Podatek belki 9%

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego a podatki ?

Ministerstwo Finansów ogłosiło w zeszłym tygodniu projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. W dokumencie można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, ja natomiast skupię się na tych najciekawszych z punktu widzenia podatkowca (i to kryptowalutowego).  

Zachęty podatkowe dla inwestorów

Najważniejszą zmianą dla inwestorów jest zdecydowanie plan zmniejszenia stawki podatku z 19% do 9%. Jest to zdecydowanie zmiana na lepsze, której nie trzeba zbytnio nikomu rekomendować.

Planowane jest także wprowadzenie możliwości kompensowania strat z jednych instrumentów finansowych z zyskami (dochodami) z innych. Aktualnie taka możliwość jest ograniczona. W tym kontekście, ciekawe jest odniesienie do kryptowalut. Nie wiedzieć czemu kryptowaluty i CFD znowu są na cenzurowanym. W dokumencie wprost wskazano, że

Produkty spekulacyjne, np. CFD, kryptowaluty, nie powinny być objęte prawem do kompensacji. Istniejącą aktualnie możliwość kompensowania strat na produktach spekulacyjnych należałoby ograniczyć lub usunąć, gdyż aktualnie obowiązujące prawodawstwo postrzegane jest przez inwestorów jako niesprawiedliwe, promuje transakcje spekulacyjne i nie wspiera inwestycji w realną gospodarkę.

Nie wiem czy sformułowanie „realną gospodarkę” jest tutaj najwłaściwsze. Cyfrowa gospodarka rozwija się naprawdę szybko i wpływy z niej zajmują coraz większą część budżetu. Jest dla mnie dosyć nielogiczne takie zbudowanie systemu, które zakłada opodatkowanie danej kategorii zysków i czerpanie wpływów budżetowych, przy jednoznacznym negowaniu danej gałęzi rynku.

Szczerze rozbawił mnie natomiast fragment strategii, który wylicza zachęty dla inwestorów wskazując jako zachętę „uniemożliwienie kompensacji zysków/strat dla kontraktów CFD, FX i niektórych kryptowalut”. Sformułowanie to jest o tyle niebezpieczne, że może oznaczać zakaz kompensowania wyników pomiędzy poszczególnymi transakcjami w danym roku podatkowym. Przy uwzględnieniu specyfiki transakcji kryptowalutowych, wprowadzenie takiego rozwiązania może doprowadzić do przeniesienia biznesów kryptowalutowych poza Polskę.

Cieszy natomiast, że wyraźnie ujęto transakcje kryptowalutowe jako element rynku kapitałowego (chociażby tylko dla podatków).

Więcej o PIT od transakcji kryptowalutowych przeczytasz tutaj.

Zachęty podatkowe dla emitentów

Wśród zachęt dla emitentów jedna zasługuje na szczególne podkreślenie. Strategia zakłada, że (nareszcie!) emitenci będą mogli traktować jako koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione na organizację emisji. Aktualnie Ministerstwo Finansów kwestionuje możliwość zaliczania ich do kosztów, wskazując, że wydatki te nie mają przełożenia na działalność danej spółki (że nie są ponoszone w związku z uzyskaniem przychodu podatkowego).

Co ciekawe, nie dość, że emitencie będą mogli zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów to jeszcze będą mogli zaliczyć do kosztów aż 125% tych wydatków. O ile planowane zmiany zostaną wprowadzone w życie będzie to zmiana o 180%.

Strategia zakłada także rezygnację z podatku u źródła dla euroobligacji.

***

Proponowane zmiany należy co do zasady odczytywać pozytywnie. Niestety przypadki ostatnich nowelizacji pokazują, że „diabeł tkwi w szczegółach” i do póki nie zobaczymy treści przepisów trzeba zachować spokój. Drugą kwestią jest stosowanie przepisów –  czy stworzenie wyspecjalizowanych urzędów sprawi, że interpretacja przepisów będzie dokonywana na korzyść przedsiębiorców i inwestorów. Czas pokaże.

 

Uwagi, co do projektu strategii można zgłaszać do 21 marca 2019 r.

Projekt Strategii dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów.

[ssba-buttons]

Opublikowano w kategorii CIT, PIT, Podatki i otagowano: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *