CZY UMOWA DEWELOPERSKA DAJE PRAWO DO ULGI MIESZKANIOWEJ?

W 2019 r. obowiązują złagodzone przepisy odnośnie opodatkowania sprzedaży nieruchomości (mieszkania). Zmieniono zasady liczenia terminu 5 lat od nabycia nieruchomości i wydłużono czas na „wydanie” zarobionych środków na własne cele mieszkaniowe. Niestety wprowadzono także zmianę na niekorzyść.

JAK DZIAŁA ULGA MIESZKANIOWA?

Ulga mieszkaniowa pozwala nie płacić podatku od sprzedanej nieruchomości, jeżeli zarobione środki wydamy na tzw. własne potrzeby mieszkaniowe. Jeżeli mieszkanie sprzedaliśmy w 2019 r. na wydanie otrzymanej kwoty mamy aż 3 lata. Jeżeli mieszkanie sprzedaliśmy w 2018 r., żeby skorzystać z ulgi musimy zarobione środki wydać w 2 lata.

Ważne: termin 3 lat liczymy od końca roku, w którym sprzedaliśmy daną nieruchomość. Jeżeli więc sprzedaliśmy nieruchomość w styczniu 2019 r. to na wydanie środków ze sprzedaży mamy czas, aż do 31 grudnia 2022 r.

Więcej o zmianach w zasadach opodatkowania sprzedaży mieszkania przeczytać w tekście: OPODATKOWANIE SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

CO TO SĄ WŁASNE CELE MIESZKANIOWE?

Wydatki na własne cele mieszkaniowe to wydatki na mieszkanie lub dom, w którym będziemy mieszkać. Takie wydatki to np. zakup mieszkania, spłata kredytu lub zakup działki na budowę domu. Wydatki na własne cele mieszkaniowe to także wydanie posiadanych środków na remont już posiadanego przez nas mieszkania.

W przypadku zakupu nowego mieszkania często pojawia się pytanie: Czy zapłata deweloperowi to także wydatek na cele mieszkaniowe?

DEWELOPER NIE TAKI STRASZNY JAK GO MALUJĄ?

Urzędy podatkowe często odmawiały prawa do ulgi mieszkaniowej osobom, które przelały środki na mieszkanie deweloperowi ale nie podpisały ostatecznej. Umowa ostateczna, to taka która przenosi na nas własność mieszkania. Na podstawie umowy deweloperskiej nie przysługuje nam prawo własności. Oczywiście, możemy żądać od dewelopera zawarcia umowy przenoszącej własność ale nie jest to tożsame z byciem właścicielem nieruchomości.

Dopiero na początku 2018 r. zapadł przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tym wyroku, sąd stwierdził, że zawarcie umowy deweloperskiej, przelanie środków deweloperowi i wykańczanie mieszkania spełnia kryteria ulgi mieszkaniowej.

OD 2019 R. TYLKO UMOWA OSTATECZNA DA PRAWO DO ULGI MIESZKANIOWEJ

Niestety, Ministerstwo Finansów postanowiło uregulować tę kwestię wprost w przepisach. Od stycznia 2019 r., wydatki na rzecz dewelopera będą dawały prawo do ulgi tylko jeżeli w terminie 3 lat nastąpiło przeniesienie prawa własności mieszkania. Oznacza to, że zawierając umowę deweloperską musimy zwracać szczególną uwagę na termin oddania lokali i zawarcia umów ostatecznych. Termin ten nie może być zbyt długi. Musimy dać sobie kilka miesięcy na ewentualne opóźnienie dewelopera.

[ssba-buttons]

Opublikowano w kategorii PIT, Podatki i otagowano: , , , .

2 Comments

  1. Hej. Mam pytanie.
    Czy aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej o podatku od spadku i darowizny ten podpunkt mnie dyskwalifikuje?
    „”””2. Nie jestem właścicielem/właścicielką innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nim/nią przeniosę własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

    Dodam że nabyłam lokal mieszkalny w 2019r ale mam na razie tylko umowę deweloperską i wciąż czekam na akt notarialny oraz wpis do KS.
    Meldunek mam w mieszkaniu które otrzymałam w spadku i nie mam zamiaru go sprzedawać.

    Help, pleaseeeee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *