OPODATKOWANIE SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI W 2019 R.

W 2019 r. sprzedaż mieszkania będzie bardziej opłacalna podatkowo niż w 2018 r. Wprowadzane zmiany zmniejszą liczbę osób, które będą musiały zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania czy działki. Co się zmienia?

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia podlega PIT

Zgodnie z przepisami, sprzedaż nieruchomości wcześniej niż z upływem 5 lat od daty nabycia (zakupu lub odziedziczenia), powoduje obowiązek zapłaty podatku. Podatek liczony jest od różnicy pomiędzy tym, co na sprzedaży nieruchomości zarobiliśmy a wydatkami na jej nabycie.

Jak liczyć termin 5 lat?

Jak to bywa w przepisach podatkowych, dochodzi do zagięcia czasoprzestrzeni i okres 5 lat w praktyce wynosi prawie lat 6. Zgodnie z przepisami, okres 5 lat liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym kupiliśmy nieruchomość.

Przykład: Jan Podatkowiec kupił mieszkanie 20 stycznia 2013 r. Następnie sprzedał je 25 czerwca 2018 r. Sprzedanie mieszkania bez podatku, będzie możliwe dopiero w 2019 r. Okres 5 lat liczymy dopiero od 2014 r.!

Nowe zasady liczenia terminu 5 lat przy sprzedaży nieruchomości

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że jeżeli sprzedajemy nieruchomość (mieszkanie, działkę etc.) odziedziczone w spadku, to okres 5 lat (a tak naprawdę 6 lat) liczymy od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę! Co to oznacza? A to, że szybciej będzie można sprzedać nieruchomość bez podatku!

Przykład: Janina Akcyza odziedziczyła mieszkanie po swojej mamie 2 stycznia 2018 r. Sprzeda je w marcu 2019 r. Mama Janiny mieszkanie kupiła w 1975 r. W związku ze zmianą przepisów, Janina nawet jeżeli sprzeda mieszkanie rok po śmierci mamy to nie będzie musiała płacić podatku. Okres 5 lat zaczynamy liczyć już 1975 r. 🙂

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie!

Kolejne dwie korzystne (!) zmiany dotyczą sytuacji, w której stajemy się jedynymi właścicielami nieruchomości (lub nasz udział wzrasta lub maleje) w wyniku działu spadku, podziału nieruchomości lub podziału majątku wspólnego. We wszystkich tych sytuacjach, dokonane zmiany, co do wysokości udziału w nieruchomości nie będą traktowane jako zbycie (sprzedaż) lub nabycie nieruchomości.

Oznacza to, że np. w przypadku majątku wspólnego po rozwodzie i przyznania nieruchomości jednemu z małżonków, okres 5-letni będzie liczony w stosunku do całości nieruchomości już od dnia nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Do tej pory, organy podatkowe próbowały twierdzić, że nabycie połowy mieszkania następowało dopiero w momencie podziału majątku. Co wiązało się często z koniecznością zapłaty podatku od kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, w części przypadającej na przejętą w wyniku rozwodu część nieruchomości.

A co jeśli 5 lat nie minęło?

W takim wypadku ratuje nas wydanie otrzymanej kwoty na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z przepisami, jeżeli wydamy całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania na tzw. własne cele mieszkaniowe, to nie będziemy musieli płacić podatku. Do końca 2018 r. konieczne było wydanie tych środków w terminie 2 lat (licząc od końca roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość). Jeżeli nieruchomość sprzedajemy w 2019 r. i w latach następnych, to na wydanie środków będziemy mieli aż 3 lata.

Co to są własne potrzeby mieszkaniowe?

Znamy rodzaje wydatków „na własne cele mieszkaniowe” jednak, jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, a raczej w ich interpretacji.

Przepisy wskazują, że wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe to m.in. zakup:

 • mieszkania,

 • domu,

 • działki budowlanej,

 • wydatki na remont lub budowę domu.

 

Także spłata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania (w którym się mieszka) pozwala na skorzystanie z ulgi. Pamiętajmy, że spłata kredytu zaciągniętego na zakup sprzedanego mieszkania nie będzie korzystać z ulgi.

WAŻNE: Zakup mieszkania na wynajem nie wpisuje się we własne cele mieszkaniowe. Zakup tzw. TBSu nie daje prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Jeżeli w 2018 r. sprzedałeś/as mieszkanie, to taką sprzedaż rozliczamy na formularzy PIT-39. Dostępnym pod linkiem.

Więcej o uldze mieszkaniowej możesz przeczytać w tekście: Umowa deweloperska a ulga mieszkaniowa

***
Wprowadzane zmiany zdecydowanie należy ocenić pozytywnie. Są one korzystne dla osób sprzedających nieruchomość i w znacznej części niwelują istniejące absurdy.

 

Ministerstwo Finansów ogłosiło konsultacje podatkowe w sprawie nowych przepisów. Po przeanalizowaniu uwag przesłanych do MF w trakcie konsultacji, zostaną przygotowane objaśnienia podatkowe. Uwagi można zgłaszać do Ministerstwa Finansów do końca lutego 2019 r. O wynikach konsultacji będziemy informować na bieżąco!

Jeżeli nie wiesz jak będzie opodatkowana sprzedaż mieszkania – skontaktuj się z nami! Pisz śmiało na: marcelina@msztax.pl albo zadaj pytanie w komentarzu!

 

O innych zmianach w PIT w 2019 r. możesz przeczytać tutaj:

PODATKI OD KRYPTOWALUT W 2019 R. – 5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZMIAN W PIT

DANINA SOLIDARNOŚCIOWA – O PODATKU, KTÓRY NIE JEST PODATKIEM26 komentarze

 • Kamila

  Witam Panią.
  Mam pytanie na temat podatku od sprzedaży domu.
  Otóż zakupiłam działkę budowlaną w roku 2017, otrzymałam pozwolenie na budowę i wybudowałam dom, oddany do użytku w 2018 roku obecnie jestem w trakcie prac wykończeniowych i dopiero ubiegam sie o przydzielenie nr domu ( do tej pory jest tylko nr działki).
  Mam pytanie. Jesli chciałbym sprzedać dom to od kiedy liczymy 5 lat, aby nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Kamila

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Pani Kamilo, termin 5 lat liczmy konca roku, w którym nastąpiło nabycie działki – czyli w Pani przypadku sprzedaż bez podatku liczyć będziemy od 2018 r.

 • Ewa

  Nabyłam mieszkanie w drodze spadku po rodzicach w marcu 2018r sprzedałam to mieszkanie w kwietniu 2018r jestem właścicielką domu jednorodzinnego nie zamierzam go remontować , nie planuję także zakupu działki budowlanej. Czy jest szansa uniknięcia 19% podatku. Jak mam miejsce własne zamieszkania .

 • Michał

  Czyli rozumiem z tego, że za sprzedaż nieruchomości (działki) w 2018 r. otrzymanej w spadku nadal muszę zapłacić podatek 19%, bo prawo nie działa wstecz. Chyba, że wydam te środki na cele mieszkaniowe.

 • Ela

  Jak wygląda sprawa podatku w sytuacji następującej: mąz nabywa w spadku mieszkanie w2012, po śmierci męza w 2014 mieszkanie w spadku otrzymuję ja idwoje dzieci po 1/3. W 2015 jest dział spadku i przeniesienie własności na moją rzecz. W 2019 chcę sprzedać to mieszkanie.

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Dzień dobry! Pani sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż standardowy przypadek „blogowy”. Proszę się skontaktować ze mną mailowo – na pewno pomogę!

 • Ewa

  Sprzedałam mieszkanie drożej o 80 000 czy muszę zakupić nowa nieruchomość za całość sumy ze sprzedaży mieszkania czy tez nie mniej niż uzyskaną nadwyżkę w kwocie 80 000.proszę o pomoc

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Pani Ewo, wszystko zależy od tego kiedy Pani mieszkanie kupiła/dostała/odziedziczyła. Niestety mam za mało informacji od Pani żeby udzielić odpowiedzi. Proszę napisać maila – postaramy się doradzić.

 • Kupiliśmy z mężem mieszkanie w czerwcu 2015 (za 169 tysiecy) kredyt na to mieszkanie aktualnie wynosi 125 tysięcy. Chcemy sprzedać mieszkanie, spłacić ten kredyt i zaciągnąć nowy na nową nieruchomość. Jak w tym przypadku będzie wyglądać podatek ?

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Pani Żaneto, zapraszam do konsultacji mailowej – przy spłacie kredytu jest kilka kwestii, które trzeba omówić w szczegółach.

 • Bernadeta

  Prosze o podpowiedz czy trzeba zaplacic podatek fiskusowi jezeli zakupie mieszkanie za np. 250 tys. zl . a sprzedam za 300 tys . poniewaz powszechnie wiadomo ze ceny mieszkan z kazdym rokiem ida w gore . Jak sprawa wyglada przed uplywem 5 lat a jak po 5 latach zwazywszy ze srodki beda wykorzystane na zakup mieszkania lub domu ?

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Pani Bernadeto, dziękuję za komentarz! Podatek płacimy jeżeli sprzedajemy nieruchomość przed upływem 5 lat (w praktyce 6 lat) od daty jej zakupu. Podatek płaci się od „dochodu” – czyli kwoty, którą zarabiamy na sprzedaży. W pani przykładzie, podatek byłby płącony od kwoty 50.000 zł (o ile oczywiście nie korzystalibyśmy z tzw. lgi meiszkaniowej). Jeżeli zadeklarujemy, że całą otrzymaną kwotę ze sprzedaży wydamy na zakup nowego mieszkania dla nas samych, wtedy podatku nie płacimy. Sprzedaż mieszkania po upływie 5 (w praktyce 6) lat od nabycia w ogóle nie podlega PIT.

 • klient

  Witam.
  Ja tutaj widzę pewną sprzeczność…
  Najpierw jest nagłówek:
  Nowe zasady liczenia terminu 5 lat przy sprzedaży nieruchomości. i cytat:
  „A to, że szybciej będzie można sprzedać nieruchomość bez podatku!”
  A później:
  A co jeśli 5 lat nie minęło? i tutaj wyjaśnienie że trzeba to wydać na potrzeby mieszkaniowe.

  Więc jak to jest?
  Mogę sprzedać nieruchomość, po spadku, przed upływem 5 lat i NIE wydawać tego na cele mieszkaniowe?? tylko np kupić samochód?

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Nie ma sprzeczności – wszystko zależy od tego kiedy sprzedajemy nieruchomość ze spadku i czy minęło 5 lat od jej nabycia. W niektórych sytuacjach Pan podatek zapłąci, a w niektórych nie:) Odsyłam do przykładów:)

 • Szymon

  Witam czy w sytuacji sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat oprócz kwoty 19 % należne są również odsetki od kwoty wyliczonej – jeśli nie udało się wydatkować zakładanej wartości na inne cele mieszkaniowe. Jaka kwota odsetek może być wyliczona?

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Panie Szymonie, dziękuję za komentarz! Jeżeli zdecydował się Pan na skorzystanie ze zwolnienia i zadeklarował Pan, że wyda Pan środki ze sprzedaży na „własne cele mieszkaniowe” jednak Pan tego nie zrobił, to konieczny będzie zwrot podatku wraz z odsetkami. Odsetki liczymy od dnia kiedy powinien Pan był pierwotnie zapłacić podatek. Np. jeżeli sprzedał Pan nieruchomość w 2016 r. to podatek powinien być zapłacony do 30.04.2017 r. Ewentualne odsetki, od kwoty niewykorzystanej na własne cele mieszkaniowe liczone byłyby więc od tej właśnie daty. Wysokość odsetek można sprawdzić na stronie Ministrestwa Finansów.

 • Hanzel

  witam,chciałabym sprzedac działke budowlana nabyta w akcie dziedziczenia w 2017 roku jaki podatek zapłace?czesc z tych pieniedzy chciłabym przeznaczyc na remont mieszkania.Pozdrawiam,Elwira Hanzel

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Dzień dobry! Podatek od sprzedaży działki wynosi 19% tego co na takiej sprzedaży Pani zarobiła – w Pani przypadku, w dużym uproszczeniu możemy założyć, że będzie to podatek od otzrymanej ze sprzedaży kwoty. Jeżeli zdecyduje się Pani część uzyskanych środków przeznaczyć na tzw. „własne potrzeby mieszkaniowe” wtedy podatek będzie mniejszy – będzie obliczany proporcjonalnie od kwoty jakiej nie przeznaczy Pani na nowe mieszkanie/dom lub działkę.

 • Ola

  Witam,jeśli w grudniu 2018 nabyliśmy mieszkanie za 460 tys a w tej chwili chcemy go sprzedać za 980 tys to jaki duży będzie podatek ?

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Pani Olu, podatek liczymy jako 19% dochodu (zysku) na sprzedaży nieruchomości. Przy założeniu, że nie uwzględniamy żadnych dodatkowych kosztów tylko koszty zakupu, nie było dokonywanej amortyzacji, etc. zapłacą Państwo 19% tego co na sprzedaży Państwo zarobili (tj. 19%* (980.000-460.000)).

 • Marta

  Witam. Mam pytanie odnośnie podatku od darowizny w postaci domu, który wraz z byłym mężem otrzymaliśmy od moich rodziców w 2015 roku, 8 lipca. Rozwiedlismy się w ubiegłym roku, we wrześniu. Obecnie chcielibyśmy dokonać podziału majątku przed notariuszem, tak że były mąż w całości oddaje mi połowę domu , gdzie tylko ja będę właścicielem nieruchomości, a ja w całości przejmuje kredyt hipoteczny, którym nieruchomość jest objęta. W 2015 roku przy otrzymaniu darowizny były mąż korzystał z ulgi podatkowej. Czy podział jest możliwy przed upływem 5 lat bez odprowadzenia podatku? Proszę o jak najszybszą odpowiedz

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Pani Marto, zapraszam do konsultacji mailowej – w Pani sytuacji jest kilka kwestii, które trzeba omówić w szczegółach.

 • Norbert

  Witam,
  w 2017r. sprzedałem mieszkanie po matce i mam pytanie : mam 2 czy 3 lata na zapłacenie podatku i czy muszę ten podatek zapłacić ??

  • Marcelina Szwed-Ziemichód

   Dzień dobry! Dziękuję za pytanie. Proszę pamiętać, że podatek jest należny jeżeli: 1) sprzedajemy mieszkanie po 5 (w praktyce nawet 6) latach od jego nabycia – u Pana będzie to data śmierci Pana mamy, 2) jeżeli nie zdecydował się Pan na skorzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej. Jeżeli mieszkanie sprzedawał Pan w 2017 r. to miał Pan 2 lata na wydanie środków na „własne cele mieszkaniowe”. Na podstawie informacji od Pana ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedzieć czy musi Pan zapąłcić podatek. W celu szczegółowej porady, proszę napisać do mnie maila.

Dodaj komentarz

Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz dla prawidłowego funkcjonowania bloga. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo poprzez ustawienia przeglądarki lub wyrażenie zgody poniżej. Poprzez zmianę w ustawieniach przeglądarki możliwe jest wyłączenie cookies, w takim wypadku nie będą zbierane żadne dane. Dowiedz się więcej w Regulaminie bloga.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close