IP-Box to preferencyjna 5% stawka podatku CIT lub PIT dla przedsiębiorców prowadzących działalność B+R. W tym artykule postanowiłam rozwiać trzy największe mity na temat IP-Boxa.
Jeżeli IP-Box to dla Ciebie nowość, zacznij koniecznie od tego artykułu:
Zachęty podatkowe dla innowacyjnych: Ulga B+R, IP-Box, 50% KUP
MIT #1: Mogę zastosować IP-Box do całego uzyskanego dochodu.
Nie możesz zastosować IP-Boxa do całego przychodu, chyba, że całe otrzymywane przez Ciebie wynagrodzenie stanowi wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich lub za udzielenie licencji i jednocześnie wskaźnik Nexus wyniesie 1. IP-Boxa możesz bowiem zastosować jedynie do tych przychodów, które związane są z kwalifikowanym IP.
Jak wyodrębnić, które przychody osiągasz z tytułu kwalifikowanego IP? Metody są dwie: albo poprzez weryfikację Twojego konkretnego przypadku albo na podstawie postanowień zawartych w umowie/umowach.
Metoda 1
Pierwsza selekcja powinna dotyczyć wyodrębnienia tych przychodów, które nie są związane z działalnością innowacyjną. W drugiej kolejności przyjrzyj się Twoim przychodom na podstawie ewidencji, którą prowadzisz.
Przykład: pracujesz dla jednego kontrahenta, ale część Twoich obowiązków polega nie na tworzeniu czy rozwijaniu oprogramowania, ale np. na usuwaniu błędów albo na rutynowych pracach związanych z dostosowywaniem oprogramowania dla nowych klientów. Załóżmy, że nie są to bardzo innowacyjne czynności. Do tej części Twojego wynagrodzenia, którą możesz przypisać tylko do tych rutynowych czynności, niezwiązanych z tworzeniem kwalifikowanego IP, nie możesz zastosować IP-Boxa.
Metoda 2
Często w zawieranych umowach od razu wysokość wynagrodzenia jest dzielona np. w taki sposób, że połowa wynagrodzenia wynika z działalności badawczo-rozwojowej, a druga nie ma żadnego powiązania z działalnością B+R. Często na poziomie ustalania czasu pracy określa się, że np. 30% Twojego czasu pracy to usługi np. szkoleniowe, a 70% to działalność R&D. Na podstawie takiego wyodrębnienia możesz zweryfikować, które Twoje przychody są związane z kwalifikowanym IP i jednocześnie które możesz objąć IP-Boxem.
MIT #2: Indywidualna interpretacja podatkowa zapewni mi 100% ochronę w przypadku kontroli.
Indywidualna interpretacja podatkowa zapewnia ochronę. To fakt. W końcu w tym celu występujesz o nią do DKIS. Ale, aby ona faktycznie chroniła Cię w przypadku kontroli skarbowej, to nie tyle znaczenie ma fakt, że po nią w ogóle wystąpiłeś, ale w jaki sposób sformułowałeś sam wniosek. Chodzi dokładnie o to, czy interpretacja jest odpowiedzią na konkretny stan faktyczny, tj. Twoją indywidualną sytuację opisaną we wniosku. Bo jeżeli coś we wniosku zataiłeś, nie podałeś jakiegoś szczegółu, który mógłby mieć wpływ na odpowiedź, to taka interpretacja nie będzie chronić Cię w przypadku kontroli skarbowej.
Jeżeli złożysz jedynie wniosek ogólny z zapytaniem, czy możesz skorzystać z IP-Boxa, bo prowadzisz działalność B+R i osiągasz przychody z kwalifikowanych IP, to oczywiste jest, że DKIS odpowie, że przysługuje Ci 5% stawka podatku. Ale w przypadku kontroli skarbowej nikt na taką interpretację nie zwróci uwagi, bo zapewne zostaniesz zapytany, na czym dokładnie polega Twoja działalność, jakie czynności wykonujesz, jakie realizujesz projekty i na czym one dokładnie polegają.
Ważne! Jeżeli wniosek zawiera bardzo dokładnie opisany stan faktyczny, zgodny z rzeczywistością, z odniesieniem się do poszczególnych projektów, nad którymi pracujesz, z jak najbardziej szczegółowym opisem (na tyle, na ile pozwala na to umowa), wówczas taka interpretacja powinna Cię chronić na wypadek kontroli skarbowej. Ale jeżeli jest to interpretacja, w której celowo stan faktyczny dopasowałeś pod IP-Boxa i nie do końca odpowiada on rzeczywistości, to taka interpretacja nie da Ci żadnej ochrony.
Pamiętaj również o tym, że wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową nie gwarantuje braku jakichkolwiek kontroli skarbowych lub innych czynności sprawdzających. Mówiąc inaczej: wystąpienie o interpretację nie oznacza, że będziesz miał z głowy kontrole skarbowe. Po pierwsze wynika to z kwot, bo jeżeli np. wnosisz o zwrot podatku, który jest większy niż np. 10 tysięcy złotych, to powinieneś założyć, że na pewno czynności sprawdzające Cię nie ominą. W takiej sytuacji US może zapytać Cię, w jaki sposób korzystasz z IP-Boxa, poprosić Cię o przedstawienie umowy i przedłożenie ewidencji. Oczywiście możesz wówczas wykazać, że wystąpiłeś o interpretację indywidualną, a US jedynie zweryfikuje wszystkie informacje. Po drugie wynika to również z faktu, że jeżeli we wniosku przedstawiłeś dane nieprawdziwe albo mijające się z prawdą, to taka interpretacja w ogóle w niczym Ci nie pomoże.
Indywidualna interpretacja podatkowa odnosząca się do przeszłości i przyszłości – diabeł tkwi w szczegółach
teraz mała uwaga. Możesz wystąpić o interpretację Twojej sytuacji i tego, jak powinny wyglądać Twoje rozliczenia podatkowe w przyszłości. Ale możesz również wystąpić o interpretację, która będzie odnosić się do tego, czy do tej pory rozliczałeś się prawidłowo.
W przypadku tej pierwszej, nawet jeżeli US w przypadku kontroli będzie kwestionował stanowisko DKIS, które zostało wyrażone w Twojej indywidualnej interpretacji i zobowiąże Cię do zapłacenia podatku w wyższej stawce, stwierdzając, że nie masz prawa do IP-Boxa, de facto nie będziesz musiał ani płacić wyższego podatku, ani odsetek. Dotyczy to wszystkich Twoich rozliczeń od daty otrzymania przez Ciebie interpretacji.
Z kolei jeżeli wystąpiłeś o interpretację, czy do tej pory rozliczałeś się prawidłowo, DKIS odpowiedział Ci pozytywnie, a następnie US podczas kontroli zakwestionuje stanowisko DKIS, to pomimo wydanej interpretacji indywidualnej w takiej sytuacji będziesz musiał zapłacić podatek wraz z odsetkami. Nie będziesz jednak podlegał odpowiedzialności karno-skarbowej.
Możesz wystąpić samodzielnie o uzyskanie własnej interpretacji indywidualnej. Możesz to również zrobić, korzystając z naszej pomocy. Napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@msztax.pl.
MIT #3: Mogę skorzystać z ulgi IP-Box, jeżeli złożę wniosek do urzedu
Nie musisz składać do US wniosku, aby móc skorzystać z IP-Box. US nie musi wyrażać zgody na jego zastosowanie. Ale jeżeli chcesz uzyskać nadpłatę, powinieneś złożyć wniosek do US o jej stwierdzenie i zwrot. Warto jedynie pamiętać o tym, że skorzystanie z IP-Boxa nie jest jednak zależne od złożenia takiego wniosku. Wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty należy traktować jedynie jak dopełnienie, aby nadpłata, która powstała, została zwrócona na Twoje konto bankowe.
Jeżeli nie wiesz, jakiego formularza użyć w celu uzyskania nadpłaty, przeczytaj mój artykuł: Jak uzyskać zwrot podatku z tytułu IP-Box? Możesz również skorzystać z mojego gotowego wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty z IP-Box. Pobierzesz go tutaj.
Mam nadzieję, że ten artykuł dotyczący najczęstszych mitów związanych z IP-Box dla firm R&D rozwiał wszystkie Twoje wątpliwości i będzie dla Ciebie pomocny.
***
Jeżeli potrzebujesz indywidualnych konsultacji dotyczących IP-Boxa lub innych ulg podatkowych dla innowacyjnych, zostaw komentarz lub prześlij do mnie mail.
Wiesz, że aby móc chcesz skorzystać z preferencyjnej ulgi IP-Box, musisz prowadzić ewidencję rachunkową (tak samo jak w przypadku ulgi B+R) na potrzeby IP-Box? O tym, co powinna zawierać, pisałam tutaj. Sprawdź też mój gotowy wzór ewidencji IP-Box, który przygotowałam razem z przewodnikiem, aby ułatwić Ci jego wypełnienie.
Jeżeli chcesz skorzystać z IP-Box, może zainteresują Cię również inne artykuły na ten temat:
IP Box: Co to jest wskaźnik NEXUS i jak go obliczyć?
Programista na ryczałcie – 15%!
Na czym polega działalność B+R i co ma wspólnego z podatkami?