściami, wydają się nie być tak straszne. Kluczem do podatkowego sukcesu, tak jak i w przypadku ulgi B+R, będzie prawidłowe wdrożenie.
Więcej o zasadach IP box przeczytasz we wpisie: INNOVATION BOX – 5% PODATEK DOCHODOWY
Jeżeli masz pytania – skontaktuj się ze mną marcelina@msztax.pl lub przez formularz kontaktowy.
Wygląda na to, że generalnie programowanie na zlecenie (typowy freelancing 99% przypadków) nie kwalifikuje się jako B+R i nie polecam nikomu z programistów freelancerów pójście w tą pułapkę. Opcja jest bardzo kusząca jednak te indywidualne interpretacje KIS, które do tej pory opublikowano jednoznacznie wskazują, że B+R było domniemane a nie wykazane (udowodnione). W razie ewentualnej kontroli to może zostać podważone przez urząd, że działalność jest odtwórcza i nie ma związku z B+R. Lepiej już iść w umowę o dzieło z 50% KUP, to efektywnie ograniczy podatek to połowy, czyli ok. 9,5%
To zależy – jeżeli nasze programowanie spełnia definicję prac rozwojowych to można z IP-boxa skorzystać. Nie każdy rozwój oprogramowania będzie pracami rozwojowymi, ale nie można z góry założyć, że żaden freelenacer się „nie załapie” na IP-Boxa. Konieczne jest analizowanie każdego projektu (czasem nawet tasku/committu)
A jakie są przykłady kosztów kwalifikowanych, które ponoszą firmy w branży IT?
Dzień dobry,
czy o chęci korzystania z takiego 5% podatku powinno się informować US? (w sensie do 20 stycznia?).
Czy to wychodzi dopiero w zeznaniach rocznych?
nie trzeba informować o tym US – informujemy dopiero w rocznym rozliczeniu