Jakie jest bezpieczne oprocentowanie pożyczki od wspólnika?

W 2019 r, wprowadzono do ustaw podatkowych „bezpieczne” odsetki od pożyczek udzielanych przez podmioty powiązane – w tym od pożyczek od wspólnika lub udziałowca. Jeżeli pożyczka spełni określone warunki, organy podatkowe nie będą kwestionować przyjętych zasad rozliczeń. Jakie są te warunki i jakie jest „bezpieczne” oprocentowanie pożyczki od wspólnika/udziałowca?

Artykuł został zaktualizowany 10 czerwca 2022 r.

Odsetki od pożyczki – tylko rynkowe!

Przepisy podatkowe wymagają, żeby wszystkie umowy i transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi były zawierane na warunkach rynkowych. Te warunki to takie warunki na jakich niezależny kontrahent zawarłby z nami transakcje.

UWAGA: Jeżeli wspólnik udziela pożyczki spółce, to oprocentowanie powinno być rynkowe. A więc de facto takie jakie ustaliłby bank udzielając kredytu.

Jeżeli warunki danej umowy odbiegają od warunków rynkowych, organy podatkowe mogą weryfikować „rynkowość” zastosowanych oprocentowania i kwestionować wydatki. Dla organów podatkowych stawka odsetek może być ustalona dowolnie, tak długo jak jest stawką rynkową.

Jak ustalić warunki rynkowe pożyczki?

Jak w praktyce ustala się taką wysokość odsetek? Prosi się o oferty kilka wybranych banków i na tej podstawie ustala się odsetki jakie powinny znaleźć się w umowie ze wspólnikiem. Często korzysta się także z oficjalnych opracowań branżowych lub wskaźników GUS.


Często jednak oprocentowanie pożyczki i inne jej warunki są kwestionowane przez organy administracji skarbowej.

Bezpieczne odsetki

Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono przepisy, które regulują wysokość odsetek podatkowych, która nie będzie kwestionowana przez organy podatkowe. Jest to tzw. zasada safe harbour – bezpieczna przystań, dająca gwarancję, że organy podatkowe nie będą kwestionować przyjętych zasad oprocentowania.

Jakie jest bezpieczne oprocentowanie pożyczki wspólnika dla spółki z o.o.?

Jeżeli chodzi o pożyczki udzielane od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r., to takie „bezpieczne” oprocentowanie pożyczki od wspólnika obliczane jest według wzoru: Wskaźnik + 2 p.p.

Dla pożyczek udzielanych od 1 stycznia 2021 r. takie „bezpieczne” oprocentowanie pożyczki od wspólnika zależy od strony umowy i obliczane jest według wzoru: Wskaźnik + maksymalnie 2,3 p.p. dla pożyczkobiorcy i Wskaźnik + minimalnie 2 p.p. dla pożyczkodawcy.

Wskaźnik dla pożyczek udzielanych w latach 2019-2021:

  • WIBOR 3M – dla pożyczek udzielanych w PLN
  • LIBOR USD 3M – dla pożyczek udzielanych w USD
  • EURIBOR 3M – dla pożyczek udzielanych w EUR
  • LIBOR CHF 3M – dla pożyczek udzielanych w CHF
  • LIBOR GBP 3M – dla pożyczek udzielanych w GBP

Wskaźnik dla pożyczek udzielanych od 2022 to:

WIBOR 3M – dla pożyczek udzielanych w PLN
SOFR 3M Compound Rate – dla pożyczek udzielanych w USD
EURIBOR 3M – dla pożyczek udzielanych w EUR
SARON 3M Compound Rate – dla pożyczek udzielanych w CHF
LISONIA 3M Compound Rate – dla pożyczek udzielanych w GBP

Jeżeli wskaźnik jest ujemny – należy przyjąć 0 (wskaźnik + jego wartość bezwzględną). Szczegółową kalkulację Ministerstwo Finansów przedstawiło na swojej stronie internetowej (uwaga: link otwiera nowe okno).

Wysokość wskaźnika w 2020 r. potwierdziło także Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie. (uwaga link otwiera nowe okno).

Wysokość wskaźników na rok 2021 i następne wynikają z nowego obwieszczenia Ministra Finansów – dostępne pod linkiem.

Wysokość wskaźników na 2022 r. znajdziesz w obwieszczeniu Ministerstwa Finansów – tutaj.

Pozostałe warunki pożyczki wspólnika dla spółki

Dodatkowo, aby tak określona marża nie była kwestionowana przez organy podatkowe, to umowa musi spełniać następujące warunki:

  1. pożyczka udzielana jest na maksymalnie 5 lat,
  2. maksymalny poziom zadłużenia w stosunku do wspólników i innych podmiotów powiązanych nie przekracza 20.000.000 zł,
  3. brak jest dodatkowych opłat, premii za udzielenie pożyczki.

Jak ustalać odsetki w umowie ze wspólnikiem?

Przy ustalaniu oprocentowania w pożyczkach ze wspólnikiem mamy więc dwie możliwości:

  • stosowanie odsetek wynikających z ustawy (tzw. safe harbour), tj.:
    • wskaźnik + 2 p.p. (minimalnie dla pożyczkodawcy) lub 2,3 p.p. (maksymalnie dla pożyczkobiorcy) – dla pożyczek udzielanych w 2020 i 2021,
    • wskaźnik + 2 p.p. (minimalnie dla pożyczkodawcy) lub 2,8 p.p. (maksymalnie dla pożyczkobiorcy) – dla pożyczek udzielanych w 2022 r.
    • i przy założeniu, że spełniamy pozostałe warunki; albo
  • stosowanie własnej wysokości oprocentowania – potwierdzonych wcześniej poprzez uzyskanie kilku ofert z banków dla spółki (będzie to potwierdzać „rynkowość” stawki).

Pamiętajmy, że „rynkowość” odsetek możemy potwierdzić także tzw. opinią benchmarkingową. Czasem taka opinia będzie konieczna!

Minimalne odsetki od pożyczki od wspólnika?

Co prawda sama ustawa nie posługuje się pojęciem minimalnych odsetek od pożyczki od wspólnika, ale samo obwieszczenie w sprawie odsetek już jasno wskazuje, że wskazane powyżej „bezpieczne” odsetki to jednocześnie minimalne odsetki dla udzielającego pożyczkę i maksymalne odsetki dla podmiotu biorącego pożyczkę. W warunkach polskich – kiedy pożyczka jest udzielana i brana przez polskie podmioty powiązane, odejście od „ustawowych” odsetek może być kwestionowane przez organy podatkowe.

Czy wysokość odsetek od pożyczki to wszystko o czym musisz pamiętać?

Oczywiście, że nie:) Zapewnienie „rynkowości” odsetek to jedno. Podatkowo – pożyczka to także, wiele innych kwestii. Udzielając pożyczki musisz myśleć także o:

  1. źródle przychodów,
  2. ograniczeniach w zakresie zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów,
  3. podatku u źródła (WHT),
  4. podatku VAT,
  5. obowiązków płatnika, i wiele wiele innych.

***
Wprowadzone „bezpieczne odsetki” na pewno dają poczucie bezpieczeństwa. Inna sprawa, że oprocentowanie zaproponowane przez Ministerstwo Finansów jest niskie. Nie wszyscy będą chcieli zawierać umowy na takich zasadach.

Chcesz wiedzieć więcej o zasadach rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi? Potrzebujesz umowy pożyczki? A może potrzebujesz dokumentacji cen transferowych dla umowy pożyczki? Napisz do mnie!

Więcej o zmianach w prawie podatkowym przeczytasz w naszych innych artykułach:

Podatek u źródła – nowe przepisy czasowo wstrzymane

ZMIANY W PODATKU U ŹRÓDŁA W 2019 R.

IP BOX – 5% PODATEK DOCHODOWY

Opublikowano w kategorii CIT, PIT, Podatki, Prawo i otagowano: , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Witam,
    chciałbym rozliczyć się z inwestorem z pierwszego wspólnie przeprowadzonego flipa. Ja zajmowałem się całą inwestycją, on udzielił kapitału na zakup i remont nieruchomości.
    Umówiliśmy się na kwotę 10000zł.
    Czy jako działalność gospodarcza wystawiam mu fv na umówione 10000zł i muszę doliczyć 23% vat? Czy może jest jakaś inna opcja obniżenia tych kwot podatku?

    • Panie Sławku, proszę napisać do nas na maila – Pana pytanie zawiera kilka „niewiadomych” a bez nich nie będziemy w stanie odpowiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *