Podatek od sprzedaży nieruchomości

PODATEK OD SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Od 2019 r. sprzedaż mieszkania będzie bardziej opłacalna podatkowo niż jeszcze w 2018 r. Wprowadzone zmiany zmniejszyły liczbę osób, które muszą zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości – mieszkania czy działki. Przeczytaj kto i kiedy musi zapłacić podatek od sprzedanej działki lub mieszkania.

UWAGA: Ten artykuł został zaktualizowany 6 stycznia 2021 r.

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia podlega PIT

Zgodnie z przepisami, sprzedaż nieruchomości wcześniej niż z upływem 5 lat od daty nabycia (zakupu lub odziedziczenia), powoduje obowiązek zapłaty podatku. Podatek liczony jest od różnicy pomiędzy tym, co na sprzedaży nieruchomości zarobiliśmy a wydatkami na jej nabycie.

Jak liczyć termin 5 lat?

Jak to bywa w przepisach podatkowych, dochodzi do zagięcia czasoprzestrzeni i okres 5 lat w praktyce wynosi prawie lat 6. Zgodnie z przepisami, okres 5 lat liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym kupiliśmy nieruchomość.

Przykład: Jan Podatkowiec kupił mieszkanie 20 stycznia 2013 r. Następnie sprzedał je 25 czerwca 2018 r. Sprzedanie mieszkania bez podatku, będzie możliwe dopiero w 2019 r. Okres 5 lat liczymy dopiero od 2014 r.!

Nowe zasady liczenia terminu 5 lat przy sprzedaży nieruchomości

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że jeżeli sprzedajemy nieruchomość (mieszkanie, działkę etc.) odziedziczone w spadku, to okres 5 lat (a tak naprawdę 6 lat) liczymy od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę! Co to oznacza? A to, że szybciej będzie można sprzedać nieruchomość bez podatku!

Przykład: Janina Akcyza odziedziczyła mieszkanie po swojej mamie 2 stycznia 2018 r. Sprzeda je w marcu 2019 r. Mama Janiny mieszkanie kupiła w 1975 r. W związku ze zmianą przepisów, Janina nawet jeżeli sprzeda mieszkanie rok po śmierci mamy to nie będzie musiała płacić podatku. Okres 5 lat zaczynamy liczyć już 1975 r. 🙂

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie!

Kolejne dwie korzystne (!) zmiany dotyczą sytuacji, w której stajemy się jedynymi właścicielami nieruchomości (lub nasz udział wzrasta lub maleje) w wyniku działu spadku, podziału nieruchomości lub podziału majątku wspólnego. We wszystkich tych sytuacjach, dokonane zmiany, co do wysokości udziału w nieruchomości nie będą traktowane jako zbycie (sprzedaż) lub nabycie nieruchomości.

Oznacza to, że np. w przypadku majątku wspólnego po rozwodzie i przyznania nieruchomości jednemu z małżonków, okres 5-letni będzie liczony w stosunku do całości nieruchomości już od dnia nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Do tej pory, organy podatkowe próbowały twierdzić, że nabycie połowy mieszkania następowało dopiero w momencie podziału majątku. Co wiązało się często z koniecznością zapłaty podatku od kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, w części przypadającej na przejętą w wyniku rozwodu część nieruchomości.

A co jeśli 5 lat nie minęło?

W takim wypadku ratuje nas wydanie otrzymanej kwoty na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z przepisami, jeżeli wydamy całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania na tzw. własne cele mieszkaniowe, to nie będziemy musieli płacić podatku. Do końca 2018 r. konieczne było wydanie tych środków w terminie 2 lat (licząc od końca roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość). Jeżeli nieruchomość sprzedajemy w 2019 r. i w latach następnych, to na wydanie środków będziemy mieli aż 3 lata.

Co to są własne potrzeby mieszkaniowe?

Znamy rodzaje wydatków „na własne cele mieszkaniowe” jednak, jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, a raczej w ich interpretacji.

Przepisy wskazują, że wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe to m.in. zakup:

  • mieszkania,

  • domu,

  • działki budowlanej,

  • wydatki na remont lub budowę domu.

Także spłata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania (w którym się mieszka) pozwala na skorzystanie z ulgi. Pamiętajmy, że spłata kredytu zaciągniętego na zakup sprzedanego mieszkania nie będzie korzystać z ulgi.

WAŻNE: Zakup mieszkania na wynajem nie wpisuje się we własne cele mieszkaniowe. Zakup tzw. TBSu nie daje prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Jeżeli w 2018 r. sprzedałeś/as mieszkanie, to taką sprzedaż rozliczamy na formularzy PIT-39. Dostępnym pod linkiem.

UWAGA: W związku z pandemią coronowariusa, przedłużono termin na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej dla osób, które sprzedały działkę w 2018 r. Jeżeli sprzedałeś działkę w 2018 r. to masz czas do końca 2021 r. na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej i wydanie pieniędzy otrzymanych ze sprzedaży nieruchomosci (mieszkania, działki)!

Więcej o uldze mieszkaniowej możesz przeczytać w tekście: Umowa deweloperska a ulga mieszkaniowa

***

Ministerstwo Finansów ogłosiło konsultacje podatkowe w sprawie nowych przepisów. Po przeanalizowaniu uwag przesłanych do MF w trakcie konsultacji, zostaną przygotowane objaśnienia podatkowe. Uwagi można zgłaszać do Ministerstwa Finansów do końca lutego 2019 r. O wynikach konsultacji będziemy informować na bieżąco!

Jeżeli nie wiesz jak będzie opodatkowana sprzedaż mieszkania – skontaktuj się z nami! Pisz śmiało na: marcelina@msztax.pl albo zadaj pytanie w komentarzu!

 

O innych zmianach w PIT w 2019 r. możesz przeczytać tutaj:

PODATKI OD KRYPTOWALUT W 2019 R. – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN W PIT

DANINA SOLIDARNOŚCIOWA – O PODATKU, KTÓRY NIE JEST PODATKIEM

 

Opublikowano w kategorii PIT, Podatki i otagowano: , , , , , , , , , , , , , .

78 Comments

  1. Witam Panią.
    Mam pytanie na temat podatku od sprzedaży domu.
    Otóż zakupiłam działkę budowlaną w roku 2017, otrzymałam pozwolenie na budowę i wybudowałam dom, oddany do użytku w 2018 roku obecnie jestem w trakcie prac wykończeniowych i dopiero ubiegam sie o przydzielenie nr domu ( do tej pory jest tylko nr działki).
    Mam pytanie. Jesli chciałbym sprzedać dom to od kiedy liczymy 5 lat, aby nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości?
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Kamila

    • Pani Kamilo, termin 5 lat liczmy konca roku, w którym nastąpiło nabycie działki – czyli w Pani przypadku sprzedaż bez podatku liczyć będziemy od 2018 r.

  2. Nabyłam mieszkanie w drodze spadku po rodzicach w marcu 2018r sprzedałam to mieszkanie w kwietniu 2018r jestem właścicielką domu jednorodzinnego nie zamierzam go remontować , nie planuję także zakupu działki budowlanej. Czy jest szansa uniknięcia 19% podatku. Jak mam miejsce własne zamieszkania .

  3. Czyli rozumiem z tego, że za sprzedaż nieruchomości (działki) w 2018 r. otrzymanej w spadku nadal muszę zapłacić podatek 19%, bo prawo nie działa wstecz. Chyba, że wydam te środki na cele mieszkaniowe.

  4. Jak wygląda sprawa podatku w sytuacji następującej: mąz nabywa w spadku mieszkanie w2012, po śmierci męza w 2014 mieszkanie w spadku otrzymuję ja idwoje dzieci po 1/3. W 2015 jest dział spadku i przeniesienie własności na moją rzecz. W 2019 chcę sprzedać to mieszkanie.

    • Dzień dobry! Pani sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż standardowy przypadek „blogowy”. Proszę się skontaktować ze mną mailowo – na pewno pomogę!

  5. Sprzedałam mieszkanie drożej o 80 000 czy muszę zakupić nowa nieruchomość za całość sumy ze sprzedaży mieszkania czy tez nie mniej niż uzyskaną nadwyżkę w kwocie 80 000.proszę o pomoc

    • Pani Ewo, wszystko zależy od tego kiedy Pani mieszkanie kupiła/dostała/odziedziczyła. Niestety mam za mało informacji od Pani żeby udzielić odpowiedzi. Proszę napisać maila – postaramy się doradzić.

  6. Kupiliśmy z mężem mieszkanie w czerwcu 2015 (za 169 tysiecy) kredyt na to mieszkanie aktualnie wynosi 125 tysięcy. Chcemy sprzedać mieszkanie, spłacić ten kredyt i zaciągnąć nowy na nową nieruchomość. Jak w tym przypadku będzie wyglądać podatek ?

    • Pani Żaneto, zapraszam do konsultacji mailowej – przy spłacie kredytu jest kilka kwestii, które trzeba omówić w szczegółach.

  7. Prosze o podpowiedz czy trzeba zaplacic podatek fiskusowi jezeli zakupie mieszkanie za np. 250 tys. zl . a sprzedam za 300 tys . poniewaz powszechnie wiadomo ze ceny mieszkan z kazdym rokiem ida w gore . Jak sprawa wyglada przed uplywem 5 lat a jak po 5 latach zwazywszy ze srodki beda wykorzystane na zakup mieszkania lub domu ?

    • Pani Bernadeto, dziękuję za komentarz! Podatek płacimy jeżeli sprzedajemy nieruchomość przed upływem 5 lat (w praktyce 6 lat) od daty jej zakupu. Podatek płaci się od „dochodu” – czyli kwoty, którą zarabiamy na sprzedaży. W pani przykładzie, podatek byłby płącony od kwoty 50.000 zł (o ile oczywiście nie korzystalibyśmy z tzw. lgi meiszkaniowej). Jeżeli zadeklarujemy, że całą otrzymaną kwotę ze sprzedaży wydamy na zakup nowego mieszkania dla nas samych, wtedy podatku nie płacimy. Sprzedaż mieszkania po upływie 5 (w praktyce 6) lat od nabycia w ogóle nie podlega PIT.

    • Kupiłam mieszkanie w lutym 2016 a teraz w lutym 2021 chce sprzedać. Czy by uniknąć opłaty podstkowej zostaje mi przekazanie dzieciom w darowiznie? Ile czasu po przekazaniu mogę sprzedać?

      • Sprzedaż mmieszkania w 2021 będzie powodowała obowiązek zapłaty podatku, chyba, że skorzysta Pani z ulgi mieszkaniowej (tj. przeznaczy środki ze sprzedaży na zakup innej nieruchomości dla siebie lub na remont pani miejsca zamieszkania). Jeżeli przekaże Pani mieszkanie dzieciom, a one je sprzedadzą wtedy także będą musiały zapłącić podatek – chyba, że za pieniądze ze sprzedaży przekażą na własne cele mieszkaniowe.

      • Dostałam działkę w formie darowizny w lipcu 2017r chce sprzedać działkę za 73000zl w lutym 2021r. Kiedy bym mogła sprzedać dziake bez podatku?
        Ile jest procent podatku i czy ulga z tego podatku na cele mieszkaniowe np. Na remont to trzeba mieć faktury i jaka kwotę na cele mieszkaniowe z kwoty sprzedaży działki trzeba przeznaczyć

  8. Witam.
    Ja tutaj widzę pewną sprzeczność…
    Najpierw jest nagłówek:
    Nowe zasady liczenia terminu 5 lat przy sprzedaży nieruchomości. i cytat:
    „A to, że szybciej będzie można sprzedać nieruchomość bez podatku!”
    A później:
    A co jeśli 5 lat nie minęło? i tutaj wyjaśnienie że trzeba to wydać na potrzeby mieszkaniowe.

    Więc jak to jest?
    Mogę sprzedać nieruchomość, po spadku, przed upływem 5 lat i NIE wydawać tego na cele mieszkaniowe?? tylko np kupić samochód?

    • Nie ma sprzeczności – wszystko zależy od tego kiedy sprzedajemy nieruchomość ze spadku i czy minęło 5 lat od jej nabycia. W niektórych sytuacjach Pan podatek zapłąci, a w niektórych nie:) Odsyłam do przykładów:)

  9. Witam czy w sytuacji sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat oprócz kwoty 19 % należne są również odsetki od kwoty wyliczonej – jeśli nie udało się wydatkować zakładanej wartości na inne cele mieszkaniowe. Jaka kwota odsetek może być wyliczona?

    • Panie Szymonie, dziękuję za komentarz! Jeżeli zdecydował się Pan na skorzystanie ze zwolnienia i zadeklarował Pan, że wyda Pan środki ze sprzedaży na „własne cele mieszkaniowe” jednak Pan tego nie zrobił, to konieczny będzie zwrot podatku wraz z odsetkami. Odsetki liczymy od dnia kiedy powinien Pan był pierwotnie zapłacić podatek. Np. jeżeli sprzedał Pan nieruchomość w 2016 r. to podatek powinien być zapłacony do 30.04.2017 r. Ewentualne odsetki, od kwoty niewykorzystanej na własne cele mieszkaniowe liczone byłyby więc od tej właśnie daty. Wysokość odsetek można sprawdzić na stronie Ministrestwa Finansów.

    • Dostałam działkę w formie darowizny w lipcu 2017r chce sprzedać działkę za 73000zl w lutym 2021r. Kiedy bym mogła sprzedać dziake bez podatku?
      Ile jest procent podatku i czy ulga z tego podatku na cele mieszkaniowe np. Na remont to trzeba mieć faktury i jaka kwotę na cele mieszkaniowe z kwoty sprzedaży działki trzeba przeznaczyć

  10. witam,chciałabym sprzedac działke budowlana nabyta w akcie dziedziczenia w 2017 roku jaki podatek zapłace?czesc z tych pieniedzy chciłabym przeznaczyc na remont mieszkania.Pozdrawiam,Elwira Hanzel

    • Dzień dobry! Podatek od sprzedaży działki wynosi 19% tego co na takiej sprzedaży Pani zarobiła – w Pani przypadku, w dużym uproszczeniu możemy założyć, że będzie to podatek od otzrymanej ze sprzedaży kwoty. Jeżeli zdecyduje się Pani część uzyskanych środków przeznaczyć na tzw. „własne potrzeby mieszkaniowe” wtedy podatek będzie mniejszy – będzie obliczany proporcjonalnie od kwoty jakiej nie przeznaczy Pani na nowe mieszkanie/dom lub działkę.

  11. Witam,jeśli w grudniu 2018 nabyliśmy mieszkanie za 460 tys a w tej chwili chcemy go sprzedać za 980 tys to jaki duży będzie podatek ?

    • Pani Olu, podatek liczymy jako 19% dochodu (zysku) na sprzedaży nieruchomości. Przy założeniu, że nie uwzględniamy żadnych dodatkowych kosztów tylko koszty zakupu, nie było dokonywanej amortyzacji, etc. zapłacą Państwo 19% tego co na sprzedaży Państwo zarobili (tj. 19%* (980.000-460.000)).

  12. Witam. Mam pytanie odnośnie podatku od darowizny w postaci domu, który wraz z byłym mężem otrzymaliśmy od moich rodziców w 2015 roku, 8 lipca. Rozwiedlismy się w ubiegłym roku, we wrześniu. Obecnie chcielibyśmy dokonać podziału majątku przed notariuszem, tak że były mąż w całości oddaje mi połowę domu , gdzie tylko ja będę właścicielem nieruchomości, a ja w całości przejmuje kredyt hipoteczny, którym nieruchomość jest objęta. W 2015 roku przy otrzymaniu darowizny były mąż korzystał z ulgi podatkowej. Czy podział jest możliwy przed upływem 5 lat bez odprowadzenia podatku? Proszę o jak najszybszą odpowiedz

    • Pani Marto, zapraszam do konsultacji mailowej – w Pani sytuacji jest kilka kwestii, które trzeba omówić w szczegółach.

  13. Witam,
    w 2017r. sprzedałem mieszkanie po matce i mam pytanie : mam 2 czy 3 lata na zapłacenie podatku i czy muszę ten podatek zapłacić ??

    • Dzień dobry! Dziękuję za pytanie. Proszę pamiętać, że podatek jest należny jeżeli: 1) sprzedajemy mieszkanie po 5 (w praktyce nawet 6) latach od jego nabycia – u Pana będzie to data śmierci Pana mamy, 2) jeżeli nie zdecydował się Pan na skorzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej. Jeżeli mieszkanie sprzedawał Pan w 2017 r. to miał Pan 2 lata na wydanie środków na „własne cele mieszkaniowe”. Na podstawie informacji od Pana ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedzieć czy musi Pan zapąłcić podatek. W celu szczegółowej porady, proszę napisać do mnie maila.

  14. Witam
    Rodzice w 2010 przekazali dom na trójkę rodzeństwa. W grudniu 2017, siostra przekazała swoją część na mnie,
    W sierpni 2019 dom został sprzedany.
    Czy będę płaciła podatek od 1/3 części od siostry?
    Kupiłam mieszkanie własnościowe, w maju 2019, czyli 4 miesiące przed sprzedażą domu
    Dziękuje
    Marzanna

  15. Dzień dobry. W 2016r. moja żona dostała jeszcze przed naszym ślubem dwa mieszkania jako darowiznę. Obecnie, chcemy sprzedać jedno z nich i przeznaczyć pieniądze z tej sprzedaży całkowicie na zakup nowego domu. Akt własności otrzymalibyśmy w połowie 2021r. Czy musimy zapłacić od tej sprzedaży podatek?

    • Jeżeli dom kupują Państwo dla siebie to taki zakup zalicza się do własnych celów mieszkaniowych. Gdyby np. kupili Państwo dom dla swoich dzieci nie spełniliby Państwo warunku wydania pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

  16. Witam mam takie pytania czy mogą Państwo udzielić mi porady prawnej .Kupiłam dom rok temu i teraz muszę sprzedać nieruchomość po bracie mieszkanie ,czy będę musiała uniszczac podatek skarbowy za ta nieruchomość czy mogę przedstawić Akt Notarialny związany z kupnem domu ze chce na poczet splaty kretytu .Dom kupilam rok temu czyli 2018 r .A mieszkanie sprzedaje 2019 .Dziękuję za pomoc .

    • Niestety zakup mieszkania rok wcześniej nie daje prawa do skorzystania z „ulgi mieszkaniowej”. Gdyby kupiła Pani dom na kredyt – to spłata tego kredytu kwalifikowałaby się jako własny wydatek mieszkaniowy.

  17. Witam, w 2019 roku otrzymałam w darowiźnie od mamy garaż. Chce go sprzedać. Czy obowiązuje w tym wypadku okras 5 lat kiedy liczony jest podatek od przychodu ze sprzedaży tej nieruchomości otrzymanej w darowiźnie od rodzica?
    Jeżeli tak, to czy możliwe jest skorzystanie z ulgi mieszkaniowej?
    Czy w ramach ulgi mieszkaniowej można rozliczyć remont posiadanego już mieszkania?

  18. Witam,
    W 2016 r. kupiliśmy z mężem działkę (14 arów). W tym roku sprzedaliśmy sąsiadowi 0,23 ara, potrzebował żeby móc się budować. Cena sprzedaży była nieznacznie niższa od ceny zakupu. Czy obowiązuje nas podatek 19% skoro nic nie zarobiliśmy na tej sprzedaży?

    • Podatek płacimy od dochodu – a więc jeżeli na sprzedaży zarobiliśmy to podatek jest należny, jeżeli sprzedaliśmy ze stratą to nie ma obowiązku zapłaty podatku. Inna kwestia – proszę pamiętać, żeby cenę sprzedaży rozliczyć proporcjonalnie.

  19. Dzień Dobry Pani. Mam pytanie odnośnie sprzedaży dwóch działek ,które dostałem od rodziców jako darowizna . Nie upłynęło jeszcze 5 lat i sprzedałem obie działki. Czy pieniądze z jednej działki mogę przeznaczyć na remont swojego domu a za pieniądze z drugiej działki moge kupić mieszkanie ? Czy wówczas nie musze płacić podatku do Urzędu Skarbowego ? Bardzo prosze o odpowiedż.

    • Ulgą ma dotyczyć własnych celów mieszkaniowych. Jeżeli środki przeznaczy Pani np. na zakup mieszkania na wynajem to nie jest to zaliczane do wydatków na własne cele mieszkaniowe. Pojawiają się powoli wyroki, które zezwalają na czasowe wynajęcie mieszkania ale w takich przypadkach należy liczyć się na spory z US.

  20. Dzień dobry.
    W 2017 r otrzymałam w formie darowizny od taty, nieruchomość, którą tata odziedziczył w 2005 r. Proszę o odpowiedź
    1. Czy z tytułu sprzedaży tej nieruchomości w 2019r, będę musiała zapłacić podatek dochodowy ? Czy będę zwolniona z podatku, ponieważ okres 5 lat będzie liczony podobnie jak w przypadku nieruchomości nabytych w spadku, tj od 2005 r ?
    2. Z tytułu darowizny byłam zwolniona z podatku od spadków i darowizn (grupa 0). Czy sprzedaż nieruchomości w 2019 r. spowoduje konieczność zapłaty podatkuodspadków i darowizn ?

  21. W Lutym 2016 rodzice darowali mi mieszkanie 3 pokojowe. Wyłącznie na moją własność mimo iż byłem juz wówczas w związku malzenskim. Obecnie powiększyła nam się rodzina o 2 dzieci. Planujemy wraz z żoną sprzedaż mieszkania 3 pokojowego i zakup mniekszego A różnice w cenie chcielibyśmy przeznaczyć na wkład własny do kredytu na dom. W czasie realizacji budowy domu mieszkalibysmy w mniejszym mieszkaniu a w momencie przeprowadzki chcielibyśmy to mieszkanie wynajmować i dochody z tego tytułu przeznaczać na częściowa spłatę kredytu hipotecznego za dom. Czy fakt nie upłynięcia 5lat od darowizny przy planowanej przez nas inwestycji na realizacje celow mieszkaniowych (obejmujących zakup 2 nieruchomości mieszkania i domu) zwalnia nas z zapłaty 19% podatku dochodowego? Moglibyśmy sprzedać mieszkanie 3 pokojowe i pokryć nim koszty kredytu ale zakup mniejszego mieszkania stanowi dla nas duza oszczędność chociażby kosstach mkeszkania na czas budowy domu

  22. Dzień dobry, mama zmarła w grudniu 2018, (akt poświadczenia dziedziczenia został wykonany w lipcu 2019). Posiadała 1/2 udziałów w nieruchomości. Współwłaścicielką nieruchomości w udziale 1/2 została po śmierci swojej matki a mojej babci w poaździerniku 2013, pozostałe 1/2 udziałów przejął brat mamy – wuj (postępowanie sądowe odbyło się w czerwcu 2014). Wcześniej tj. przed śmiercią swojej matki posiadała udział w wys. 1/6. Aktualnie odziedziczony mój udział po mamie w wys. 1/2 chce odkupić (spłacić) ode mnie syn wuja – kuzyn. Czy w związku z powyższym będę musiał zapłacić podatek lub będzie to musiał zrobić kuzyn wg nowych przepisów z 2019 r. Dziękuję.

  23. Wtam
    Mama kupuła mieszkanie w 2001 r, darowała mnie notarialnie w 2015 roku. Mama zmarła w 2019 i sprzedałam je natychmiast. Rozumiem, ze nie płace podatku ale jak i czy musze zawiadomić Urzad Skarbowy i który, mój czy Mamy?

    • Sprzedała Pani mieszkanie przed upływem 5 lat od daty nabycia – w Pani przypadku data nabycia nieruchomości to 2015 r. bo wtedy otrzymała Pani mieszkanie w darowiźnie. 5 lat liczymy więc od początku 2016 r. (czyli 2016, 2017, 2018, 2019, 2020). Bez podatku może Pani sprzedać mieszkanie dopiero w 2021 r. Wcześniejsza sprzedać oznacza obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku (chyba, że korzysta Pani z ulgi mieszkaniowej). Deklarację składa Pani do swojego US do 30 kwietnia 2020 r.

  24. A co w sytuacji kiedy ojciec buduje dom, który po wybudowaniu chce przekazać w darowiźnie synowi. Syn później chce sprzedać pół domu (bliźniak). Czy zapłaci jakiś podatek od tego? Czy lepiej żeby ojciec pół domu przekazał mu w darowiźnie, a pół sprzedał sam (ojciec)? 🙂

    • W takim wypadku – nabycie nastąpiło w 2019 r. 5 lat liczymy więc od 2020 r. Czyli 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 – dopiero w 2025 r. będzie można sprzedać nieruchomość bez podatku (chyba, że przy wcześniej sprzedaży skorzystamy z tzw. ulgi mieszkaniowej)

  25. Witam,
    W 2019 roku otrzymałam w darowiźnie od siostry mieszkanie ( zwolnione z opodatkowania). Po 2 miesiącach chcę je sprzedać. Czy będę musiała odprowadzić podatek (siostra była właścicielką 26 lat)?

    • Doliczanie czasu dotyczy tylko sytuacji, w której dziedziczymy nieruchomość. W sytuacji darowizny nie możemy doliczyć tych 26 lat do okresu 5 lat. W pani sytuacji, jedyną opcją uniknięcia zapłaty podatku to skorzystanie z ulgi mieszkaniowej.

  26. Dobry wieczór,
    mam nietypową sytuację. w 2017 roku mąż otrzymał w darowiźnie od swoich rodziców działkę budowlaną. W 2019 wybudował na tej działce bliźniak i sprzedał go z końcem roku 2019 za kwotę 1 500 000 zł. Czy zakup dwóch mieszkań dla naszych dzieci i zakup działki budowlanej pod budowę nowego domu dla nas w ciągu 3 lat będzie traktowany jako własne cele mieszkaniowe? I co w sytuacji, gdy te mieszkania do osiągnięcia pełnoletności dzieci będą wynajmowane? Ponadto co w sytuacji gdy zmienimy zdanie i po kilku latach (np. po 4-5) zdecydujemy się odsprzedać działkę, która pierwotnie była przeznaczona na własne cele mieszkaniowe? Czy są jakieś inne sposoby na wybrnięcie z tej sytuacji? (wiem tylko że można odpisac fry poniesione na budowę tego bliźniaka i chyba koszty notariusza)…

    • Pani Basiu – własne cele mieszkaniowe, to zakup nieruchomości dla siebie, nie dla dzieci. Zakup mieszkania dla dzieci nie będzie kwalifikował się do skorzystania z ulgi. Jeżeli środki ze sprzedaży działki zostaną wydane na zakup np. dwóch mieszkań na wynajem i działki pod budowę domu to jedynie zakup działki będzie „łapał” się na ulgę. Odnośnie pozostałych pytań – zapraszamy na konsultację – bo dużo by było się rozpisywać:)

  27. Dzień dobry,
    Czy może Pani pomoc w odpowiedzi na następujące oytanie:
    – dwie siostry dostały w połowie 2016 r darowiznę od swojej mamy – działkę z domem, po połowie
    – teraz jedna z sióstr chce sprzedać swoje udziały – swoją połówkę – drugiej siostrze oraz jej mężowi
    – czy w tego typu układance również następuje konieczność odprowadzenia podatku jeśli środki nie będą przeznaczone na cele mieszkaniowe?

    – czy „celi mieszkaniowych” może być kilka? Tzn cześć kwoty uzyskanej że sprzedaży będzie przeznaczona na kupno mieszkania, część na pokrycie wkładu własnego na budowę domu, część na wykończenie?

    Pozdrawiam

    • Dzień dobry! Nie ma znaczenia komu sprzedajemy nieruchomość – czy siostrze, szwagrowi czy całkowicie obcej osobie. Jeżeli nie minęło 5 (6) od nabycia nieruchomości podatek będzie należny. Chyba, że skorzystamy właśnie z ulgi na cele mieszkaniowe. Nie ma przeszkód żeby np. część środków ze sprzedaży wydać na zakup mieszkania a część na jego wykończenie. W tym ostatnim wypadku uważajmy jednak na co wydajemy środki. W wydawanych interpretacjach przeważa stanowisko, że jedynie wydatki na wykończenie mieszkania takie jak np. zakup kafelków, podłóg, okien, drzwi czy białej armatury to wydatki mieszkaniowe. Organy podatkowe nie zgadzają się do zaliczania do wydatków na własne cele mieszkaniowe np. wydatków na RTV czy AGD.

  28. Dzien dobry,

    W lipcu 2015 roku otrzymalam droga darowizny mieszkanie nabyte na rynku pierwotnym przez moich rodzicow w 2008 roku. Fakt ten zostal zgloszony do US. Obecnie zamierzam mieszkanie sprzedac. Czy w zwiazku z tym, ze nie minelo jeszcze 5 lat bede podlegac obowiazkowi zaplaty podatku dochodowego? Jesli tak, to od jakiej kwoty? Bese bardzo wdzieczna za pomoc 🙂 pozdrawiam serdecznie

    • Dzień dobry! Jeżeli sprzeda Pani mieszkanie w 2020 r. to taka sprzedaż będzie opodatkowana (zasadniczo 19% kwoty sprzedaży minus wydatki związane ze sprzedażą). Jeżeli zdecyduje się Pani skorzystać z ulgi mieszkaniowej, wtedy nie będzie obowiązku zapłaty podatku. Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, by z ulgi mieszkaniowej skorzystać w terminie 3 lat.

  29. Mam pytanie tata zmarł 1980 roku brat 2008 roku a Mama 2009 roku ale był dział spadku w 2015 roku ,wszyscy dostaliśmy jednakowo tylko moja działka była lepsza klasowo ziemia i musiałam spłacić siostrę 20400 sprzedałam pół działki , czy muszę wypełnić pit 39 proszę o pomoc .

  30. Dzień dobry, w listopadzie sprzedałam mieszkanie które kupiłam dokładnie 5 lat wczesniej. Rozumiem, że nie mineło 5 lat obrachunkowych, gdzie sprzedaż miałaby miejsce bez opłacenia podatku. Jednak pogubiłam się w kwestii czy rozliczyć się za sprzedaż powinnam teraz do końca kwietnia, czy do konca kwietnia 2021? kwotę dochodu chcę przeznaczyć na zakup domu. Czy to powinno mieć miejsce w deklaracji?

  31. Witam, odziedziczylam kawalek ziemi, po dobrym przyjacielu rodziny. Ziemia ta zostala mo przepisana w formerly darowizny po smiertnej, bardzo niedziele wiem na ten typu temat I dlatego tez pisze do panstwa z nadzieje iz beda panstwa zdolni roziwklac moje watpliwosci. Przed smiercia powyzej wspomnianego przyjaciela rodziny uzgodnil on (jedynie w formerly slownej umowy) sprzedaz jednej czesci. Moje pytanie brzmi: skoro nie uplynelo 5 lat od nabycia darowizny, czy mam mozliwosc sprzedazy nowego kawalek dzieki? Czy ze wzgledu na wysoki podatek od darowizny jestem w stanie sprzrdac ten kawalek aby moc placici przymusowy podatek? Bardzo prosze o odpowiedz. Dziekuje.

    • Pani Wiolu, ciężko mi odpowiedzieć na Pani pytanie ponieważ nie ma czegoś takiego jak darowizna pośmiertna – czy chodzi Pani o zapis nieruchomości? Pani sytuacja wymagałaby przeanalizowania przez nas dokumentacji. Proszę się kontaktować z nami bezpośrednio – na maila: marcelina@msztax.pl

  32. Witam. W 2012 roku dostałam od rodziców darowiznę – działke rolną , w 2017 przekształciłam tą działkę na budowlaną. W 2020 roku chciałabym ja sprzedać, jak jest z podatkiem od sprzedaży. Od darowizny mija ponad 5 lat ale od przekwalifikowania na działkę budowlaną dopiero 3 lata. Podatek od sprzedaży 19% dotyczny okresu 5 lat od darowizny czy przekwalifikowania działki ? Dziękuję

  33. Witam,
    Chcę sprzedać mieszkanie, w którym mieszkam. Za pieniądze ze sprzedaży wybudować na połowie działki, którą posiadam bliźniak, który sprzedam, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na budowę własnego domu jednorodzinnego na drugiej połowie działki. Czy będę podlegała opodatkowaniu za sprzedaż bliźniaka?

    • Dzień dobry! Jak zawsze kluczem jest skorzystanie z ulgi mieszkaniowej i przeznaczenie środków w odpowiednim momencie na własne cele mieszkaniowe. Może Pani skorzystać z tej ulgi – trzeba będzie jednak wydać środki w odpowiednim czasie. proszę pamiętać, że osobno musimy tutaj rozliczyć sprzedaż mieszkania a osobno sprzedaż bliźniaka.

  34. Witam.
    Kupiłem mieszkanie 2 lata temu za 330 teraz sprzedam za 440 , wiadomo podatek będzie od 100 ale chce skorzystać z ulgi podatkowej bo będę budował dom tylko co w przypadku gdy np udowodnię nie całą kwotę na fv np 360 jak wtedy będzie naliczony podatek

  35. Rodzice wybudowali dom w roku 1970. W roku 2002 rozwiedli się.Ojciec zmarł w 2012. Część spadku po ojcu odziedziczyło dwoje dzieci ( w sumie 50% wskazanej nieruchomości). Dzieci następnie darowizną we wrześniu 2016r przekazały te swoje udziały czyli w sumie 50% nieruchomości mamie.
    Jeśli mama zechce sprzedać ten dom jeszcze w roku 2021 czyli przed upływem 5 lat od nabycia części nieruchomości to czy podatek będzie musiała zapłacić do US tylko od wartości uzyskanej ze sprzedaży tych 50% nieruchomości ? I czy ewentualnie jeśli wyda na nowe lokum 50% uzyskanej ze sprzedaży kwoty to podatku nie trzeba będzie płacić a za pozostałą część przychodu ze sprzedaży, którą ma od dnia wybudowania domu, może kupić kolejne mieszkanie bez płacenia podatku ?

    • Tak, Pani mama będzie musiała złożyć PIT od wartości połowy nieruchomości – tej, którą dostała w 2016 r. Jeżeli mama zdecyduje się na wydanie otrzymanej kwoty za 1/2 wartości nieruchomości na własne cele mieszkaniowe to może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Za druga połowę może zrobić co zechce:)

  36. Witam
    Małżonka dostała w darowiźnie działkę budowlaną oraz 2 rolne i dom w 2017r.
    W roku 2020 działkę budowlaną podzielona została na 2 część.Jedna z nich sprzedaliśmy.
    W tym roku dostaliśmy kredyt na budowę własnego domu .Jak rozliczyć pieniądze ze sprzedaży? ,Faktury VAT itp. a kredyt ?

  37. Witam, otrzymałam działkę rolna jako darowizna od taty, wzięłam kredyt i wybudowałam na niej dom, niestety musiałam sprzedać dom. czy podatek place od wartości darowanej działki czy od nieruchomości? Bo darowizna była tylko działka. Proszę o pomoc!

  38. Mam zamiar zakupić mieszkanie za 300.000 zł. Część tej kwoty (70 000 zł) oszczędziłem osobiście, pozostałą część (230 000zł) dostane w darowiznie na cele mieszkaniowe od rodziców. Jaki będzie mój dochód gdy, sprzedam te mieszkanie przed upływem 5 (6) lat, zakładając, że cena nieruchomości się nie zmieni? Czy na tym etapie mogę podjąć jakieś kroki, zmniejszając ten zysk?

  39. Witam serdecznie,
    Wybudowaliśmy z mężem budynek dwulokalowy. W jednym lokalu zamieszkaliśmy a drugi sprzedaliśmy. Pieniądze ze sprzedaży chcemy przeznaczyć na zakup drugiego mieszkania. Jest to mieszkanie w miejscowości uzdrowiskowej. Cel: pracujemy zdalnie więc czasem będziemy w nim mieszkać a czasem wynajmować. Czy to też jest własny cel mieszkaniowy?

  40. Witam mam pytanie po rozwodzie z małżonką podzieliliśmy się działkami ona wzięła jedna większą a ja dwie mniejsze po krótkim czasie po podziale sprzedałem działkę za 200 tys ale muszę oddać podatek 19 % żeby podatku nie zwracać czy mogę zakupić mieszkanie i w razie co do kiedy trzeba oddać podatek .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *