OPODATKOWANIE SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI W 2019 R.

W 2019 r. sprzedaż mieszkania będzie bardziej opłacalna podatkowo niż w 2018 r. Wprowadzane zmiany zmniejszą liczbę osób, które będą musiały zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania czy działki. Co się zmienia?

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia podlega PIT

Zgodnie z przepisami, sprzedaż nieruchomości wcześniej niż z upływem 5 lat od daty nabycia (zakupu lub odziedziczenia), powoduje obowiązek zapłaty podatku. Podatek liczony jest od różnicy pomiędzy tym, co na sprzedaży nieruchomości zarobiliśmy a wydatkami na jej nabycie.

Jak liczyć termin 5 lat?

Jak to bywa w przepisach podatkowych, dochodzi do zagięcia czasoprzestrzeni i okres 5 lat w praktyce wynosi prawie lat 6. Zgodnie z przepisami, okres 5 lat liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym kupiliśmy nieruchomość.

Przykład: Jan Podatkowiec kupił mieszkanie 20 stycznia 2013 r. Następnie sprzedał je 25 czerwca 2018 r. Sprzedanie mieszkania bez podatku, będzie możliwe dopiero w 2019 r. Okres 5 lat liczymy dopiero od 2014 r.!

Nowe zasady liczenia terminu 5 lat przy sprzedaży nieruchomości

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że jeżeli sprzedajemy nieruchomość (mieszkanie, działkę etc.) odziedziczone w spadku, to okres 5 lat (a tak naprawdę 6 lat) liczymy od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę! Co to oznacza? A to, że szybciej będzie można sprzedać nieruchomość bez podatku!

Przykład: Janina Akcyza odziedziczyła mieszkanie po swojej mamie 2 stycznia 2018 r. Sprzeda je w marcu 2019 r. Mama Janiny mieszkanie kupiła w 1975 r. W związku ze zmianą przepisów, Janina nawet jeżeli sprzeda mieszkanie rok po śmierci mamy to nie będzie musiała płacić podatku. Okres 5 lat zaczynamy liczyć już 1975 r. 🙂

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie!

Kolejne dwie korzystne (!) zmiany dotyczą sytuacji, w której stajemy się jedynymi właścicielami nieruchomości (lub nasz udział wzrasta lub maleje) w wyniku działu spadku, podziału nieruchomości lub podziału majątku wspólnego. We wszystkich tych sytuacjach, dokonane zmiany, co do wysokości udziału w nieruchomości nie będą traktowane jako zbycie (sprzedaż) lub nabycie nieruchomości.

Oznacza to, że np. w przypadku majątku wspólnego po rozwodzie i przyznania nieruchomości jednemu z małżonków, okres 5-letni będzie liczony w stosunku do całości nieruchomości już od dnia nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Do tej pory, organy podatkowe próbowały twierdzić, że nabycie połowy mieszkania następowało dopiero w momencie podziału majątku. Co wiązało się często z koniecznością zapłaty podatku od kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, w części przypadającej na przejętą w wyniku rozwodu część nieruchomości.

A co jeśli 5 lat nie minęło?

W takim wypadku ratuje nas wydanie otrzymanej kwoty na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z przepisami, jeżeli wydamy całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania na tzw. własne cele mieszkaniowe, to nie będziemy musieli płacić podatku. Do końca 2018 r. konieczne było wydanie tych środków w terminie 2 lat (licząc od końca roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość). Jeżeli nieruchomość sprzedajemy w 2019 r. i w latach następnych, to na wydanie środków będziemy mieli aż 3 lata.

Co to są własne potrzeby mieszkaniowe?

Znamy rodzaje wydatków „na własne cele mieszkaniowe” jednak, jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, a raczej w ich interpretacji.

Przepisy wskazują, że wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe to m.in. zakup:

  • mieszkania,

  • domu,

  • działki budowlanej,

  • wydatki na remont lub budowę domu.

 

Także spłata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania (w którym się mieszka) pozwala na skorzystanie z ulgi. Pamiętajmy, że spłata kredytu zaciągniętego na zakup sprzedanego mieszkania nie będzie korzystać z ulgi.

WAŻNE: Zakup mieszkania na wynajem nie wpisuje się we własne cele mieszkaniowe. Zakup tzw. TBSu nie daje prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Jeżeli w 2018 r. sprzedałeś/as mieszkanie, to taką sprzedaż rozliczamy na formularzy PIT-39. Dostępnym pod linkiem.

Więcej o uldze mieszkaniowej możesz przeczytać w tekście: Umowa deweloperska a ulga mieszkaniowa

***
Wprowadzane zmiany zdecydowanie należy ocenić pozytywnie. Są one korzystne dla osób sprzedających nieruchomość i w znacznej części niwelują istniejące absurdy.

 

Ministerstwo Finansów ogłosiło konsultacje podatkowe w sprawie nowych przepisów. Po przeanalizowaniu uwag przesłanych do MF w trakcie konsultacji, zostaną przygotowane objaśnienia podatkowe. Uwagi można zgłaszać do Ministerstwa Finansów do końca lutego 2019 r. O wynikach konsultacji będziemy informować na bieżąco!

Jeżeli nie wiesz jak będzie opodatkowana sprzedaż mieszkania – skontaktuj się z nami! Pisz śmiało na: marcelina@msztax.pl albo zadaj pytanie w komentarzu!

 

O innych zmianach w PIT w 2019 r. możesz przeczytać tutaj:

PODATKI OD KRYPTOWALUT W 2019 R. – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN W PIT

DANINA SOLIDARNOŚCIOWA – O PODATKU, KTÓRY NIE JEST PODATKIEM
Poprzedni wpis
PODATKI OD KRYPTOWALUT W 2019 R. – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN W PIT
Następny wpis
PODATKI OD KRYPTOWALUT ZA 2018

Dodaj komentarz