MSZtax

VAT MOSS 2019 – korzystne zmiany dla sprzedawców online!

Sprzedaż usług elektronicznych, takich jak e-booki czy niektóre e-szkolenia lub sprzedaż kluczy do gier, podlega specyficznym zasadom opodatkowania podatkiem VAT. Te zasady nazywane są potocznie MOSS-em. Na czym polega ten system? Jakie zmiany zaszły w 2019 r.?

Na czym polega MOSS

MOSS dotyczy sprzedawców online, którzy swoje usługi kierują do konsumentów z innych krajów Unii Europejskiej. MOSS dotyczy także sprzedawców spoza UE, którzy świadczą usługi na rzecz unijnych konsumentów. Usługi objęte MOSS muszą być zaliczane do określonych kategorii.

Zgodnie z przepisami takie usługi muszą być opodatkowane w kraju, w którym mieszka konsument. Jeżeli więc sprzedajemy usługi osobie, która mieszka w Holandii to VAT powinien być obliczony z uwzględnieniem holenderskiej stawki VAT i wpłacony do US w Holandii.

MOSS pozwala na optymalizację, która polega na tym, że zamiast rejestrować działalność we wszystkich krajach UE, w których mieszkają nasi klienci, rejestrujemy się w systemie MOSS i odprowadzamy podatek VAT do polskiego urzędu skarbowego. Co ważne, podatek pobieramy po takiej stawce jaka jest należna w danym kraju Unii Europejskiej.

Przykład: Jeżeli nasz sklep jest zarejestrowany w Polsce a sprzedajemy nasze usługi np. Węgrom, to musimy stosować węgierskie stawki VAT. W systemie MOSS nie musimy jednak rejestrować się na Węgrzech. Możemy większość formalności „załatwić” w polskim US.

Jakie usługi podlegają pod MOSS?

Pod MOSS podlegają:

 • usługi telekomunikacyjne,
 • usługi nadawcze telewizyjne i radiowe,
 • usługi cyfrowe – elektroniczne.

Najczęstsze w przypadku przedsiębiorców będą usługi elektroniczne (cyfrowe).

Jak rozpoznać czy świadczę usługi elektroniczne podlegające MOSS?

W dużym uproszczeniu, możemy przyjąć, że usługi elektroniczne to usługi, które są świadczone przez Internet i są w formie cyfrowej (np. oprogramowanie) albo wspomagają obecność i usługi w sieci. Usługami elektronicznymi są też wszelkiego rodzaju dostępy internetowe – np. abonamenty gazet lub gier. Szczegółowa lista została wskazana w Rozporządzeniu 1777/2005.

Przykłady usług elektronicznych:

 • Hosting,
 • e-learning,
 • gry online,
 • sprzedaż e-booków,
 • oprogramowania online,
 • sprzedaż kluczy do gier.

Jak wygląda procedura rejestracji do MOSS?

Procedura zakłada, że przedsiębiorca:

 • rejestruje się jako podatnik w systemie VAT MOSS (formularz VIU-R),
 • składa jedną deklarację do US (Naczelnik Drugiego US WWA Śródmieście) w Polsce, w której wskazuje się VAT należny w poszczególnych krajach UE,
 • wpłaca jedną kwotę do polskiego US, która automatycznie jest rozdzielana zgodnie ze złożoną przez deklaracją.

Dodatkowo, konieczne jest prowadzenie specjalnej ewidencji potwierdzającą prawidłowość dokonanego rozliczenia.

Niezależnie od tego, że MOSS jest uproszczeniem, wielu małych przedsiębiorców miało problemy z jego rozliczaniem. Dlatego wprowadzono uproszczenie dla najmniejszych przedsiębiorców.

Zmiany w MOSS w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest zwolnienie ze stosowania procedury MOSS i rozliczanie się tak, jakbyśmy sprzedawali nasze „usługi” jedynie polskim konsumentom. Bazujemy na fikcji, która ma być uproszczeniem dla mniejszych sklepów.
Taka możliwość przysługuje jedynie w sytuacji, w której całkowita wartość netto usług świadczonych na konsumentów z zagranicy, nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 42.000 zł.

W dużym uproszczeniu, polscy przedsiębiorcy nie muszą stosować procedury MOSS i rozliczać VAT uwzględniając siedzibą danego kupującego, jeżeli w 2018 r. i i w 2019 r. wartość netto sprzedanych usług nie przekracza 42.000 zł.

W przypadku przekroczenia w 2019 r. kwoty 42.000 zł netto, system MOSS stosujemy od transakcji, która przekracza magiczny prób 42.000 zł.

Zmiany na pewno wyjdą na lepsze mniejszym przedsiębiorcom! A co wy sądzicie o wprowadzonych zmianach?

Jeżeli nie możecie sobie poradzić z systemem MOSS albo macie wątpliwości czy wasze usługi to usługi podlegające pod MOSS – piszcie śmiało na naszego maila: marcelina@msztax.pl albo kontaktujcie się przez formularz.

***

O systemie MOSS można przeczytać w poradniku na stronie Ministerstwa Finansów. UWAGA: poradnik nie uwzględnia zmian od 1 stycznia 2019 r. Ale warto go przeczytać bo opisuje najważniejsze kwestie związane z systemem MOSS.

 

Aktualne informacje o MOSS na terenie całej Unii Europejskiej dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.

[ssba-buttons]

Opublikowano w kategorii Podatki, VAT i otagowano: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *